W maju koniunktura w budownictwie wyhamowała
Czyżby to już koniec dobrej prognozy dla budownictwa? Wysoka dynamika wzrostu koniunktury w budownictwie notowana od początku roku ostro wyhamowała. Co miesiąc ogólny klimat koniunktury badanej przez GUS wzrastał o 5 punktów, w maju już tylko o 1, osiągając poziom minus 6.
Co ciekawe, grupa przedsiębiorstw reprezentujących optymistyczne prognozy w badaniu koniunktury budowlanej nie zmieniła się (16%), natomiast wzrosła grupa pesymistów (23%).
Firmy budowlane ankietowane przez GUS wyrażają opinie, że w najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień może rosnąć nieco wolniej niż prognozowano to w kwietniu. Również ich sytuacja finansowa w najbliższym kwartale raczej się nie zmieni, a najbardziej pesymistyczne w tym obszarze są najmniejsze firmy budowlane. Nie zmniejszyła swojego znaczenia bariera działalności, jaką są zatory płatnicze, na które skarżą się wszystkie firmy budowlane, bez względu na wielkość. Na pierwszym miejscu wśród barier pozostają wysokie koszty zatrudnienia, na które w maju 2014 wskazało 62% przedsiębiorstw związanych z budownictwem (rok temu w maju było to 59%).
Na prognozy co do poziomu zatrudnienia wpływa oczywiście bieżąca kondycja finansowa firm budowlanych, jak i ocena ogólnej sytuacji gospodarczej. Efekt majowy tych czynników jest taki, że firmy mikro (do 9 osób) i średnie (od 50 do 249 osób) planują niewielki wzrost zatrudnienia. W jednostkach małych (od 10 do 49 osób) ograniczenie zatrudnienia może być zbliżone do prognozowanego w kwietniu, natomiast w przedsiębiorstwach dużych (powyżej 250 osób) spadek zatrudnienia może być nieco mniej znaczący od przewidywanego miesiąc wcześniej.
Wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych w maju firmy budowlane oceniły uśredniając na 74% - 16% przedsiębiorstw oceniło swoje moce jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 73% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe. W maju wzrosła (do 22%) liczba przedsiębiorstw budowlanych, które planują podjęcie robót budowlano-montażowych na rynkach zagranicznych.