W Warszawie trudno o wolną powierzchnię biurową

2006-03-31 16:03

W ubiegłym roku w Warszawie oddano do użytku ponad 120 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej, w ciągu najbliższych dwóch lat ma ona wzrosnąć o blisko 450 tys. metrów kwadratowych. Ze względu na ograniczoną podaż i wysoki popyt powierzchnie niewynajęte stanowią dziś około 8 proc., przy czym stawki za ich wynajem będą rosły. Sytuację na rynku nieruchomości biurowych w stolicy podsumowuje raport firmy Jones Lang LaSalle, zaprezentowany 28 marca 2006 roku.

Sześć z trzydziestu budynków, przekazanych do eksploatacji w 2005 roku, znajduje się w centrum miasta. Największy z nich – Riverside Park przy Trasie Łazienkowskiej – ma 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Całkowita wielkość powierzchni biurowej w Warszawie jest obecnie szacowana na około 2 370 tys. metrów kwadratowych, a firmy szukające dla siebie siedziby nie mają wielkiego wyboru. Warszawskie biurowce pozostają niewynajęte tylko w 8 proc. (to 193,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni).

Podsumowanie
Autor: Jones Lang LaSalle

– Obecny rok może stanowić punkt zwrotny dla sektora powierzchni biurowych w Warszawie. Zwiększona aktywność inwestorów i najemców to wynik rozwoju firm już istniejących oraz lokowania się na polskim rynku międzynarodowych korporacji – uważa Beb Bannatyne, dyrektor regionalny na Europę Środkową w Jones Lang LaSalle.

60 proc. powierzchni dostępnej do wynajęcia znajduje się w centrum stolicy. Jak oceniają analitycy z Jones Lang LaSalle, dla ubiegłego roku charakterystyczny był wzrost wynajmu powierzchni w centrum. Wolne powierzchnie biurowe stanowią tutaj 12,5 proc. W minionym roku w tej części miasta najchętniej lokowały się firmy z sektora finansów i bankowości (22 proc.) oraz firmy usługowe (20 proc.).

Rekordowo niski jest też wskaźnik niewynajętej powierzchni biurowej poza centrum (5,5 proc.). Chodzi o budynki zlokalizowane w prawobrzeżnej części Warszawy (12,1 proc.) oraz południowo-zachodniej, czyli wzdłuż al. Jerozolimskich, al. Krakowskiej oraz ul. Żwirki i Wigury. Po centrum drugą najpopularniejszą lokalizacją biurową pozostaje Mokotów.

Wynajęcie biura w centrum to miesięcznie koszt rzędu 59-71 zł za metr kwadratowy powierzchni (według kursu euro na dzień 29 marca). Przy czym maksymalna cena za metr kwadratowy w 2005 roku sięgała 80 zł. Z dużych miast europejskich niższe stawki najmu mają tylko Budapeszt i Praga.

Stawki za mieszkania
Autor: Jones Lang LaSalle

Jednym największych i najnowocześniejszych biurowców, które otwarto ostatnio w Warszawie, jest Rondo1. Na biura przeznaczono tu 58 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jak się planuje, jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddany kompleks Złote Tarasy (jego budowę rozpoczęto pod koniec 2002 roku). Biurowiec Lumen – który na poziomie drugiego piętra będzie się łączył z częścią handlowo-usługową – będzie oferował 23,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Wejścia do niego zlokalizowano zarówno od strony al. Jana Pawła II, jak i ulic Złotej oraz Emilii Plater. Część biurowa w całym kompleksie zajmie 45 tys. metrów kwadratowych. Poza centrum działalność deweloperska będzie się koncentrować na Mokotowie, Okęciu, wzdłuż al. Jerozolimskich i na Woli. W ciągu dwóch lat powstać mają m. in. Trinity Office Park, Lipowy Office Park, Okęcie Office Park, Salzburg Office Centre i Centrum Belvedere. Powierzchnia biurowa obiektów oddanych do użytku poza centrum stanowić będzie ponad 65 proc. Wzrostu stawek za wynajem należy się spodziewać już w ciągu nadchodzącego roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej