Tegoroczna zima - najlepsza od 13 lat!

2007-05-22 16:37

Pierwsze miesiące 2007 roku okazały się niezwykle korzystne dla firm budowlanych. Wskaźniki koniunktury pięły się systematycznie w górę i osiągnęły najwyższą wartość od 13 lat! Mimo że najlepiej oceniały sytuację zakłady z Mazowsza, to zróżnicowanie regionalne znacznie się zmniejszyło. Powodów do zadowolenia jest jednak więcej - według prognoz na następne półrocze, korzystne tendencje będą się utrzymywać.

Pełna wersja raportu za tydzień w newsletterze

1. Wskaźnik koniunktury

Wykres 1.1 Wskaźnik koniunktury w ujęciu ogółem

 

 

W I kwartale 2007 r. ogólny wskaźnik koniunktury przyjął wartość większą niż w którymkolwiek I kwartale na przestrzeni analizowanych 13 lat. Ponadto, tak jak w IV kwartale 2006 r., obecny wskaźnik jest znacznie większy od zera, podczas gdy dotychczas w obydwóch zimowych kwartałach zawsze był ujemny. Również we wszystkich analizowanych grupach klasyfikacyjnych zakładów budowlanych - wskaźniki koniunktury są dodatnie. Obecny wskaźnik koniunktury w ujęciu ogółem jest znacznie wyższy niż w I kwartale minionych lat: o 18 punktów niż rok temu, o 27 punktów niż 2 lata temu, o 31 punktów niż 3 lata temu i o 56 punktów niż 4 lata temu.

Wśród analizowanych grup klasyfikacyjnych zakładów budowlanych najniższy wskaźnik koniunktury wykazuje grupa przedsiębiorstw publicznych zatrudniających do 100 pracowników, a najwyższy w grupie firm wynajmujących sprzęt budowlany.

Wykres 2. Wskaźnik koniunktury w sektorze prywatnym i publicznym

 

Tak jak w przypadku ogólnego wskaźnika koniunktury, również w obu sektorach własnościowych obecne wskaźniki koniunktury są bardzo wysokie. W sektorze prywatnym wskaźnik jest większy niż w dowolnym I kwartale od rozpoczęcia badania (t.j. od 13 lat -red.) i - zgodnie z wyznaczoną prognozą - nadal będzie się zwiększał. Jeśli chodzi o sektor publiczny, to tylko w I kwartale 1997 r. wskaźnik był wyższy niż obecnie. Do niedawna w sektorze publicznym pojawiła się tendencja rosnącej koniunktury, jednak obecnie prognozy wskazują na jej zahamowanie.

Wykres 3. Regionalne zróżnicowanie koniunktury

 

W I kwartale 2007 r. zdecydowanie najlepiej oceniły koniunkturę firmy budowlane z regionu stołecznego, gorzej zaś te z zachodnich i południowych części Polski. Jednak regionalne zróżnicowanie koniunktury znacznie się zmniejszyło. Rozpiętość pomiędzy najmniejszą i największą wartością regionalnego wskaźnika koniunktury niewiele przekracza 10 punktów.

2. Ceny usług budowlanych

Wykres 4. Ceny usług budowlanych

 

Ceny usług budowlanych znowu wzrosły i nie należy oczekiwać, że w najbliższej przyszłości ten  trend zmieni kierunek. Obecne saldo cen jest większe niż saldo z poprzedniego kwartału o ponad 6 punktów, a prognoza na nadchodzące półrocze oznacza, że kolejny wzrost salda może nawet przekroczyć 10 punktów.

 

Pełna wersja raportu za tydzień w newsletterze


 

1. Na wykresach 1, 2, 4 przedstawione są trendy odpowiednich wskaźników, oczyszczonych z wahań sezonowych i przypadkowych. Zastosowany do tego celu program DEMETRA został opracowany przez Eurostat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej