Więcej dla gmin z nieruchomości

2007-05-29 18:04

Z roku na rok instytucje państwowe wydają coraz więcej na podatek od nieruchomości. Czasami gminy rewanżują się i zwalniają z daniny lub dofinansowują służby mundurowe, np. policję. W gorszej sytuacji jest wojsko, którego ubiegłoroczne wydatki na podatek od nieruchomości wzrosły o połowę, osiągając 163 mln zł.

Instytucje państwowe sporadycznie narzekają na wysokość gminnych podatków. Raczej posłusznie płacą tyle, ile samorządy zażądają. Tymczasem apetyt gmin rośnie - z roku na rok do ich kas trafia coraz więcej pieniędzy podatników, pierwotnie przeznaczonych przez państwo na finansowanie działalności instytucji budżetowych. W 2002 r. zapłaciły one 124 miliony zł podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów nie dysponuje jeszcze danymi za cały ubiegły rok, ale wiadomo, że tylko w ciągu trzech kwartałów 2004 r. podatek ten wyniósł 223,6 miliona zł.

- Instytucje budżetowe nie mają powodu, by skarżyć się na zbyt wysokie opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. Zresztą skargi nic by nie dały, bowiem samorządy działają zgodnie z prawem, określają wysokość stawek w oparciu o ustawę o podatkach i opłatach lokalnych - mówi Ryszard Klusiewicz, rzecznik szefa Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Jak poinformowało niedawno Ministerstwo Obrony Narodowej, wydatki armii na podatek od nieruchomości wzrosły w ubiegłym roku o ponad 60 proc. W resorcie mówi się o zmowie gmin, na których położone są poligony. Do 2003 r. podatek za poligony płaciły Lasy Państwowe (LP) na podstawie deklaracji o sposobie wykorzystywania tereniu. W efekcie płaciły niewysoki podatek leśny. Od 1 stycznia 2003 r. podatek płaci się na podstawie ewidencji. Problem w tym, że w ewidencjach lasy stanowią niewielki odsetek powierzchni poligonów, a zgodnie z umowami między LP a armią, podatek zaczął obciążać resort obrony. Samorządy skorzystały z okazji i zaczęły ustalać najwyższe możliwe stawki, określać zaległości podatkowe, w jednym przypadku gmina uznała poligon za nieruchomość, na której prowadzi się działalność gospodarczą.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej