Rynek mieszkaniowy

2008-08-12 15:31

W ciągu trzech kwartałów 2007 r. największe rynki mieszkaniowe - Warszawa i Kraków utrzymały mocną pozycję pod względem wielkości podaży, zaś miasta takie jak Wrocław, Poznań czy Gdańsk ją wzmocniły. Również na mniejszych rynkach np. w Łodzi i Szczecinie oferta mieszkań jest coraz bogatsza, pojawiły się także perspektywy dalszego intensywnego rozwoju.


Z uwagi na stołeczny charakter miasta największa roczna podaż mieszkań niezmiennie występuje w Warszawie, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat oddawano średnio 12 750 mieszkań rocznie. Druga pod względem liczby mieszkańców Łódź rocznie dostarcza przeciętnie 1100 mieszkań i jest uznawana za jeden z mniejszych rynków regionalnych.
Budowę mieszkań ogranicza brak planów zagospodarowania przestrzennego, czego wynikiem są procedury administracyjne dla deweloperów, znacznie wydłużające proces inwestycyjny. Jak pokazują dane z urzędów miast obecnie obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego obejmują relatywnie niewielką powierzchnię poszczególnych miast (wśród największych wyjątkiem jest jedynie Gdańsk, gdzie planami objęte jest około 60% całkowitej powierzchni miejskiej). Opracowywana jest jednak znaczna liczba planów, co powinno pozytywnie wpłynąć na dynamikę rozwoju rynku mieszkaniowego.

Dotychczasowy boom na rynkach mieszkaniowych zwiększył determinację deweloperów w pokonywaniu istniejących barier administracyjnych. Wskazuje na to liczba wydanych pozwoleń na budowę. Według GUS w 2006 r. największy wzrost liczby wydanych pozwoleń zanotowano w Krakowie (80%), na drugim miejscu uplasował się Wrocław (52%), a na dalszych pozycjach Warszawa (41%), Łódź (40%) oraz Gdańsk (28%), Poznań (23%) i Szczecin (19%).

W I połowie 2007 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2006 r. największy wzrost liczby pozwoleń na budowę został odnotowany we Wrocławiu i w Łodzi (odpowiednio 92% i 90%), natomiast nieznaczne spadki (8% i 9%) miały miejsce w Gdańsku i Poznaniu.
W kolejnych trzech latach spodziewany jest systematyczny wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytku. Prognozuje się, że w Warszawie powinno to być średnio 15 000 mieszkań rocznie, natomiast w miastach regionalnych od 1500 (Szczecin) do 8000 (Kraków) mieszkań.

 

Liczba mieszkań, na którą wydano pozwolenia na budowę w latach 2005-2007, w wybranych miastach Polski

 

Na skalę budownictwa mieszkaniowego w dalszych latach może wpłynąć fakt wyboru Polski na współgospodarza mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Niektórzy specjaliści przewidują, iż konieczność zaangażowania sektora budowlanego w powstawanie infrastruktury (autostrady, stadiony) spowoduje niedobór pracowników, czego skutkiem będzie mniejsze tempo realizacji projektów mieszkaniowych.

styczeń 2008 r.

Pobierz wersję polską i angielską całego raport z katalogu INWESTYCJE BUDOWLANE-murator 2008 >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej