Stolarka okienna - zawsze na plusie

2007-05-28 14:36

Sytuacja na rynku stolarki budowlanej rysuje się w kolorowych barwach. Świetlaną przyszłość mają przed sobą zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne, importerzy, jak i eksporterzy.

Niezależnie od koniunktury w budownictwie bilans branży okienno-drzwiowej niemal co roku jest dodatni. Przyczyną tej sytuacji jest fakt, że okna w przeważającej większości (w 80 proc.) wykorzystywane są w remontach, a także coraz większa ich część przeznaczana jest na eksport. Prognozuje się, że w tym roku osiągnie on już około 30 proc. wartości całej produkcji.

Stabilizacja

Rok 2004 spowodował w branży małe zawirowania przez wprowadzenie podwyższonej stawki na materiały budowlane. Już jednak rok później sytuacja się unormowała i producenci powrócili do dawnego cyklu sprzedaży, w którym szczyt zakupów tradycyjnie przypada na trzeci kwartał. Co więcej, okres ten wydłużył się jeszcze do ostatnich trzech miesięcy roku, co było spowodowane pośpiechem związanym z chęcią wykorzystania ulgi budowlanej. Wszystkie te czynniki spowodowały, że branża stolarki budowlanej odnotowała duży, bo aż 16-procentowy, wzrost sprzedaży swoich produktów.

Przewiduje się, ze w 2006 roku w Polsce wyprodukowanych zostanie 9,5 mln sztuk okien, a wartość sprzedaży stolarki budowlanej osiągnie poziom 12 mld zł.

Korzysta każdy

Wspaniała koniunktura to powód do zadowolenia we wszystkich segmentach tego rynku. Tendencja zwyżkowa obejmuje firmy wytwarzające okna drewniane, z tworzyw sztucznych, drzwi wewnętrzne i przeciwwłamaniowe, bramy, rolety i żaluzje. Wśród wyżej wymienionych grup producentów można jednak wskazać na zdecydowanych ulubieńców klientów. Największym powodzeniem cieszą się produkty z tworzyw sztucznych. Okna z drewna przeznaczane są głównie na eksport - ze względu na wyższą cenę uznaje się je za towar luksusowy.

Z pewnością jednym z bardziej perspektywicznych segmentów dla rodzimych producentów okażą się bramy. Zdobywają oni coraz silniejszą pozycję na rynku, dorównując powoli zagranicznym markom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej