Własny dom za mieszkanie

2006-10-08 14:40

Domy jednorodzinne stają się poważną alternatywą dla większych mieszkań. W okresie kwiecień - sierpień 2006 r. agencja nieruchomości Metrohouse zanotowała wzrost popytu na domy jednorodzinne w średnim segmencie cenowym. Jest to odzwierciedlenie ogólnej tendencji panującej w Polsce związanej ze zmianą stylu życia i wyborem podmiejskich lokalizacji zamiast życia w mieście.

Dom pod miastem za cenę mieszkania

W segmencie domów jednorodzinnych (domy wolnostojące, bliźniaki i w zabudowie szeregowej) w Warszawie i okolicach obserwujemy pięciokrotną nadwyżkę podaży nad popytem. W odróżnieniu od mieszkań, rynek domów jest w tej chwili rynkiem kupującego. Dom pod miastem można uzyskać za cenę średniego mieszkania w stolicy. Koszty utrzymania są porównywalne a wzrost cen mieszkań spowodował uwolnienie ukrytego popytu na domy wśród osób, które nie rozpatrywały takiego zakupu ze względów ekonomicznych. Dostępność kredytów hipotecznych oraz niewielka różnica cen pomiędzy mieszkaniem a domem skłania klientów do zakupu domu jednorodzinnego - komentuje Mariusz Kania, prezes Metrohouse.

Dużo domów, mało do kupienia

W województwie mazowieckim znajduje się około 685 000 domów jednorodzinnych należących do osób fizycznych. W tym samym rejonie w ofercie jest ponad 23 000 domów przeznaczonych na sprzedaż czyli 3,36% całego zasobu. W granicach administracyjnych Warszawy mamy 79,5 tysiąca domów, z czego ponad 2100 domów jest wystawionych na sprzedaż, co daje 2,64% warszawskiego zasobu.

Podaż na rynku domów jednorodzinnych w Warszawie i okolicznych miejscowościach jest stosunkowo duża jednak należy podkreślić, że największą część oferty stanowią budynki o przestarzałej technologii, niecieszące się wśród kupujących zainteresowaniem. Mała jest podaż domów nowych, budowanych przez deweloperów oraz osoby fizyczne, w stanie surowym do indywidualnego wykończenia - mówi Małgorzata Witkowska-Zwiep dyrektor w Metrohouse.

Najwięcej propozycji domów jednorodzinnych można znaleźć w dzielnicy Wawer (18,1%) oraz Mokotów (11,2%). Duża oferta jest także na Ursynowie (9%), Pradze Południe (9,3%) i w Wilanowie (8,1%). Najmniejsza oferta domów jest w Śródmieściu - tylko kilka ofert. Segment drogich rezydencji jest stabilny i nie ulega zmianom od kilku lat. Stanowi niewielki margines wszystkich propozycji.

Dom raczej w mieście lub z dobrym dojazdem

W segmencie domów jednorodzinnych zaobserwowano w ostatnim okresie wzmożony popyt na niewielkie domy jednorodzinne do 150 m2 z działką do 1000 m2. Ponad połowa chętnych (54%) chciałaby właśnie taki dom. Ponad 1/4 poszukujących (28%) stanowią klienci na średniej wielkości domy od 150 do 250 m2. Domy 250 - 350 m2. poszukiwane są przez co 7 rodzinę (16%) chcącą kupić dom. Najmniej liczna grupa to klienci kupujący duże rezydencje i wille oraz domy powyżej 350 m2.

Najchętniej za 800 tys. zł

Ceny domów uzależnione są od następujących czynników: lokalizacji, wielkości domu, wielkości i zagospodarowania działki oraz standardu i roku budowy budynku. Najdroższą dzielnicą jest Śródmieście, gdzie cena domu o wielkości 250 m2 w przeciętnym standardzie może sięgnąć 2,5 mln złotych. Podobny dom na Żoliborzu lub Mokotowie kosztuje ok. 1,5 mln zł. Dzielnice, w których można kupić dom w średniej cenie, czyli od 1 mln do 1,2 mln zł to: Ochota, Ursynów, Wilanów, Wola i Bemowo. Najniższe ceny w stolicy można zanotować na Białołęce, Pradze Północ czy w Wesołej. Tutaj za taki sam dom zapłacimy około 750 tys. złotych czyli dokładnie połowę kwoty jaką musimy zapłacić za podobny produkt w centralnych rejonach stolicy. Rekordowe ceny za okazałe wille na działce powyżej 1000 m2 wyceniane są na 5-7 mln zł. Wille zlokalizowane są najczęściej na starym Mokotowie.

Największą grupę kupujących stanowią klienci szukający domu do 800 tys. złotych (58%). Co piąty poszukujący (21%) chce kupić dom za 800 tys. do 1200 tys. złotych. Budynku za 1,2-1,5 mln zł szuka co 7 (12,6%) chętny, a tylko 5,5% klientów deklaruje wydatek na poziomie 1,5-2 mln zł. Niespełna 3% może pozwolić sobie na zakup domu powyżej 2 mln złotych.

Na sprzedaż domu trzeba przeznaczyć od 4 miesięcy do 2 lat

Średni czas sprzedaży domu to okres 9 miesięcy. Najdłużej sprzedają się stare, duże i drogie domy. W przypadku tego segmentu barierą są z reguły zbyt wysokie ceny, niegwarantujące kupującemu średniej ceny rynkowej po uwzględnieniu kosztów generalnego remontu. Stosunkowo łatwo sprzedają się tańsze stare domy do 250 m2 przeznaczone do generalnego remontu, ponieważ ich cena jest bardzo atrakcyjna na tle rynku mieszkań. Szybko można zbyć także domy w stanie surowym zamkniętym do indywidualnej aranżacji. Największą popularnością cieszą się domy nowe i one sprzedają się na rynku szybko, co oznacza sprzedaż średnio w czasie 4-6 miesięcy. Na drugim końcu bieguna są rezydencje, których sprzedaż może potrwać nawet 2 lata i stare domy o powierzchni powyżej 350 m2 z wygórowaną ceną - te mogą okazać się niesprzedawalne.

Dlaczego domy?

Zakup domu spowodowany jest wyborem określonego stylu życia. Osoby decydujące się na dom z reguły mają rozbudowane poczucie własności i wolności osobistej. Kupując dom, chcą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Ważnym elementem związanym z wyborem domu jest własna zieleń oraz izolacja od sąsiadów dająca poczucie prywatności. Pewna grupa osób decyduje się na zakup domu ze względów ekonomicznych. Ceny mieszkań wzrosły w ostatnim czasie do poziomu 6,5 - 7 tysięcy zł. za m2, a dom gotowy do zamieszkania pod Warszawą można zbudować za około 3 tysiące złotych za m2. Atutem domu jest większa powierzchnia niż w przypadku mieszkania, własna działka z zielenią oraz brak połączenia ścianami z sąsiadami.

Zmieniają się preferencje ludności - coraz więcej osób chce mieszkać na obrzeżach miast lub poza miastem w domu otoczonym zielenią. Rosną ceny mieszkań i zakup dużego mieszkania wiąże się z takim samym wydatkiem jak zakup domu pod miastem. Domy stały się prawdziwą alternatywą do mieszkań. W porównaniu do innych segmentów rynku nieruchomości mieszkaniowych są stosunkowo tanie. Mamy w tej chwili najlepszy moment na zakup domu. Rynek domów jednorodzinnych jest stabilny. Zakupiony w tym roku dom to dobra inwestycja. Popyt na domy będzie rósł, a co za tym idzie ceny domów także wzrosną" - komentuje Katarzyna Cyprynowska z Metrohouse.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej