W styczniu koniunktura w budownictwie poszybowała w górę

2015-01-27 14:28
Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS

Na koniec roku 2014 koniunktura w budownictwie zjechała do poziomu minus 19. W styczniu 2015 powiało natomiast optymizmem – koniunktura poszybowała w górę o 6 punktów. Nie jest to jednak, niestety, wyznacznik tego, że w budownictwie naprawdę drgnęło. W ubiegłym roku koniunktura podawana przez GUS również poprawiała się przez pierwsze półrocze, wzbudzając nawet nadzieję pokonania po kilku latach poziomu zero, i znowu zaczęła spadać.

To dobrze, że początek roku sygnalizuje poprawę nastrojów. Koniunktura w budownictwie na poziomie minus 13 to aż o 6 „oczek” wyżej niż miesiąc wcześniej. Według GUS poprawę koniunktury sygnalizowało w styczniu 11% firm budowlanych, jej pogorszenie 24%, pozostałe przedsiębiorstwa są zdania, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Warto dodać, że w porównaniu z grudniem 2014, w styczniu przybyło optymistów o 2%, ale jest też o 4% więcej pesymistów.

Aż dziwne, że o tyle punktów w górę poprawiła się koniunktura w budownictwie, bo w szczegółach generalnie wszystkie przedsiębiorstwa niezbyt optymistycznie sytuację na rynku. Firmy budowlane oceniają niekorzystnie swoją sytuację finansową, portfele bieżących zamówień, zapowiadają ograniczenie produkcji i zatrudnienia. Wzrasta odsetek firm budowlanych, które planują reperować swoje finanse kontraktami zagranicznymi. Nie słychać o poprawie w największej bolączce firm budowlanych ostatnich lat – opóźnienia w płatnościach. Na zatory płatnicze narzekają wszystkie firmy, niezależnie od ich wielkości, ale oczywiście w najgorszej sytuacji są firmy małe.

Początek roku nie spowodował oczywiście zniknięcia barier utrudniających działalność firm w budownictwie, bo zatory płatnicze to przecież nie wszystko. Za największe uważane są wysokie koszty zatrudnienia, następnie konkurencja na rynku, niepewność sytuacji gospodarczej i niejasne lub niespójne przepisy prawne.
Wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych w styczniu firmy budowlane oceniły na 73%. Zbyt duże moce do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień sygnalizuje 18% przedsiębiorstw budowlano-montażowych, 71% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg GUS, styczeń 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej