Rynek nieruchomości komercyjnych 2005-2006
Raport jest podsumowaniem badań rynku nieruchomości komercyjnych w naszym kraju w 2005 roku. Zawiera charakterystykę rynku powierzchni biurowych, handlowych oraz magazynowo-logistycznych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach oraz Wrocławiu. Analitycy rynku firmy CB Richard Ellis przedstawili również w raporcie dane dotyczące rynku inwestycyjnego oraz prognozy na rok 2006 dla wszystkich sektorów nieruchomości komercyjnych w Polsce.
Na rynku powierzchni biurowych, zwłaszcza w Warszawie, odnotowano wzrost wynajmu powierzchni. Popyt na powierzchnię biurową w 2005 roku wyniósł ponad 373 000 mkw.
"Popyt w Warszawie w 2005 roku był o 15,8% wyższy niż w 2004 roku. Rekordowo wysokie wyniki to zasługa głównie renegocjacji umów najmu oraz decyzji najemców o relokacji do biur zapewniających lepszą jakość powierzchni. Absorpcja netto w 2005 roku stanowiła 20% całkowitego popytu. Na uwagę zasługuje również wskaźnik powierzchni niewynajętej, który dla całej Warszawy spadł z poziomu 11,8% na koniec 2004 roku do 8,16% na koniec 2005 roku" - powiedział Nigel Wade, dyrektor zarządzający w firmie CB Richard Ellis Polska.
Zasoby nowoczesnej powierzchni w Warszawie wynoszą obecnie 2,37 mln mkw., z czego 40% stanowią budynki zlokalizowane w Centrum miasta. Łącznie na warszawskim rynku powierzchni biurowych w 2005 roku oddano do użytku 28 budynków o łącznej powierzchni 120 201 mkw.
Aktywność wykazały także rynki regionalne. Podaż powierzchni biurowej na większości analizowanych ryków zmalała, wpływając na znaczny spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej.
Rafał Oprocha, Associate Director w biurze CB Richard Ellis Polska w Krakowie powiedział: "Kraków nadal jest niezwykle atrakcyjnym miejscem zwłaszcza dla sektora finansowego i usług outsourcingowych. W 2005 roku w Krakowie łączne transakcje najmu powierzchni biurowej wyniosły około 20 000 mkw., co spowodowało spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej do poziomu 5%. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wynoszą około 178 000 mkw. łącznie z obiektami na potrzeby właścicieli. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych kilku lat powierzchnia ta powiększy się o kolejne 100 000 mkw."
Na rynku powierzchni handlowych największa aktywność odnotowano w miastach regionalnych. Inwestorzy oraz deweloperzy zainteresowani są głównie miastami od 100 000 do 400 000 mieszkańców. "Obecnie, w Polsce w trakcie realizacji lub planowania znajduje się około 1,5 mln mkw., z czego 700 000 mkw. zostanie do użytku w 2006 roku. W Warszawie odnotowano spadek podaży powierzchni handlowej w 2005 roku. Przewiduje się, że w Warszawie nie będą powstawały już duże centra handlowe. Zainteresowanie inwestorów i deweloperów będzie się koncentrować na miastach regionalnych ze względu na wyższy popyt na powierzchni handlowe oraz ich mniejsze zagęszczenie." - powiedziała Anna Wysocka, dyrektor działu powierzchni handlowych w firmie CB Richard Ellis Polska.
Bardzo wysoką aktywnością w 2005 roku wykazał się także rynek powierzchni magazynowo-logistycznych. Warszawa nadal pozostaje atrakcyjna lokalizacją ze względu na ustabilizowany popyt na powierzchnię magazynową. Najbardziej atrakcyjnymi regionami są jednak obecnie okolice Katowic i Poznania.
Małgorzata Gaul, Associate Director w biurze CB Richard Ellis Polska w Poznaniu dodała: "Miniony rok był bardzo udany dla rynku powierzchni magazynowo-logistycznych w Poznaniu. Ze względu znaczny popyt, wskaźnik powierzchni niewynajętej dla powierzchni magazynowo-logistycznych w regionie kształtuje się na najniższym w Polsce poziomie wynoszącym 3,84%. Poznań jest atrakcyjną lokalizacją dla projektów magazynowo-logistycznych głównie ze względu na autostradę A2 oraz bliskość granicy z Niemcami. Przewidujemy, że w regionie powstaną kolejne projekty tego typu, ponieważ zarówno lokalni jak i międzynarodowi deweloperzy zabezpieczyli już działki o łącznej powierzchni wynoszącej 745 000 mkw. "
Miniony rok był znaczący także dla rynku inwestycyjnego w Polsce. Łączna wartość wszystkich transakcji przeprowadzonych na polskim rynku w 2005 roku wyniosła prawie 3,1 miliarda EUR, co stanowi wzrost o 148% w porównaniu z rokiem 2004. Całkowita powierzchnia nabyta wyniosła ponad 1,52 mln mkw. W 2005 roku najwięcej inwestycji zrealizowano w sektorze powierzchni handlowych o łącznej wartości 1,8 mln EUR. Stopy kapitalizacji nadal malały w 2005 roku z powodu bardzo dużego zainteresowania inwestorów naszym rynkiem nieruchomości wobec ograniczonej liczby dostępnych produktów inwestycyjnych. Najlepsze budynki zostały sprzedane przy stopach kapitalizacji poniżej 7%.
"Przewidujemy, że w 2006 roku utrzyma się dalsze obniżanie stóp kapitalizacji, głównie na rynku biurowym. Dominować będą transakcje dotyczące inwestycji biurowych i handlowych w miastach regionalnych. Oczekujemy również, że nastąpi rozwój wtórnego ryku inwestycyjnego, co oznaczać będzie, że coraz większa ilość nieruchomości sprzedawana będzie po raz drugi." - powiedział John Palmer, dyrektor zarządzający w firmie CB Richard Ellis Polska.