W 2014 więcej ofert do pracy w budownictwie

2015-01-14 14:26
Więcej wiedzy dla inżynierów
Autor: Siemens Więcej wiedzy dla inżynierów

Potrzebujący szukają pracy na różne sposoby, ale najpopularniejszym z nich jest dzisiaj internet. Internetowe serwisy z ofertami pracy są przy tym dobrym źródłem na badanie koniunktury na rynku pracy. Dla serwisu Pracuj.pl  rok 2014 był rekordowy pod względem liczby zamieszczonych tam ofert pracy. 

Traktując serwisy rekrutacyjne jako barometry sytuacji na rynku pracy, to według Pracuj.pl jest coraz lepiej, o czym świadczą statystyki zamieszczonych tam ofert w roku 2014, których było ogółem 386 520. To prawie 8% więcej niż rok wcześniej. Niestety, budownictwa nie ma wśród branż, dla których było najwięcej ofert. W tym przodują: handel i sprzedaż, bankowość – finanse – ubezpieczenia, telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. W minionym roku najwięcej ofert przybyło na specjalistów ds. HR (zarządzanie zasobami ludzkimi), dla osób z branży transportu i logistyki. Branża budowlana i nieruchomości też odnotowała dynamikę wzrostu liczby ofert pracy o ponad 13%. Najczęściej w tej branży poszukiwani są handlowcy i budowlańcy, jednak zapotrzebowanie na tych specjalistów utrzymuje się na podobnym poziomie co w 2013 roku. Wzrósł za to popyt na inżynierów budownictwa, co w liczbie zamieszczonych ofert w 2014 oznaczało wzrost o 7,3%./

Jak wynika z analizy zamieszczających oferty pracodawców, większe zapotrzebowanie  na pracowników miały firmy największe (powyżej 250 osób), jednak większą dynamiką wzrostu liczby ogłoszeń wykazały się firmy zatrudniające do 10 osób (17,3% więcej ofert niż rok wcześniej).
Niezmiennie najwięcej miejsc pracy oferuje województwo mazowieckie (83 545 ofert), przy czym 74% ofert pochodziło z Warszawy. Kolejnymi województwami, gdzie poszukuje się najwięcej pracowników są: wielkopolskie, dolnośląskie i małopolskie.

- Po ostatnim kryzysie pracodawcy zwiększają zatrudnienie w sposób ostrożny, jednak zapotrzebowanie na pracowników systematycznie rośnie. Poprawę stanu gospodarki widać w zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników odpowiedzialnych za produkcję i logistykę. Wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów pokazuje, że Polska gospodarka jest w stosunkowo dobrym stanie - komentuje rynek ofert pracy Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA. - Trudno nie zauważyć, że pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich handlowców, również inżynierowie coraz częściej dyktują warunki zatrudnienia. Podejrzewam, że w przyszłym roku będzie coraz więcej obszarów, w których będziemy dostrzegać rynek pracownika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej