Świetlana przyszłość kolektorów

2007-07-25 16:36

Efektywność energetyczna to temat, który już od dłuższego czasu znajduje się w centrum uwagi. Wpływają na to nie tylko rosnące obawy przed zmianami klimatycznymi, ale także coraz większe zapotrzebowanie na energię opłacalną i dostępną. Podczas branżowych targów ISH (w marcu 2007 r.) we Frankfurcie zaprezentowany został nowy raport Boscha. Stanowi on dokładniejszy wgląd w światową strukturę i rozwój rynku techniki grzewczej.

Zestawienie przygotował należący do Grupy dział  Bosch Thermotechnik. Z opublikowanych przez niego danych wynika, że w 2006 roku światowy rynek techniki grzewczej wzrósł o 4 proc. - do 24,4 mld euro. W sposób decydujący wpłynął na to silny popyt na efektywne urządzenia kondensacyjne oraz systemy korzystające z energii odnawialnych. Oba te segmenty odnotowały aż dwucyfrowy wskaźnik wzrostu.

Tak więc, w ubiegłym roku systemy wykorzystujące energie odnawialne zwiększyły swój udział w rynku z 12 do 14 proc. , a obroty ze sprzedaży wzrosły aż o 20 proc. - do 3,4 mld euro. Ten silny wzrost przypisuje się rosnącemu zainteresowaniu klientów. Kupujący najczęściej wybierali kolektory słoneczne, w rezultacie czego ich sprzedaż stanowiła dwie trzecie obrotów w tym segmencie, a powierzchnia zainstalowanych urządzeń wzrosła o 13 proc. Wydaje się, że decydujący wpływ na popyt ma w tym przypadku fakt, iż eksploatacja instalacji solarnych nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla, a do ogrzania wody w czteroosobowym gospodarstwie potrzebne są tylko dwa kolektory o powierzchni około dwóch metrów kwadratowych każdy. Nie bez znaczenia okazuje się także coraz większe poparcie państwa. Najwięcej nowych urządzeń pojawiło się w ostatnim czasie w Chinach (warto zaznaczyć, że w całej Azji znajduje się aż 74 proc. wszystkich nowo zainstalowanych kolektorów).

W odróżnieniu od Azjatów Europejczycy znacznie częściej wybierali urządzenia kondensacyjne. Najbardziej dynamiczny okazał się rynek brytyjski, gdzie po zmianie przepisów ustawowych urządzenia kondensacyjne w ciągu dwóch lat niemal całkowicie wyparły z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze. Także w pozostałych krajach europejskich, a szczególnie w Belgii i Francji, technika kondensacyjna zyskała w 2006 roku dodatkowe udziały rynkowe. Stary kontynent wybija się tutaj wyraźnie na prowadzenie. Z danych raportu wynika, że poza nim realizowanych jest  zaledwie 10 proc. obrotów ze sprzedaży tych produktów (na całym świecie segment techniki kondensacyjnej osiągnął w ubiegłym roku obroty rzędu 2,6 mld euro i zanotował 25-proc. wzrost).

A przyszłość zapowiada się równie różowo. Według szacunków Boscha w 2007 roku tendencje wzrostowe będą kontynuowane i rynek techniki grzewczej wzrośnie o 3 proc. - do ok. 25 mld euro. Należy się spodziewać zwiększenia popytu na efektywne urządzenia kondensacyjne, elektryczne pompy ciepła i kolektory słoneczne.Grupa przewiduje, że tylko u nich sprzedaż tych ostatnich zwiększy się ponad dwukrotnie i wyniesie 150 000 sztuk. Dlatego już teraz firma przygotowuje się na wzrost popytu. Obecnie rozbudowywana jest fabryka w Wettringen (Nadrenia Północna-Westfalia). Nowa linia produkcyjna ruszyła także niedawno w Portugalii.


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej