W budownictwie bez sygnałów ożywienia koniunktury

2013-07-23 17:29
Koniunktura w budownictwie, GUS lipiec 2013
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w lipcu 2013 wg GUS

Chociaż w lipcu sezon budowlany jest w pełni rozkwitu, to jednak dla większości firm budowlanych nie jest to zapowiedź poprawy sytuacji firm budowlanych. Przebadana przez GUS koniunktura w budownictwie w lipcu 2013 wykazała niewielką zwyżkę, ale nadal firmy budowlane prognozują przynajmniej stagnację sytuacji, o ile nie jej pogorszenie.

Tak zwany ogólny klimat koniunktury w budownictwie w lipcu 2013 GUS wyliczył na poziomie minus 15. Miesiąc wcześniej ten wskaźnik wynosił minus 17, co oznacza, że liczba firm budowlanych wieszcząca pogorszenie ich sytuacji zmalała do 28% (z 30%), zaś na poprawę wskazało tyle samo co w czerwcu, czyli 13%. A zatem dla ponad połowy firm budowlanych nic się w lipcu nie zmieniło. 

Szefowie firm budowlanych w dalszym ciągu przewidują pogarszanie się zasobów ich portfeli zamówień, a będą temu towarzyszyć niekorzystne prognozy odnośnie produkcji budowlano-montażowej. Firm budowlanych, bez względu na ich wielkość, nie przestają nękać zatory płatnicze za wykonane roboty, jednak pogorszenie w tym zakresie szczególnie sygnalizują firmy duże (powyżej 250 pracowników). Również szczególnie duże firmy deklarują dalsze spadki zatrudnienia, chociaż ten trend dotyczy wszystkich firm budowlanych. 

Z tego co przeanalizował GUS, w lipcu 2013 firmy budowlane oceniły średnio wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na 73%, przy czym warto dodać, że 12% przedsiębiorstw uważało, że ma za małe moce w stosunku do bieżących zadań. 
Spada liczba firm budowlanych (w lipcu było ich 2,8%), które twierdzą, że w swoje działalności nie napotykają na żadne bariery. A dla pozostałych najbardziej dotkliwe są wysokie koszty zatrudnienia oraz konkurencja na rynku. Coraz częściej jest też wśród barier działalności wymieniany niedostateczny popyt oraz zagmatwane przepisy prawne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej