Rynek pracy barometrem sytuacji gospodarczej kraju

2012-07-27 16:28
Ocieplenie poddasza w 8 kroków
Autor: UNICO S.A.

Nie potrzeba studiować skomplikowanych wskaźników ekonomicznych, wystarczy przeanalizować liczbę ofert pracy, by wyciągnąć wniosek, że gospodarka mocno spowalnia. Firmy ograniczają działalność, potrzebują mniej pracowników, a najbardziej jest to widoczne w budownictwie.

Taką analizę rynku pracy przeprowadza kwartalnie Pracuj.pl. Od kwietnia do czerwca w tym serwisie opublikowano prawie 83 tys. ofert, o 9% mniej niż od stycznia do marca. Co do branż, w których odnotowano największy spadek liczby ofert, to na pierwszym miejscu jest budownictwo i nieruchomości. W tych branżach, w porównaniu do I kwartału, pracodawcy zamieścili o 25% mniej propozycji pracy.

To już wyraźnie wskazuje na to, że firmy budowlane zaczynają ograniczać działalność. Sytuacja może stać się tu poważna, bo ofert pracy coraz mniej, a firmy zapowiadają sporą redukcję zatrudnienia. Jak podaje GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 12,4% ( realne po uwzględnieniu szarej strefy ok. 10%).

Ale żeby nie tylko nad budownictwem się roztkliwiać, to zauważmy, że liczba ofert spadła właściwe we wszystkich branżach. Więcej niż w I kwartale było ich tylko dla osób chcących się zatrudnić w transporcie i logistyce (o 10% więcej) oraz w branży prawnej (o 5%). Województwem, które od dawna jest liderem w liczbie oferowanych miejsc pracy, jest mazowieckie. I właśnie okazało się, że od kwietna do czerwca w tym rejonie było o 10% mniej ofert niż kwartał wcześniej.

– Z naszych prognoz wynika, że w kolejnym kwartale wzrost gospodarczy Polski spowolni z około 3,5% do zaledwie 2,7%, a najwięksi pesymiści szacują, że nawet do 2,2-2,3%. Efekty tego wyhamowania widzimy już na rynku pracy. Liczba ofert opublikowanych w II kwartale wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia ze stagnacją i moim zdaniem przez kolejny rok lepiej już nie będzie. Dopiero wzrost gospodarki powyżej 3% i optymizm firm pozwoli na zwiększanie liczby miejsc pracy w gospodarce - komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

– Kolejne informacje dopływające z rynku pracy potwierdzają wcześniejsze symptomy świadczące o pogarszaniu się sytuacji gospodarczej. Co więcej, wskaźnik koniunktury konsumenckiej GUS od lutego do maja utrzymywał się na poziomie z apogeum ostatniego kryzysu. Oznacza to, że koniunktura gospodarcza poważnie się osłabia - uważa Maciej Lis, eksperta rynku pracy w Instytucie Badań Strukturalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany