Trzy lata wzrostów w budownictwie

2015-10-02 17:34
Budowa drogi w podpoznańskim Czerwonaku
Autor: Passion PR Budowa drogi w podpoznańskim Czerwonaku

Trzy lata nieprzerwanych wzrostów wieszczy branży budowlanej firma badawczo-konsultingowa PMR. Jak na razie jednak gwałtowanej poprawy nastrojów wśród firm budowlanych nie widać, bo koniunktura w budownictwie szacowana przez GUS nie wyszła ponad zero, we wrześniu spadła nawet do minus 5, na koniec roku będzie jeszcze niżej...

Chociaż weszliśmy w kolejny okres unijnego finansowania, budownictwo nie wystrzeliło w górę, jak to odnotowaliśmy w poprzednim. Wzrost jest niewielki, nastroje raczej pesymistyczne. Prześledźmy tym razem na jakich przesłankach PMR oparł swoje prognozy. Na potrzeby tego badania firma przeprowadziła wywiad wśród największych polskich firm budowlanych, a materiały z tych badań są wykorzystywane do cyklicznych raportów o sektorze budowlanym, tworzony jest również Indeks Koniunktury Budowlanej PMR – sumaryczny wskaźnik obrazujący poziom koniunktury w polskiej branży budowlanej, który powstaje w oparciu o trzy pytania dotyczące ogólnej sytuacji w branży, a także na podstawie ocen firm dotyczących własnej kondycji finansowej i portfela zamówień. Ostatni taki wskaźnik PMR wartość 19,9 pkt., co oznacza wzrost wartości indeksu o 5,8 pkt. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Analitycy twierdzą zatem, że mamy do czynienia z utrzymaniem się korzystnej tendencji, które pojawiły się po trudnych dla budownictwa latach 2012-2013.  Jak podaje PMR, wartość indeksu już drugi raz z rzędu osiągnęła wartości dodatnie, ponadto firmy spodziewają się dalszych wzrostów. Przypomnijmy, że koniunktura według GUS pozostaje od ponad trzech lat poniżej zera.

Jak szacują eksperci, tempo rozwoju budownictwa w 2015 będzie tylko trochę wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniesie około 6%. Jak przyznał PMR, ten wynik jest niższy o 3 punkty, od tego, jaki był prognozowany na początku roku.
Przewidywania na rok 2016 są bardziej optymistyczne – wzrost może wynieść 8%, a wartość produkcji sięgnie ok. 101 mld zł. Natomiast dzięki wzrostowi w 2017, wartość produkcji budowlanej firm zatrudniających powyżej 9 pracowników powinna przekroczyć wreszcie poziom z roku 2011, na co największy wpływ będą miały duże kontrakty drogowe (jeszcze niedawno mówiło się, że takim kołem zamachowym będą inwestycje kolejowe). PMR uważa, że niewielki wzrost budownictwo odnotuje jeszcze w roku 2018 r. Potem trzeba się już liczyć z wejściem w okres dekoniunktury.
Przy okazji warto zaznaczyć, że dla budownictwa trzy lata to nie jest długi okres i na razie nie ma pomysłu na tę branżę, gdy zabraknie pomocy z UE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej