W lutym koniunktura też w górę

2013-03-01 13:57
PKP sprzedaje działki w centrum Warszawy
Autor: PKP SA Działki znajdują się przy ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II

I chociaż nie oznacza to plusowych wartości, to luty 2013 jest kolejnym miesiącem niewielkiego wznoszenia się koniunktury w budownictwie. W styczniu koniunktura osiągnęła poziom minus 33, a w lutym podniosła się do minus 30.

Koniunktura poniżej zera na dłużej?

Przypomnijmy, że po okresie prosperity, koniunktura w budownictwie spadła poniżej zera w połowie roku 2011 i nie ma na dzisiaj żadnych przesłanek, żeby rok 2013 był inny. Jednak zwiększenie się wśród firm budowlanych liczby optymistów świadczy, że ogólna sytuacja gospodarcza jawi się w nieco mnie szarych barwach, niż chociażby w styczniu. Teraz z pewnością ta tendencja utrzyma się przez kilka miesięcy, a perspektywa kolejnego strumienia unijnych funduszy też może przyczynić się do wyciągania się krzywej koniunktury w górę.    

Koniunktura w budownictwie w lutym 2013
Autor: GUS

Koniunktura i jej składowe

A z comiesięcznego badania GUS wynika, że firmy budowlane, niezmiennie od 2011 roku, niekorzystnie oceniają swoje portfele zamówień i prognozowaną wielkość produkcji budowlano-montażowej. Natomiast mniej pesymizmu jest, według GUS, w ocenie ich sytuacji finansowej. O swoje finanse bardziej martwią się firmy budowlane z grupy mikro i te średnie. Opóźnienia w płatnościach zgłaszają wszystkie firmy budowlane, bez względu na ich wielkość, ale i tu najwięcej jest firm małych. Szefowie (menadżerowie) badanych przez GUS firm budowlanych deklarują nadal ograniczenia w zatrudnieniu, ale nieco mniejsze, niż szacowali to jeszcze w styczniu.
W lutym 2013 nieco więcej firm budowlanych niż przed rokiem uważało, że ma za duże moce produkcyjne w stosunku do przewidywanego portfela zamówień - 28% (w lutym 2012 – 24%). Za małe moce deklaruje 14% przedsiębiorstw budowlano-montażowych (rok temu było 13%). Wynika z tego, że prawie 60% badanych przez GUS firm jest usatysfakcjonowana swoim potencjałem. Z kolei wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych firmy budowlane oceniły na 60%.
Nie zmieniła się waga barier utrudniających prowadzenie działalności. Najwięcej przedsiębiorców wskazało na konkurencję na rynku (57%) oraz wysokie koszty zatrudnienia (55%). W porównaniu z lutym 2012 najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 39% do 49%) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 41% do 50%). Barierą, której znaczenie spadło w skali roku jest niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 16% do 13%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej