Świetlana przyszłość kolektorów

2007-07-25 16:36

Efektywność energetyczna to temat, który już od dłuższego czasu znajduje się w centrum uwagi. Wpływają na to nie tylko rosnące obawy przed zmianami klimatycznymi, ale także coraz większe zapotrzebowanie na energię opłacalną i dostępną. Podczas branżowych targów ISH (w marcu 2007 r.) we Frankfurcie zaprezentowany został nowy raport Boscha. Stanowi on dokładniejszy wgląd w światową strukturę i rozwój rynku techniki grzewczej.

Zestawienie przygotował należący do Grupy dział  Bosch Thermotechnik. Z opublikowanych przez niego danych wynika, że w 2006 roku światowy rynek techniki grzewczej wzrósł o 4 proc. - do 24,4 mld euro. W sposób decydujący wpłynął na to silny popyt na efektywne urządzenia kondensacyjne oraz systemy korzystające z energii odnawialnych. Oba te segmenty odnotowały aż dwucyfrowy wskaźnik wzrostu.

Tak więc, w ubiegłym roku systemy wykorzystujące energie odnawialne zwiększyły swój udział w rynku z 12 do 14 proc. , a obroty ze sprzedaży wzrosły aż o 20 proc. - do 3,4 mld euro. Ten silny wzrost przypisuje się rosnącemu zainteresowaniu klientów. Kupujący najczęściej wybierali kolektory słoneczne, w rezultacie czego ich sprzedaż stanowiła dwie trzecie obrotów w tym segmencie, a powierzchnia zainstalowanych urządzeń wzrosła o 13 proc. Wydaje się, że decydujący wpływ na popyt ma w tym przypadku fakt, iż eksploatacja instalacji solarnych nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla, a do ogrzania wody w czteroosobowym gospodarstwie potrzebne są tylko dwa kolektory o powierzchni około dwóch metrów kwadratowych każdy. Nie bez znaczenia okazuje się także coraz większe poparcie państwa. Najwięcej nowych urządzeń pojawiło się w ostatnim czasie w Chinach (warto zaznaczyć, że w całej Azji znajduje się aż 74 proc. wszystkich nowo zainstalowanych kolektorów).

W odróżnieniu od Azjatów Europejczycy znacznie częściej wybierali urządzenia kondensacyjne. Najbardziej dynamiczny okazał się rynek brytyjski, gdzie po zmianie przepisów ustawowych urządzenia kondensacyjne w ciągu dwóch lat niemal całkowicie wyparły z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze. Także w pozostałych krajach europejskich, a szczególnie w Belgii i Francji, technika kondensacyjna zyskała w 2006 roku dodatkowe udziały rynkowe. Stary kontynent wybija się tutaj wyraźnie na prowadzenie. Z danych raportu wynika, że poza nim realizowanych jest  zaledwie 10 proc. obrotów ze sprzedaży tych produktów (na całym świecie segment techniki kondensacyjnej osiągnął w ubiegłym roku obroty rzędu 2,6 mld euro i zanotował 25-proc. wzrost).

A przyszłość zapowiada się równie różowo. Według szacunków Boscha w 2007 roku tendencje wzrostowe będą kontynuowane i rynek techniki grzewczej wzrośnie o 3 proc. - do ok. 25 mld euro. Należy się spodziewać zwiększenia popytu na efektywne urządzenia kondensacyjne, elektryczne pompy ciepła i kolektory słoneczne.Grupa przewiduje, że tylko u nich sprzedaż tych ostatnich zwiększy się ponad dwukrotnie i wyniesie 150 000 sztuk. Dlatego już teraz firma przygotowuje się na wzrost popytu. Obecnie rozbudowywana jest fabryka w Wettringen (Nadrenia Północna-Westfalia). Nowa linia produkcyjna ruszyła także niedawno w Portugalii.


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej