Sytuacja w branży okienno-drzwiowej

2007-05-30 14:27

Związek Polskie Okna i Drzwi reprezentuje środowisko pracodawców branży okienno- drzwiowej. Aktualnie zrzesza ponad 100 podmiotów - nie tylko producentów stolarki i dostawców materiałów do jej produkcji, ale też dystrybutorów.Według wstępnych szacunków Związku, mimo spektakularnych w branży upadłości ubiegłego roku (m.in. Stolbud Wrocław, Stolbud Gorzów, AS-Dom Olsztyn), rynek stolarki budowlanej w Polsce w 2003 roku odnotował wzrost.

W roku 2003 wyraźnie wzrosła dynamika sprzedaży producentów okien tworzywowych. Liderzy tego rynku: bytowski Drutex, krakowski Oknoplast czy podlaski Dobroplast, odnotowali wzrost sprzedaży po 30 i więcej procent. Producenci okien drewnianych utrzymali sprzedaż swoich wyrobów w roku 2003 na poziomie roku 2002. Pozycję lidera okien dachowych umocniło nowosądeckie Fakro.
Także producenci drzwi w drugim półroczu 2003 roku nie narzekali na brak zamówień.  W tej grupie, podobnie jak rok temu, największą sprzedażą może pochwalić się firma Porta z Bolszewa.

Rok 2004 budzi jednak pewne obawy w branży okienno-drzwiowej; planowany wzrost stawki podatku VAT na wyroby budowlane może obniżyć popyt na te produkty. Jedyne nadzieje producenci pokładają w proponowanym mechanizmie zwrotu tego podatku inwestorom indywidualnym oraz w rozwijaniu segmentu usług montażowych. W takiej sytuacji wzrost cen na materiały budowlane nie musi oznaczać spadku popytu. Związkowcy jednak prognozują, że skutki tych zmian będzie można ocenić w drugim półroczu 2004 roku.

Głównym celem Związku w roku 2004 jest pomoc przedsiębiorcom w dostosowaniu ich działalności do wymagań unijnych, nie tylko w zakresie organizacji zarządzania systemami jakości, ale też spełniania standardów normalizacyjnych. Już dziś Związek rozpoczyna akcję propagowania właściwych standardów w pracach montażowych okien, drzwi i fasad oraz organizuje kursy zawodowe i certyfikację najlepszych ekip montażowych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej