Wakacyjny wzrost cen mieszkań w Warszawie

2006-10-07 19:05

Wzrost cen mieszkań na warszawskim rynku wtórnym trwa ale nie jest to już taki szaleńczy galop jak w pierwszym półroczu. W ciągu dwóch miesięcy wakacyjnych - lipca i sierpnia - ceny ofertowe mieszkań zgłoszonych do sprzedaży w serwisie OFERTY.NET poszły w górę o ponad 5% (od początku br. wzrost o 24,8%) osiągając średni poziom 7026 PLN za m2.

W stosunku do cen przedstawionych w czerwcowym raporcie najbardziej podrożały w Warszawie mieszkania 2-pokojowe. Ich średnia cena wzrosła w ciągu 2 miesięcy o ponad 8 procent (27,7% od początku roku) i osiągnęła poziom 7445 PLN za m2. Tym sposobem po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której cena jednego m2 mieszkania 2-pokojowego była wyższa od ceny m2 mieszkania 1-pokojowego. Te bowiem zdrożały od czerwca o 4,3 procent (25,4% od początku roku) i osiągnęły średnią cenę 7389 PLN za m2. Ceny mieszkań 3- i 4-pokojowych także odnotowały wzrosty ale w nieco mniejszym wymiarze. W stosunku do czerwca cena 1 m2 mieszkania 3-pokojowego wzrosła o 3,6 procent ( 21,3% od początku roku) do poziomu 6672 PLN a cena 1 m2 mieszkania 4-pokojowego wzrosła o 3,4 procent (20,3% od początku roku) osiągając wysokość 6363 PLN.
Czy to już początek uspokojenia cen na warszawskim rynku? Za wcześnie jeszcze o tym prognozować ale widać symptomy, które mogą na to wskazywać.

Ceny mieszkań w Warszawie

Ceny metra kwadratowego mieszkań w zależności od liczby pokoi
Podane średnie wartości cenowe obliczone są na podstawie cen wywoławczych. Ceny transakcyjne mogą być niższe do 5%. Dane o cenach pochodzą z kilkuset warszawskich agencji nieruchomości współpracujących z OFERTY.NET oraz od klientów indywidualnie promujących swoje oferty.
Średnie ceny są obliczane na podstawie cen wywoławczych nowych ofert z rynku wtórnego trafiających w danym miesiącu na serwisie.

Najpopularniejsze dzielnice Warszawy
Jak wynika z analiz zapytań składanych w serwisie wciąż najbardziej poszukiwaną lokalizacją własnego M w Warszawie jest Mokotów. Zamieszkać tam chciałoby ponad 18% osób poszukujących mieszkań. Tę popularność dzielnicy odzwierciedlają ceny oferowanych w niej nieruchomości. Za 1 m2 mieszkania na Mokotowie sprzedający życzyli sobie w sierpniu średnio 7873 PLN. Drugie miejsce wśród najbardziej pożądanych lokalizacji zajmuje Ursynów (w tym Natolin, Kabaty). W tej dzielnicy (nazywanej kiedyś "sypialnią"), w której znaczna część budynków to bloki z wielkiej płyty chciałoby zamieszkać ponad 13% poszukujących mieszkań. Zainteresowanie Ursynowem powodowane głównie sporą ofertą mieszkań o średnim metrażu (40 - 60 m2), dużą ilością zieleni i dobrą komunikacją z centrum (metro) także przekłada się na cenę, która wynosiła w sierpniu średnio 6942 PLN za m2.
Trzecie miejsce w rankingu popularności zajmuje najdroższa dzielnica - Śródmieście. Mimo średniej ceny 1 m2 mieszkania wynoszącej blisko 9500 PLN na jej terenie chciałoby znaleźć lokum ponad 11% poszukujących.
Kolejne miejsca zajmują: Ochota (9,6%), Żoliborz (7,8%), Praga Pd. (7,4%). Na końcu listy preferowanych lokalizacji znalazły się satelickie dzielnice Warszawy - Wawer, Wesoła i Rembertów (zainteresowanie kupujących poniżej 1%).

Najpopularniejsze dzielnice Warszawy


Preferencje cenowe osób szukających mieszkań w największych polskich aglomercjach
Przeprowadzone w lipcu i sierpniu badania preferencji użytkowników serwisu dostarczyły interesujących informacji nt. preferencji cenowych osób poszukujących ofert zakupu mieszkań w największych aglomeracjach - Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.
Najbardziej specyficzny podział preferencji obserwujemy w Stolicy. Inaczej niż w pozostałych miastach jest on stosunkowo równomierny. Mieszkanie w cenie do 100 tys. PLN, (czyli cenie za jaką w Warszawie praktycznie mieszkania już się nie znajdzie) chciałoby kupić 19% poszukujących. Dla ponad 17% celem jest mieszkanie w przedziale cenowym 100 - 200 tys. Zatem mieszkania tanie jak na warunki warszawskie są obiektem zainteresowania ponad 35% poszukujących.
Ponad 33 % potencjalnych nabywców mieszkań poszukuje ofert w średniej cenie - tj. od 200 do 400 tys. PLN. A niewiele mniej bo aż 30% poszukujących upatruje swojego M w segmencie mieszkań drogich i bardzo drogich (apartamentów). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że sformułowanie "mieszkania drogie i bardzo drogie" odnosi się do średniej krajowej. W samej Warszawie bowiem trudno już w tej chwili uznać mieszkanie w cenie 400-500 tys. PLN za drogie.
Przedstawione liczby są z jednej strony odzwierciedleniem wysokich cen mieszkań w Warszawie, znacznie odbiegających od średniej w innych miastach, z drugiej zaś strony wskazują zdecydowanie większą zamożność nabywców mieszkań w Stolicy.
Zupełnie inaczej przedstawiaj się sytuacja w przypadku Krakowa, Poznania, Gdańska, Wrocławia i Łodzi. Tam ceny są znacznie niższe a zatem i możliwości kupujących zupełnie inne. W każdym z wymienionych miast widać wyraźnie dominującą - stanowiącą od 57,5 do 75,2 procent - grupę osób poszukujących mieszkań w cenie do 200 tys. PLN. Wśród nich aż 35 do 54 procent szuka mieszkań w cenie do najtańszych - do 100 tys. PLN.
Mieszkania droższe, tj. w przedziale cenowym od 200 do 400 tys. cieszą się największym zainteresowaniem we Wrocławiu (28,6% poszukujących), Krakowie (23,7%) i Gdańsku (20,2%). Największy rozdźwięk w porównaniu z Warszawą jest zauważalny w przypadku mieszkań drogich i bardzo drogich (w cenie pow. 400 tys. PLN). W Krakowie i Wrocławiu najdroższych ofert poszukuje 13,10% potencjalnych nabywców, w Gdańsku - 20,2%, Poznaniu - 9% a w Łodzi tylko 7,5%.
Powyższe porównanie wyraźnie odzwierciedla dysproporcje jakie zachodzą między rynkiem nieruchomości w Warszawie a rynkami w innych, dużych miastach w Polsce. Dotyczy to nie tylko cen mieszkań ale i możliwości finansowych potencjalnych nabywców. Stolica w tym świetle wygląda jak enklawa mająca niewiele wspólnego z resztą kraju.

Preferencje cenowe osób szukających mieszkań w największych polskich aglomeracjach


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej