Powierzchnie biurowe - raport

2009-03-24 16:04

DTZ przewiduje, że w ciągu kolejnych 12-18 miesięcy popyt na powierzchnię biurową zmniejszy się. W latach 2009-2010 w wielu miastach regionalnych (zwłaszcza w Krakowie i Łodzi) na rynek trafić może rekordowa ilość nowoczesnej powierzchni biurowej. Jednak, ze względu na pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne oraz trudności deweloperów w uzyskaniu finansowania, realizacja wielu projektów może ulec opóźnieniu lub zostać wstrzymana.

Wśród miast regionalnych, Wrocław i Kraków należą do najbardziej dojrzałych rynków pod względem nowoczesnej powierzchni biurowej. W 2008 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni we Wrocławiu zwiększyły się o ponad 100 000 mkw., co jest najwyższą wartością odnotowaną do tej pory w miastach regionalnych. Oprócz Wrocławia, największą powierzchnię w 2008 wybudowano w Trójmieście i Łodzi (odpowiednio 49 600 m kw. i 40 500 m kw.).
Pomimo dużego wolumenu transakcji najmu powierzchni biurowej zanotowanego w 2008, już w drugiej połowie roku, zauważalne były pewne oznaki osłabienia popytu. Taka sytuacja była związana przede wszystkim z kryzysem na światowych rynkach finansowych oraz globalnym spowolnieniem gospodarczym. Niepewność dotycząca przyszłej koniunktury rynkowej spowodowała, iż firmy zaczęły być ostrożniejsze i mniej chętne do podpisywania wiążących umów przed oddaniem budynku do użytkowania. Dodatkowo, ze względu na wysokie czynsze oraz wynagrodzenia, jak również mniejszą dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej zmniejszyło się zainteresowanie międzynarodowych firm otwieraniem centrów BPO.
DTZ przewiduje, że w ciągu kolejnych 12-18 miesięcy popyt na powierzchnię biurową zmniejszy się.
W latach 2009-2010 w wielu miastach regionalnych (zwłaszcza w Krakowie i Łodzi) na rynek trafić może rekordowa ilość nowoczesnej powierzchni biurowej. Jednak, ze względu na pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne oraz trudności deweloperów w uzyskaniu finansowania, realizacja wielu projektów może ulec opóźnieniu lub zostać wstrzymana.
W wyniku silnej podaży i słabnącego popytu, stopa pustostanów we wszystkich analizowanych miastach wzrosła. Pod koniec 2008 najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi (7,5%), a najniższy w Krakowie (1,3%). DTZ przewiduje, że stopy pustostanów zwiększą się również w 2009.

Pobierz cały raport >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany