W styczniu znacząco podrożały farby. Ceny materiałów budowlanych - raport

2016-02-18 11:33
materiały budowlane
Autor: thinkstockphotos.com Deklaracja właściwości użytkowych dla wyrobów budowlanych

Zazwyczaj od stycznia zaczyna rosnąć wskaźnik koniunktury w budownictwie. Czy również rosną ceny materiałów budowlanych? Jak wynika z comiesięcznego raportu PSB - jest różnie, w styczniu 2016 odnotowano tyle sam spadków co wzrostów, a do tych ostatnich mamy komentarz...

Najbardziej podrożały materiały zaliczane do grupy farb, lakierów i tapet – o 7,5%. W porównaniu do cen sprzed miesiąca ceny wzrosły jeszcze dla izolacji wodochronnych – 1,8%, pokryć i folii dachowych, rynien –  1,5%, izolacji termicznych – 1,3%), minimalnie dla ściennych materiałów ceramicznych – 0,4% i chemii budowlanej –  o 0,3%.

O komentarz d oznaczącego wzrostu cen farb i lakierów poprosiliśmy Janusza Naglika, dyrektora zarządzającego w Polskim Związku Producentów Farb i Klejów (PZPFiK):
- Po części jest to zapewne efekt „osłabienia” działań promocyjnych, które w grudniu często mają nasilony charakter. Jednak należy brać też pod uwagę zmiany związane z kursem euro. Słaba złotówka z pewnością najbardziej uderza w importerów farb, ale import to nie więcej niż 10% rynku. Niemniej jednak znacząca większość bazy surowcowej i opakowaniowej w produkcji farb to komponenty kupowane w strefie euro i Azji (dolar). Wpływ obecnego średniego kursu na wzrost całkowitych kosztów produkcji  to w przybliżeniu 4-6%, co zapewne przełoży się na cenę finalnych produktów. Należy się więc spodziewać utrzymania tego trendu, chociaż trudno uwierzyć w tak znaczący wzrost cen, jaki widać w styczniu w Grupie PSB. Rynek polski jest mocno nasycony producentami co znacząco zwiększa presję konkurencyjna, w tym na ceny produktów.

Największy spadek cen w hurtowniach i składach PSB odnotowano w przypadku narzędzi i sprzętu budowlanego – o 7,3%, cementu i wapna – 1,8%) oraz gazobetonów – o 1,7%. Niewielkie spadki odnotowano dla drewna i materiałów  drewnopochodnych – 0,6%), wyposażenia łazienek i kuchni - 0,5%), silikatów – 0,4% oraz płytek ceramicznych, instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji – o 0,1%.
Nie zmieniły się ceny dla stolarki otworowej, parapetów, suchej zabudowy, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.
Przychody PSB SA (centrali) ze sprzedaży materiałów budowlanych w styczniu 2016 były takie same jak rok temu, ale  o 8% niższe niż w grudniu 2015.

Ceny materiałów budowlanych w PSB
Autor: Grupa PSB Trendy cenowe materiałów budowlanych w hurtowniach i składach budowlanych PSB, styczeń 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej