W Warszawie trudno o wolną powierzchnię biurową

2006-03-31 16:03

W ubiegłym roku w Warszawie oddano do użytku ponad 120 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej, w ciągu najbliższych dwóch lat ma ona wzrosnąć o blisko 450 tys. metrów kwadratowych. Ze względu na ograniczoną podaż i wysoki popyt powierzchnie niewynajęte stanowią dziś około 8 proc., przy czym stawki za ich wynajem będą rosły. Sytuację na rynku nieruchomości biurowych w stolicy podsumowuje raport firmy Jones Lang LaSalle, zaprezentowany 28 marca 2006 roku.

Sześć z trzydziestu budynków, przekazanych do eksploatacji w 2005 roku, znajduje się w centrum miasta. Największy z nich – Riverside Park przy Trasie Łazienkowskiej – ma 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Całkowita wielkość powierzchni biurowej w Warszawie jest obecnie szacowana na około 2 370 tys. metrów kwadratowych, a firmy szukające dla siebie siedziby nie mają wielkiego wyboru. Warszawskie biurowce pozostają niewynajęte tylko w 8 proc. (to 193,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni).

Podsumowanie
Autor: Jones Lang LaSalle

– Obecny rok może stanowić punkt zwrotny dla sektora powierzchni biurowych w Warszawie. Zwiększona aktywność inwestorów i najemców to wynik rozwoju firm już istniejących oraz lokowania się na polskim rynku międzynarodowych korporacji – uważa Beb Bannatyne, dyrektor regionalny na Europę Środkową w Jones Lang LaSalle.

60 proc. powierzchni dostępnej do wynajęcia znajduje się w centrum stolicy. Jak oceniają analitycy z Jones Lang LaSalle, dla ubiegłego roku charakterystyczny był wzrost wynajmu powierzchni w centrum. Wolne powierzchnie biurowe stanowią tutaj 12,5 proc. W minionym roku w tej części miasta najchętniej lokowały się firmy z sektora finansów i bankowości (22 proc.) oraz firmy usługowe (20 proc.).

Rekordowo niski jest też wskaźnik niewynajętej powierzchni biurowej poza centrum (5,5 proc.). Chodzi o budynki zlokalizowane w prawobrzeżnej części Warszawy (12,1 proc.) oraz południowo-zachodniej, czyli wzdłuż al. Jerozolimskich, al. Krakowskiej oraz ul. Żwirki i Wigury. Po centrum drugą najpopularniejszą lokalizacją biurową pozostaje Mokotów.

Wynajęcie biura w centrum to miesięcznie koszt rzędu 59-71 zł za metr kwadratowy powierzchni (według kursu euro na dzień 29 marca). Przy czym maksymalna cena za metr kwadratowy w 2005 roku sięgała 80 zł. Z dużych miast europejskich niższe stawki najmu mają tylko Budapeszt i Praga.

Stawki za mieszkania
Autor: Jones Lang LaSalle

Jednym największych i najnowocześniejszych biurowców, które otwarto ostatnio w Warszawie, jest Rondo1. Na biura przeznaczono tu 58 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jak się planuje, jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddany kompleks Złote Tarasy (jego budowę rozpoczęto pod koniec 2002 roku). Biurowiec Lumen – który na poziomie drugiego piętra będzie się łączył z częścią handlowo-usługową – będzie oferował 23,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Wejścia do niego zlokalizowano zarówno od strony al. Jana Pawła II, jak i ulic Złotej oraz Emilii Plater. Część biurowa w całym kompleksie zajmie 45 tys. metrów kwadratowych. Poza centrum działalność deweloperska będzie się koncentrować na Mokotowie, Okęciu, wzdłuż al. Jerozolimskich i na Woli. W ciągu dwóch lat powstać mają m. in. Trinity Office Park, Lipowy Office Park, Okęcie Office Park, Salzburg Office Centre i Centrum Belvedere. Powierzchnia biurowa obiektów oddanych do użytku poza centrum stanowić będzie ponad 65 proc. Wzrostu stawek za wynajem należy się spodziewać już w ciągu nadchodzącego roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej