Rynek powierzchni magazynowych - I kwartał 2009
Sytuacja gospodarcza ostatnich miesięcy znacznie wpłynęła na rynek powierzchni magazynowych w Polsce - wynika z najnowszego raportu Colliers International.
Deweloperzy zdecydowanie zmniejszyli liczbę realizowanych projektów. Magazyny, które zostaną oddane do użytku w tym roku, to przede wszystkim inwestycje już rozpoczęte. Nowe projekty będą realizowane głównie jako obiekty dedykowane konkretnemu najemcy (tzw. BTS), a tylko nieliczne z nich będą projektami spekulacyjnymi.
W ostatnich miesiącach na rynku powierzchni magazynowych dało się zauważyć istotne zmiany. Spowodowane one zostały sytuacją ekonomiczną w Polsce i na świecie, wyższymi kosztami finansowania nowych projektów oraz brakiem transakcji o charakterze inwestycyjnym w tym sektorze. Przede wszystkim w większości lokalizacji nastąpił wzrost stawek czynszu do poziomu o ok. 10-15% wyższego w stosunku do połowy 2008 roku.
- Przewidujemy, że jeśli popyt na powierzchnie magazynowe utrzyma się na obecnym poziomie bądź wzrośnie, wolne dzisiaj powierzchnie zostaną wkrótce wynajęte, a deweloperzy mogą nie zdążyć z dostarczeniem na czas kolejnych, co z kolei spowodować może dalszy wzrost stawek czynszu. Równocześnie, przy zachowaniu obecnego popytu ze strony najemców, stawki czynszów pozostaną na niezmienionym poziomie - prognozuje Maciej Chmielewski, partner i dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International.
- Ze wzrostem stawek można się liczyć w lokalizacjach dla których współczynnik niewynajętej powierzchni jest bardzo niski i jednocześnie cieszą się one dużym zainteresowaniem. Jednym z takich regionów jest np. Górny Śląsk, gdzie centralne położenie względem Europy Centralnej pozwala na szybką i efektywną dystrybucję – mówi Tomasz Kasperowicz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International. - Warto przy okazji wspomnieć iż w ostatnim czasie deweloperzy zdecydowali się na wydłużenie okresów najmu. Jeszcze przed kryzysem można było podpisać umowę na 3 lata, natomiast w chwili obecnej deweloperzy starają się wydłużyć minimalny okres najmu. W przypadku projektów budowanych pod konkretnego klienta (BTS) czas najmu wynosi ok. 10 lat – dodaje.