Wiara w hossę jeszcze się nie odbudowała, czyli giełda we wrześniu 2007 r.

2007-10-04 14:54

Po bardzo nerwowym sierpniu, we wrześniu na rynku akcji pojawiło się więcej optymizmu. Przyczyniła się do tego przede wszystkim decyzja amerykańskiego banku centralnego, który obniżył o 0,5 pkt. proc. podstawową stopę procentową (tzw. stopę rezerw federalnych). Krok ten przyniesie ulgę nie tylko amerykańskim instytucjom finansowym uwikłanym w ryzykowne kredyty, ale i samym kredytobiorcom, których coraz większa grupa nie była w stanie dźwigać ciężaru spłaty pożyczek na kupno domu.

O ile jednak za oceanem indeksy giełdowe poszły mocno w górę w kierunku historycznych szczytów, o tyle w Warszawie zyskiwały przede wszystkim duże spółki i - bardzo selektywnie - średnie i mniejsze. Słabsza końcówka miesiąca potwierdziła jednak, że inwestorzy wciąż niepewni są dalszego rozwoju sytuacji. Wiara w kontynuację hossy jeszcze nie została odbudowana.

 

Wśród akcji, które we wrześniu najmocniej drożały, znalazły się GTC. Walory pierwszej ze spółek dotknęła wcześniej głęboka przecena (z około 55 zł do poniżej 40 zł), było więc co odrabiać. Pomogły też aż cztery pozytywne rekomendacje, wydane w ostatnich tygodniach przez analityków biur maklerskich. GTC, ze względu na swój duży (ponad 40 proc.) wpływ na wartość subindeksu WIG-Deweloperzy, pociągnął mocno w górę wskaźnik całej branży. Po raz pierwszy od początku jego odczytu (15 czerwca), udało się zakończyć miesiąc na plusie.

Deweloperzy prawie dogonili budowlankę
W dobrych nastrojach wrzesień kończyli także akcjonariusze Instalu Lublin. Akcje spółki mocno drożały, bo na rynku pojawiły się spekulacje o możliwej zmianie formy upadłości firmy - z likwidacyjnej na zawierającą możliwość układu. Nadzieje mogą się jednak okazać płonne, biorąc pod uwagę to, jak w poprzednich miesiącach nieugięci pozostawali kluczowi wierzyciele, kiedy w sądzie ważyły się losy przedsiębiorstwa. Syndyk oszacował już majątek Instalu. Do 5 listopada można składać ofertę kupna firmy. Cena wywoławcza to 30,2 mln zł.

Najlepsi i najsłabsi przedstawiciele sektora budowlanego i deweloperskiego we wrześniu (zmiany w proc.)
wzrosty spadki Indeksy
Instal Lublin +56,3% Budimex -10,2% WIG-Deweloperzy +5,6%
Mostostal Płock +14,3% Energomontaż Pd. -12,2% WIG-Budownictwo +0,2%
GTC +12,5% Prochem -13,8% WIG -0,5%
Polimex-Mostostal +9,6% Immoeast -12,9% WIG20 +0,9%
Mostostal Warszawa +5,8% Żurawie Wieżowe -12,9% MWIG40 -4,3%


Trzej podupadli muszkieterowie
W centrum uwagi inwestorów znalazły się jednak trzy inne firmy o długiej historii giełdowej, ale i równie długiej historii problemów z wypracowywaniem zysków z podstawowej działalności (patrz wykres).

Zyski Budimeksu, Mostostalu Zabrze i Mostostalu Export

 
wyniki ze sprzedaży; dane skonsolidowane

W podsumowaniu giełdowych wydarzeń w sierpniu zwracaliśmy szczególną uwagę na Mostostal-Export. Michał Skipietrow, prezes spółki, potwierdził, że prowadzi rozmowy z potencjalnym inwestorem branżowym, który mógłby objąć około jednej trzeciej akcji spółki. Partnerem nie będzie jednak - jak przez moment spekulowano - JW Construction. Niezależnie od planów mariażu, Mostostal chce też podwyższyć kapitał w drodze emisji akcji, skierowanej do dotychczasowych udziałowców. Pozyskanie kilkudziesięciu mln zł ma otworzyć drogę do startowania w przetargach na większe kontrakty. Gracze dobrze przyjęli zapowiedź przerwania marazmu w warszawskiej spółce, która od dłuższego czasu zyski czerpała jedynie ze sprzedaży aktywów. Co więcej, pojawiły się też dawno oczekiwane zlecenia zza wschodniej granicy. W pierwszym półroczu realizowano tam prace o wartości ledwie kilku milionów złotych, tymczasem we wrześniu na rynku rosyjskim podpisano dwie umowy o łącznej wartości 191 mln zł. Portfel zamówień firmy przekroczył już 630 mln zł. Tymczasem na razie cicho o ewentualnych zmianach we władzach firmy. Przypomnijmy - w lipcu Michał Skipietrow zapowiedział przekazanie sterów w spółce.

Szybciej zmiany dokonały się w Mostostalu Zabrze. Tu Zbigniew Opach, główny akcjonariusz, skusił nie byle kogo, bo Leszka Juchniewicza, wieloletniego prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nowy szef zapowiedział porządki w grupie. Holding ma przejść głęboką restrukturyzację, niewykluczona jest przy tym sprzedaż części aktywów. Doświadczenie i kontakty Juchniewicza mają także pomóc w wejściu w segment budownictwa w obszarze energii odnawialnej. Do końca roku powinna być gotowa nowa strategia grupy.

Mniej optymistyczne wieści dotarły natomiast z Budimeksu. Marek Michałowski, prezes budowlanej grupy, wystraszył inwestorów zapowiedzią odległej, planowanej dopiero na 2009 rok, poprawy kondycji finansowej firmy. Do tego czasu Budimex będzie notował straty, do czego przyczyni się kładąca się cieniem na wynikach spółki fatalna realizacja budowy Terminalu 2 na Okęciu (kary przekroczyły 100 mln zł), a także stare, nierentowne kontrakty. Terminy realizacji tych ostatnich wygasają na szczęście już w tym roku. I choć spółka szybko buduje portfel nowych zleceń (tylko we wrześniu podpisano umowy warte łącznie 381 mln zł), których marże wynoszą 10-15 proc., to zdaniem zarządu, dodatniego wyniku operacyjnego na poziomie około 100 mln zł, należy się spodziewać dopiero w 2009 r. Nic więc dziwnego, że za tak długą perspektywę odzyskiwania przez firmę równowagi, inwestorzy ukarali ją przeceną o ponad 10 proc. w ciągu zaledwie trzech sesji od "profit warning" prezesa Michałowskiego.

Znów debiuty

Nieco w cieniu wieści z największych firm, na rynku pojawiło się też trzech nowicjuszy. Inwestorzy najlepiej przyjęli Hydrobudowę Włocławek (HW), nową na giełdzie spółkę, do której włączono do niedawna notowaną jeszcze Hydrobudowę Śląsk. Akcje firmy, kontrolowanej przez PBG, podrożały w debiucie 18 września o 3,8 proc., a w kolejnych dniach radziły sobie jeszcze lepiej. Inwestorom spodobała się obietnica wypracowania przez spółkę 35 mln zł zysku netto w tym roku, a także pęczniejący portfel zamówień. Hydrobudowa ma już zakontraktowane prace warte 1,3 mld zł, oczekuje podpisania kolejnych umów na łącznie 300 mln zł. Dodatkowym bodźcem do udanej premiery była pozytywna rekomendacja dla walorów firmy, wydana przez analityków DM BZ WBK.

Hydrobudowa szybko poprawia wyniki (w mln zł)
 

Mniejszy entuzjazm wywołała giełdowa premiera Resbudu, który zmienił rynek notowań z CeTO na GPW. Co prawda kilka pierwszych transakcji zawarto po cenie o 7 proc. wyższej od ostatniego kursu z CeTO, ale później było już gorzej i ostatecznie premierową sesję zakończono pod kreską. Firma, kontrolowana przez wrocławski ABM Solid, ma problemy z wypracowywaniem zysków: w 2006 r. był to zaledwie 1 mln zł, przy 60 mln zł przychodów, po pierwszym półroczu strata wynosi około 0,7 mln zł, a sprzedaż sięgnęła 40 mln zł.

Za to już w drugim roku działalności rentowny ma być Stark Development. Spółka ma ciekawy profil, bo zajmuje się budową prestiżowych apartamentów w wypoczynkowych miejscowościach Beskidów. Problem w tym, że zbyt wysoko - bo aż po 23 zł za akcję - wyceniła swoje przyszłe zyski (prognoza to 4,4 mln zł w 2007 r. i 6,6 mln zł rok później). O ile jeszcze na rynku pierwotnym udało się znaleźć chętnych na akcje (pozyskano 10,3 mln zł), to na wtórnym na akcjonariuszy czekał zimny prysznic. Debiut na NewConnect (alternatywny rynek, najmłodsze dziecko GPW) zakończył się spadkiem kursu aż o 12 proc.

Odrodzenie Polnordu


Wśród giełdowych deweloperów na wyróżnienie we wrześniu zasłużył Polnord, którego akcje zadebiutowały w prestiżowym indeksie WIG20 i z tej okazji prezes spółki zasypał akcjonariuszy garścią dobrych informacji.

Podtrzymano prognozę zysku w wysokości 120 mln zł w tym roku (co nie jest ambitnym założeniem, biorąc pod uwagę, że dwie trzecie tej kwoty przyniosła już sprzedaż części wykonawczej) i ponad 200 mln zł w 2008 r. Polnord chce sprzedawać rocznie po 300 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej w kraju i za granicą. Zapowiedziano także przejęcie 65-70 proc. udziałów w firmie, która dysponuje bankiem gruntów, na których można wybudować 400 tys. mkw. powierzchni. Działki te zlokalizowane są w Polsce, Rumunii, na Ukrainie i Słowacji. Ponieważ zakłada się na nich budowę przede wszystkim hoteli i powierzchni komercyjnej, Polnord za jednym zamachem zdywersyfikuje portfel nieruchomości nie tylko geograficznie, ale i segmentowo. Przejęta spółka ma. trafić na giełdę w 2008 r.

Plany akwizycji przedstawił również Polimex-Mostostal. Na celowniku znalazła się firma o przychodach rzędu kilkuset milionów złotych (dla porównania - według prognoz biur maklerskich, grupa Polimeksu wypracuje w tym roku około 3,5 mld zł przychodów). Analitycy spekulują, że najprawdopodobniej chodzi o podmiot mający kompetencje w branży energetycznej. Na szczegóły trzeba będzie poczekać, wiadomo jedynie, że w celu sfinansowania przejęcia, spółka wyemituje akcje.

Gorączka fuzji i przejęć nie słabnie też za granicą. Niemiecki Hochtief poinformował, że za 0,8 mld euro (3 mld zł) kupi 50 proc. udziałów w Aurelis, zawiadującego nieruchomościami w ramach grupy kolejowej Deutsche Bahn. Jego aktywa to blisko 1,5 tys. obiektów o łącznej powierzchni 291 mln mkw. Ich głównym atutem jest lokalizacja w centrach miast. Hochtief odkupi też od holenderskiego Royal BAM amerykańską firmę Flatiron, zajmującą się budową i zarządzaniem drogami. To przykład szerszego trendu - duże, międzynarodowe grupy budowlane rozszerzają obszar działalności o aktywa, które będą przynosić stały strumień dochodów także w okresie słabszej koniunktury. Na podobny krok zdecydowała się także m.in. hiszpańska Acciona, która dopina właśnie przejęcie włoskiej Endecy, grupy firm, zajmującej się m.in. energetyką.


Kalendarium inwestora

18.10 Echo - walne zgromadzenie zadecyduje o splicie w stosunku 1 do 10
23.10 NFI Jupiter - walne zgromadzenie w sprawie wyników za 2006 r.

Wrześniowe rekomendacje dla spółek budowlanych i deweloperskich

data spółka autor zalecenie wycena cena z 28.09
04.09 Budimex ING Securities trzymaj 82,1 71
04.09 Polimex-Mostostal ING Securities kupuj 11,33* 10,15
05.09 Polimex-Mostostal DI BRE Banku akumuluj 10,70* 10,15
06.09 Mostostal Warszawa Beskidzki DM kupuj  61,5 47,60
06.09 Mostostal Warszawa Millennium DM akumuluj 49,1 47,60
06.09 GTC KBC Securities kupuj 53,2 47,46
07.09 GTC Erste Bank kupuj 57,5 47,46
10.09 Rafako Erste Bank redukuj 11,6 12,21
19.09 Hydrobudowa Wł. DM BZ WBK przeważaj 650 645
20.09 GTC Citigroup kupuj b.d. 47,46
21.09 GTC Ipopema kupuj 55,4 47,46
24.09 LC Corp UniCredit kupuj 5,8 4,20

* po uwzględnieniu splitu w stosunku 1:25

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej