Rynek powierzchni magazynowych - I kwartał 2009

2009-05-05 11:00

Sytuacja gospodarcza ostatnich miesięcy znacznie wpłynęła na rynek powierzchni magazynowych w Polsce - wynika z najnowszego raportu Colliers International.

Deweloperzy zdecydowanie zmniejszyli liczbę realizowanych projektów. Magazyny, które zostaną oddane do użytku w tym roku, to przede wszystkim inwestycje już rozpoczęte. Nowe projekty będą realizowane głównie jako obiekty dedykowane konkretnemu najemcy (tzw. BTS), a tylko nieliczne z nich będą projektami spekulacyjnymi.

W ostatnich miesiącach na rynku powierzchni magazynowych dało się zauważyć istotne zmiany. Spowodowane one zostały sytuacją ekonomiczną w Polsce i na świecie, wyższymi kosztami finansowania nowych projektów oraz brakiem transakcji o charakterze inwestycyjnym w tym sektorze. Przede wszystkim w większości lokalizacji nastąpił wzrost stawek czynszu do poziomu o ok. 10-15% wyższego w stosunku do połowy 2008 roku.
- Przewidujemy, że jeśli popyt na powierzchnie magazynowe utrzyma się na obecnym poziomie bądź wzrośnie, wolne dzisiaj powierzchnie zostaną wkrótce wynajęte, a deweloperzy mogą nie zdążyć z dostarczeniem na czas kolejnych, co z kolei spowodować może dalszy wzrost stawek czynszu. Równocześnie, przy zachowaniu obecnego popytu ze strony najemców, stawki czynszów pozostaną na niezmienionym poziomie - prognozuje Maciej Chmielewski, partner i dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International.

- Ze wzrostem stawek można się liczyć w lokalizacjach dla których współczynnik niewynajętej powierzchni jest bardzo niski i jednocześnie cieszą się one dużym zainteresowaniem. Jednym z takich regionów jest np. Górny Śląsk, gdzie centralne położenie względem Europy Centralnej pozwala na szybką i efektywną dystrybucję – mówi Tomasz Kasperowicz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International. - Warto przy okazji wspomnieć iż w ostatnim czasie deweloperzy zdecydowali się na wydłużenie okresów najmu. Jeszcze przed kryzysem można było podpisać umowę na 3 lata, natomiast w chwili obecnej deweloperzy starają się wydłużyć minimalny okres najmu. W przypadku projektów budowanych pod konkretnego klienta (BTS) czas najmu wynosi ok. 10 lat – dodaje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej