Jak podaje GUS, w sierpniu 2015 poziom koniunktury w budownictwie pozostał na poziomie minus 1. To oznacza, że wśród firm budowlanych jest 15% optymistycznie oceniających swoją sytuację na tle całej gospodarki, przeciwne zdanie miało 16%. Przez miesiąc przybyło zarówno optymistów (których w lipcu było 16%) jak i pesymistów (było 17%). Pozostałe firmy budowlane twierdzą, że sierpień jest bez zmian. Trzeba jeszcze dodać, że coraz mniej dużych i największych firm budowlanych jest pozytywnie nastawiona na przyszłość, co raczej jest domeną firm małych.
Szefowie firm budowlanych sytuację finansową swoich przedsiębiorstw oceniają negatywnie i prognozują pogorszenie zawartości portfela zamówień, zapowiadają niewielkie redukcje zatrudnienia. Wykorzystanie mocy produkcyjnych firmy budowlane oszacowały w sierpniu na 80%. Według GUS 13% przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniło swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 76% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe.
W zgłaszanych barierach działalności bez zmian: wysokie koszty zatrudnienia (tę barierę zgłasza 62% respondentów GUS), z konkurencja na rynku (56%), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (42%), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (33%), niedostateczny popyt (31%), niejasne i niespójne przepisy prawne (30%), niedobór wykwalifikowanych pracowników (22%). Nie wolno zapominać też na barierę w postaci zatorów płatniczych, co jak podaje Krajowy Rejestr Długów, dotyka 80% firm związanych z branżą budowlaną.

i