Traktując serwisy rekrutacyjne jako barometry sytuacji na rynku pracy, to według Pracuj.pl jest coraz lepiej, o czym świadczą statystyki zamieszczonych tam ofert w roku 2014, których było ogółem 386 520. To prawie 8% więcej niż rok wcześniej. Niestety, budownictwa nie ma wśród branż, dla których było najwięcej ofert. W tym przodują: handel i sprzedaż, bankowość – finanse – ubezpieczenia, telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. W minionym roku najwięcej ofert przybyło na specjalistów ds. HR (zarządzanie zasobami ludzkimi), dla osób z branży transportu i logistyki. Branża budowlana i nieruchomości też odnotowała dynamikę wzrostu liczby ofert pracy o ponad 13%. Najczęściej w tej branży poszukiwani są handlowcy i budowlańcy, jednak zapotrzebowanie na tych specjalistów utrzymuje się na podobnym poziomie co w 2013 roku. Wzrósł za to popyt na inżynierów budownictwa, co w liczbie zamieszczonych ofert w 2014 oznaczało wzrost o 7,3%./
Jak wynika z analizy zamieszczających oferty pracodawców, większe zapotrzebowanie na pracowników miały firmy największe (powyżej 250 osób), jednak większą dynamiką wzrostu liczby ogłoszeń wykazały się firmy zatrudniające do 10 osób (17,3% więcej ofert niż rok wcześniej).
Niezmiennie najwięcej miejsc pracy oferuje województwo mazowieckie (83 545 ofert), przy czym 74% ofert pochodziło z Warszawy. Kolejnymi województwami, gdzie poszukuje się najwięcej pracowników są: wielkopolskie, dolnośląskie i małopolskie.
- Po ostatnim kryzysie pracodawcy zwiększają zatrudnienie w sposób ostrożny, jednak zapotrzebowanie na pracowników systematycznie rośnie. Poprawę stanu gospodarki widać w zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników odpowiedzialnych za produkcję i logistykę. Wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów pokazuje, że Polska gospodarka jest w stosunkowo dobrym stanie - komentuje rynek ofert pracy Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA. - Trudno nie zauważyć, że pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich handlowców, również inżynierowie coraz częściej dyktują warunki zatrudnienia. Podejrzewam, że w przyszłym roku będzie coraz więcej obszarów, w których będziemy dostrzegać rynek pracownika.