Rynek mieszkaniowy w głównych miastach Polski

2007-02-25 14:33
Rynek mieszkaniowy w głównych miastach Polski
Autor: WARBUD SA Rynek mieszkaniowy w głównych miastach Polski

Warszawa, Kraków i Wrocław to obecnie trzy najszybciej rozwijające się rynki mieszkaniowe w Polsce, a Warszawa i Kraków to jednocześnie dwa najdroższe rynki w kraju. Do czołówki dynamicznie rozwijających się rynków mieszkaniowych zaliczyć należy również Trójmiasto i Poznań, gdzie od początku 2006 roku ceny mieszkań rosną w coraz szybszym tempie.

Niedobór mieszkań w polskich miastach wynosi, jak oszacował Knight Frank, od około 35 tys. lokali w Poznaniu do ponad 100 tys. w Warszawie.
Przy założeniu, że rynek mieszkaniowy rozwijałby się w podobnym tempie jak w ciągu minionych 3 lat*, potencjalny popyt kreowany przez gospodarstwa domowe w poszczególnych miastach zostałby zaspokojony w ciągu od 8 lat w Warszawie do nawet ponad 16 lat we Wrocławiu.

* Tempo rozwoju rynku mieszkaniowego w poszczególnych miastach zostało oszacowane na podstawie średniej liczby mieszkań oddawanych do użytku w latach 2003-2005.

Najwięcej mieszkań jest rokrocznie oddawanych w Warszawie, jednak ze względu na specyfikę miasta stołecznego nienależy tutejszej skali budownictwa mieszkaniowego porównywać z istniejącą w innych miastach regionalnych, takich jak Wrocław, Kraków, Poznań czy Trójmiasto. Liczba mieszkań oddawanych do użytku w tych miastach kształtuje się na porównywalnym poziomie.


MARINA MOKOTÓW - osiedle mieszkaniowe (etap I)
Foto: Dom Development

Tu cały raport z katalogu INWESTYCJE BUDOWLANE-murator 2007 >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany