W budownictwie spada zapotrzebowanie na inżyniera

2012-08-23 12:48
Polisa dla inżyniera
Autor: Jupiterimages

Od dawna inżynierowie byli grupą zawodową, na którą zawsze było zapotrzebowanie. Co prawda inżynierowie są potrzebni w różnych dziedzinach, ale ci związani z budownictwem właściwie nie musieli martwić się o zatrudnienie. Jednak spowolnienie inwestycji i coraz mniejszy front robót zaowocowały zmniejszeniem się ofert pracy dla inżynierów z branży budowanej.

Widać to po analizie, jakiej dokonał portal Pracuj.pl. Od stycznia do lipca 2012 pracodawcy zamieścili ponad 30 000 ofert dla inżynierów o specjalnościach związanych z budownictwem. Liderem jest tu kategoria „Inżynieria, konstrukcje, technologie”, w której umieszczono ponad 20 000 ofert. Sporo było ofert w kategorii „Budownictwo, geodezja” – ponad 7000. W branżę budowlaną analitycy Pracuj.pl zaliczyli również kategorię „Nieruchomości” i w niej odnotowali około 3000 propozycji pracy. A zaledwie 200 ofert – i to przede wszystkim pochodzących od firm specjalizujących w poszukiwaniu gazu - było dla inżynierów geologii, hydrologii i tektoniki.

Oferty pracy dla inżyniera
Autor: Pracuj.pl Liczba ofert opublikowanych w działach technologicznych, w podziale na specjalizacje, w okresie styczeń-lipiec 2012

Jak widać z wykresu, od marca spada liczba ofert pracy kierowanych do inżynierów z branży budowlanej. Prawdopodobnie ta tendencja się utrzyma, bo pracodawcy zapowiadają spore zwolnienia i zapewne dotkną również grupę inżynierów, chociaż takich specjalistów zwalnia się w ostateczności. W serwisie rekrutacyjnym Pracuj.pl obecnie najwięcej jest propozycji dla inżynierów: serwisu, spawalnictwa, elektryków, budowy i inżynierów.

Wynagrodzenie inżyniera

W 2011 roku średnia pensja specjalisty z tytułem inżyniera wyniosła 3800 zł brutto. Tak wynika z badania poziomu wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Prawie 25% przeanalizowanych pensji przekroczyła 5500 zł, podobna liczba inżynierów nie zarabiała więcej niż 2800 zł.
Oczywiście, wysokość wynagrodzenia zależy od branży. Najlepiej płaci inżynierom telekomunikacja – średnie wynagrodzenie inżyniera wyniosło tu 5000 zł, najgorzej zarabiają inżynierowie zatrudnieni w szkolnictwie – do 2500 zł.
Średnia płaca inżyniera budownictwa wyniosła 4000 zł, podobnie jest w przemyśle.

Jeszcze 2-3 lata temu gwałtownie wrosły płace w budownictwie (które dodajmy uchodziło dotychczas za słabo płatną branżę). W roku 2012 zaczęła spadać dynamika wzrostu płac i zapewne, tak jak w wielkości zatrudnienia, trend ten na razie się utrzyma, aż do kolejnego – oby jak najszybciej! – boomu inwestycyjnego. Natomiast pozostaną na dobrym poziomie wynagrodzenia inżynierów budownictwa z konkretnym doświadczeniem. Przez ostatnie 4 lata poszukiwaniu byli specjaliści od budowy dróg i obiektów inżynieryjnych, teraz być może padnie na specjalistów od budowy linii kolejowych, bo w najbliższych latach na takie właśnie inwestycje będzie unijne dofinansowanie.

- Do tej pory osoby z wykształceniem technicznym nie miały raczej problemów ze znalezieniem pracy, szczególnie w sektorze IT czy w branży budowlanej. Zawód kierownika budowy znalazł się nawet w 2011 roku na liście zawodów deficytowych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Ale wkrótce ta sytuacja może się zmienić. Z naszych badań wynika, że w II kwartale tego roku największy spadek liczby ofert pracy odnotowano właśnie w budownictwie i nieruchomościach – uważa Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, do której należy serwis Pracuj.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej