Rynek powierzchni biurowych

2007-02-28 17:06

Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2006 roku w dalszym ciągu rozwijał się dynamicznie. Pomimo że Warszawa jest wciąż najważniejszym rynkiem tego typu w Polsce, deweloperzy wykazują coraz większe zainteresowanie największymi rynkami regionalnymi. W miastach takich jak Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Łódź czy w Trójmieście wiele projektów biurowych jest obecnie w budowie lub w fazie planowania. Czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na ten rozwój to między innymi poprawa infrastruktury i sieci dróg pomiędzy największymi miastami.

Warszawa staje się coraz ważniejszym centrum finansowymw Europie Środkowej, zaś Polska zyskuje opinię dynamicznie rozwijającego się kraju, co powoduje, że wiele międzynarodowych korporacji lokuje tu swą działalność. Dodatkowo, czynniki takie jak niskie koszty pracy oraz zasoby wykwalifikowanej siły roboczej powodują, że wielu liczących się graczy dostrzega potencjał kraju i przenosi do Polski część swoich funkcji w ramach tzw. eksportu usług (Business Process Offshoring).
Wszystkie wymienione wyżej czynniki są źródłem popytu na nowoczesną powierzchnię biurową. Zapotrzebowanie to obecnie przewyższa podaż, zaś na rynku powierzchni biurowych w Polsce obserwujemy podobne trendy jak na bardziej rozwiniętych i dojrzałych rynkach Europy Zachodniej. Bardzo duże zainteresowanie deweloperów oraz inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych tym segmentem rynku nieruchomości odzwierciedla, w najważniejszych polskich miastach, duży udział powierzchni biurowych będących obecnie w trakcie budowy lub w fazie planowania.

Budynek biurowy TOPAZ

Pobierz cały raport z katalogu INWESTYCJE BUDOWLANE-murator 2007 >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej