Więcej dla gmin z nieruchomości

2007-05-29 18:04

Z roku na rok instytucje państwowe wydają coraz więcej na podatek od nieruchomości. Czasami gminy rewanżują się i zwalniają z daniny lub dofinansowują służby mundurowe, np. policję. W gorszej sytuacji jest wojsko, którego ubiegłoroczne wydatki na podatek od nieruchomości wzrosły o połowę, osiągając 163 mln zł.

Instytucje państwowe sporadycznie narzekają na wysokość gminnych podatków. Raczej posłusznie płacą tyle, ile samorządy zażądają. Tymczasem apetyt gmin rośnie - z roku na rok do ich kas trafia coraz więcej pieniędzy podatników, pierwotnie przeznaczonych przez państwo na finansowanie działalności instytucji budżetowych. W 2002 r. zapłaciły one 124 miliony zł podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów nie dysponuje jeszcze danymi za cały ubiegły rok, ale wiadomo, że tylko w ciągu trzech kwartałów 2004 r. podatek ten wyniósł 223,6 miliona zł.

- Instytucje budżetowe nie mają powodu, by skarżyć się na zbyt wysokie opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. Zresztą skargi nic by nie dały, bowiem samorządy działają zgodnie z prawem, określają wysokość stawek w oparciu o ustawę o podatkach i opłatach lokalnych - mówi Ryszard Klusiewicz, rzecznik szefa Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Jak poinformowało niedawno Ministerstwo Obrony Narodowej, wydatki armii na podatek od nieruchomości wzrosły w ubiegłym roku o ponad 60 proc. W resorcie mówi się o zmowie gmin, na których położone są poligony. Do 2003 r. podatek za poligony płaciły Lasy Państwowe (LP) na podstawie deklaracji o sposobie wykorzystywania tereniu. W efekcie płaciły niewysoki podatek leśny. Od 1 stycznia 2003 r. podatek płaci się na podstawie ewidencji. Problem w tym, że w ewidencjach lasy stanowią niewielki odsetek powierzchni poligonów, a zgodnie z umowami między LP a armią, podatek zaczął obciążać resort obrony. Samorządy skorzystały z okazji i zaczęły ustalać najwyższe możliwe stawki, określać zaległości podatkowe, w jednym przypadku gmina uznała poligon za nieruchomość, na której prowadzi się działalność gospodarczą.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej