Słaby grudzień dla koniunktury w budownictwie
Sprawdziły się nasze przewidywania, że koniunktura w budownictwie będzie na koniec roku 2014 dalej mocno spadać. Jak podał GUS, koniunktura osiągnęła wskaźnik minus 19.
W zasadzie jest normą, że koniunktura w budownictwie osiąga właśnie w grudniu najniższe notowania. Od listopada spadła ona jeszcze o kolejnych 5 punktów, z poziomu minus 14 na minus 19. Wzrosła liczba firm budowlanych negatywnie oceniających swoją sytuację rynkową. Słabo oceniają bieżący i prognozowany portfel zamówień wszystkie firmy bez względu na ich wielkość, jednak najwięcej pesymizmu zgłaszają firmy małe. Trudną sytuację finansową firm pogarsza utrzymująca się tendencja opóźnień płatności za roboty budowlano-montażowe. Wszystko to wpływa na niekorzystną sytuację w zatrudnieniu w budownictwie, szefowie firm zapowiadają kolejne redukcje, które najbardziej dotkną przedsiębiorstwa małe i średnie.
W grudniu 2014 firmy budowlane oceniły średnio wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na 77% (19% zbadanych przez GUS jednostek oceniło swoje moce jako zbyt duże w stosunku do portfela zamówień, 69% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe).