Sytuacja na rynku powierzchni magazynowych – prognoza agencji JLL na 2016 rok

2016-02-22 9:22
magazyny Osielsko
Autor: brak danych

Firma doradcza JLL dobrze ocenia minony rok, prognozy na 2016 są również optymistyczne. Jest jednak kilka aspektów, które mogą w istotny sposób wpłynąć na spowolnienie tępa rozwoju rynku powierzchni magazynowych.

Rok 2015 cechowała wzmożona aktywność najemców na rynku powierzchni magazynowych. Najwięcej magazynów wynajęto w rejonie Polski Centralnej (527 000 m² – Warszawa i okolice oraz na Górny Śląsk). Najaktywniejsze były firmy logistyczne (około 1/3 wynajętych powierzchni) oraz sieci handlowe (ok. 18%). Do użytku oddano prawie milion m² magazynów, a kolejne 774 000 m² jest w budowie. Spada też poziom pustostanów (na koniec 2015 r 6,2%). Deweloperzy chętnie budują spekulacyjnie, czyli bez wiążących umów najmu. To oznacza, że dobrze oceniaja sytuację gospodarczą w Polsce, widzą możliwości rozwoju oraz optymistycznie patrzą w przyszłość.

Czynsze na początku roku 2016

Poziom czynszów jest stabilny, niestety utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Aktualnie cena za m² to 2,60 – 3,60 euro w okolicach Warszawy, Wrocławia, Łodzi, najwyższe stawki 4,1 – 5,3 euro w Warszawie. Jednak poziom czynszów w Polsce czasami oscyluje  nawet w granicach 2 euro za m², a najwięksi najemcy płacą znacznie poniżej tej kwoty. Sytuacja taka jest pewną anomalią w stosunku do innych rynków Europy. Można się zastanawiać dlaczego obserwujemy takie zjawisko. Przecież popyt na powierzchnie magazynowe jest duży. Analitycy JLL twierdzą, że spowodował to m.in. duży napływ kapitału z zagranicy. Branża ma nadzieję na wzrost cen w roku 2016.

Grunty przemysłowe

Deweloperzy ciągle poszukują ciekawych gruntów inwestycyjnych, najchętniej dobrze zlokalizowanych, dużych, z planem zagospodarowania przestrzennego oraz prostą strukturą własności. Niestety zła wiadomość jest taka, że nie ma już podobnych działek na rynku. Oczywiście ziemi jest dużo, ale np. ma wielu właścicieli lub brakuje wymaganych pozwoleń. Drugim istotnym problemem są zmiany, które mogą wejść w życie wraz z uchwaleniem w maju 2016 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ciągle nie wiadomo jaki będzie jej kształt, ale prawdopodobnie deweloperom zostaną narzucone bardziej rygorystyczne warunki w zakresie nabywania i przekształceń gruntów rolnych pod nowe inwestycje. To zdecydowanie skomplikuje sytuację.

Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, a rynek powierzchni magazynowych

Podatek uderza w sieci handlowe oraz firmy kurierskie, a to aż 25% popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce. Coraz częściej sprzedaż odbywa sie poprzez sklepy internetowe, co dodatkowo osłabia pozycje galerii handlowych. Bardzo prawdopodobne, że tempo wynajmowanych powierzchni zostanie spowolnione. Sytuacja z pewnością nie jest zbyt optymistyczna, trudno przewidzieć kierunek jej rozwoju.

Jaki będzie rynek powierzchni magazynowych w 2016

W roku 2016 spodziewany jest rozwój mniejszych rynków m.in. Lublina, Rzeszowa, Trójmiasta, Szczecina, a nawet Białegostoku, wszystko dzięki rozwijającej się infrastrukturze drogowej. Analitycy JLL spodziewają się, że ten rok przyniesie rekordowe wyniki pod względem ilości wynajętych powierzchni magazynowych. Szczególnie, że wiele inwestycji które powinny zakończyć w roku 2015, z różnych względów będą miały swój finał w 2016. Prognozy są optymistyczne, niemniej zależą od stabilnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie – a tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej