Rynek powierzchni handlowych
W pierwszej połowie 2007 r. w Polsce oddano do użytku ok. 400 000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Stanowiło to wzrost podaży o ponad 100% w stosunku do analogicznego okresu 2006 r. Największy wolumen powierzchni (95% całkowitej powierzchni handlowej) przypadł na segment centrów handlowych w największych polskich aglomeracjach miejskich. Ważnym wydarzeniem w pierwszej połowie 2007 r. było otwarcie centrum handlowego Złote Tarasy w Warszawie.
Na koniec drugiego kwartału 2007 r. nowoczesna powierzchnia handlowa w Polsce wynosiła ok. 6,7 mln mkw. (175 mkw./1000 mieszkańców), z czego aż 4,7 mln mkw. przypadało na osiem głównych aglomeracji miejskich. Nowoczesna powierzchnia handlowa Warszawy stanowiła 22,3% zasobów całego kraju i 31,9% zasobów ośmiu głównych aglomeracji. Na koniec drugiego kwartału 2007 r. w budowie pozostawało 1,3 mln mkw. powierzchni. Kolejny wzrost podaży nowoczesnej powierzchni handlowej przewidywany jest na polskim rynku na przełomie 2008 i 2009 r. Mimo aktywności deweloperskiej w największych aglomeracjach miejskich, ok. 70% inwestycji zrealizowanych zostanie w miastach średniej wielkości. Tempo realizacji nowych inwestycji handlowych mogą jednak znacznie spowolnić nowe regulacje prawne dotyczące sklepów wielkopowierzchniowych, powyżej 400 mkw.
Popyt na nowoczesne powierzchnie handlowe pozostaje na stabilnym, wysokim poziomie, koncentrując się wokół centrów handlowych zlokalizowanych w śródmieściach. Notowane jest wzmożone zainteresowanie najemców obiektami handlowymi w miastach średniej wielkości (powyżej 80 000 mieszkańców). Pustostany kształtują się na poziomie 0,1-3%. Najważniejsze krajowe sieci handlowe wciąż tworzą nowe koncepcje sklepów. Spodziewane jest również pojawienie się na rynku nowych międzynarodowych sieci handlowych. Polskim rynkiem zaczęły się także interesować luksusowe sieci handlowe, które poszukują możliwości bezpośredniego wejścia na rynek - poprzez licencję lub franchising. Dywersyfikacja czynszów za nowoczesne powierzchnie handlowe pogłębia się w zależności od miasta i lokalizacji. Obserwowany jest wzrost czynszów w obszarze głównych ulic handlowych oraz śródmiejskich centrów handlowych. W pierwszej połowie 2007 r. najwyższe czynsze utrzymywały się na poziomie 85-90 EUR/mkw./miesiąc.
Pobierz wersję polską i angielską całego raport z katalogu INWESTYCJE BUDOWLANE-murator 2008 >>>