Więcej inżynierów w kraju

2009-05-06 12:12
Wiecej inżynierów w kraju
Autor: www.sxc.hu/

Liczba studentów uczelni technicznych, którzy na pewno chcieliby pracować w Polsce wzrosła z 25% do 40%. Równocześnie z 4% do 1% spadała liczba tych, którzy chcieliby wyjechać z Poski na stałe. Wybierając przyszłego pracodawcę, przyszli inżynierowie będą się kierować kolejno: wynagrodzeniem, możliwościami rozwoju zawodowego oraz branżą, w której działa firma. Tak wynika z ogólnopolskiego badania PROinżynier, zorganizowanego już po raz trzeci przez firmę inżynierską PROCHEM SA we współpracy ze stowarzyszeniem studentów BEST.

Być inżynierem w Polsce

Większość przyszłych inżynierów preferuje pracę w kraju, dodatkowo widać pozytywny trend w liczbie osób, które są zdecydowane pracować w Polsce. Spadła liczba osób, które wolałyby pracować w kraju, jednak nie wykluczają możliwości wyjazdu na pewien czas do pracy za granicę – w pierwszej edycji badania PROinżynier taką opcję rozważała ponad połowa respondentów, w ostatniej odsetek takich osób zmalał do 42%. Obecnie ponad 40% osób zadeklarowało chęć podjęcia pracy w Polsce, w zeszłym roku taką odpowiedź zaznaczył co trzeci respondent, natomiast 2 lata temu zaledwie 25%. Zdecydowanie spadł też odsetek studentów, którzy chcieliby wyjechać z Polski na stałe – w pierwszej edycji wyniósł ponad 4%, w tym roku natomiast taką odpowiedź wskazała zaledwie 1 na 100 osób.

Wiecej inżynierów w kraju
Autor: PROCHEM SA

Najważniejszym – wskazanym przez około 60% respondentów czynnikiem, który mógłby skłonić ich do wyjazdu do pracy za granicę byłoby niskie wynagrodzenie za pracę w kraju. Liczba takich odpowiedzi zmniejszyła się jednak o ponad 10 punktów procentowych względem poprzedniej edycji, co może oznaczać poprawę oceny wynagrodzeń w kraju przez studentów uczelni technicznych. Połowa studentów wskazała na brak perspektyw rozwoju zawodowego, co piąty student zdecydowałby się na wyjazd ze względu na sytuację gospodarczą w kraju.

Za co cenimy pracodawców?

Studenci pięciu największych uczelni technicznych w Polsce już po raz trzeci wskazali, co będzie dla nich najważniejsze przy wyborze potencjalnego pracodawcy. W tegorocznej edycji kolejność odpowiedzi była niemal identyczna co w poprzedniej – na pierwszym miejscu znalazła się wysokość wynagrodzenia, w pierwszej trójce wymieniano również możliwość rozwoju osobistego i zawodowego (czyli bezpłatne lub częściowo dofinansowane szkolenia, studia podyplomowe, itp.) oraz branżę, w której działa firma. Oznacza to, że studenci chcą pracować w wyuczonym zawodzie i chcieliby znaleźć miejsce pracy, w którym będą mogli nie tylko wykorzystywać swoją wiedzę, ale też ją poszerzać. Zmienna sytuacja na rynku pracy w Polsce jak również za granicą, w dużym stopniu zweryfikowała plany emigracyjne przyszłych inżynierów. Wzrost liczby studentów zdecydowanych na podjęcie zatrudnienia w kraju może wynikać między innymi z coraz lepszej oceny polskich pracodawców. Rosnąca podaż młodych, wykształconych osób rozpoczynających karierę zawodową jest bardzo dobrą informacją dla firm – znalezienie pracowników powinno być teraz łatwiejsze – komentuje Marek Kiersznicki, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w PROCHEM SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej