Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur

2011-04-18 15:26
Warmia i Mazury
Autor: Cushman & Wakefield

Warmia i Mazury to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Jak pokazuje najnowszy raport firmy doradczej Cushman & Wakefield na rozwój bazy hotelowej w tym regionie ma wpływ stale rosnący popyt na usługi hotelowe, głównie ze strony turystów krajowych. Działania promocyjne związane z udziałem regionu w światowym plebiscycie “Nowe 7 Cudów Natury", w którym Mazury są jednym z liczących się kandydatów, dodatkowo przyczyniają się się do wzrostu konkurencyjności i atrakcyjności regionu.

Zgodnie z raportem “Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur” przygotowanym przez firmę Cushman & Wakefield w strukturze wszystkich obiektów zakwaterowania zbiorowego w omawianym regionie najliczniejszą grupę stanowią hotele. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obecnie funkcjonują tu 154 całoroczne obiekty zakwaterowania zbiorowego dysponujące 15 520 miejscami noclegowymi, z czego 68% oferują hotele. W Polsce hotele definiuje się jako obiekty zakwaterowania zbiorowego posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym przede wszystkim pokoi jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów.

Hotele na pojezierzach Warmii i Mazur oferują około 9040 miejsc noclegowych w 4280 pokojach, co stanowi około 4% krajowej podaży. Liczba miejsc noclegowych nie jest tożsama z liczbą łóżek, gdyż te mogą mieścić jedno lub dwa miejsca noclegowe. W regionie pojezierzy Warmii i Mazur większość hoteli zarządzanych jest przez właścicieli prywatnych. Dwa obiekty zarządzane są przez międzynarodowych operatorów hotelowych: Hotel Mercure Mrongovia Resort & SPA w Mrągowie oraz Hotel Omega w Olsztynie (Accor Hotels & Resorts), a osiem przez operatorów krajowych: Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie (Hotele SPA Dr Irena Eris), Hotel Gołębiewski w Mikołajkach (Hotele Gołębiewski), Hotel Rydzewski w Ełku (Start Hotele), Hotel na Skarpie w Olsztynie (21 Hotele), Hotel Park (Park Hotele) oraz Hotele Anders w Starych Jabłonkach, Miłomłyn w Miłomłynie i Zamek w Rynie (Hotele Anders).

– Każdy obiekt hotelarski otrzymuje kategorię uzależnioną od jego standardu i zakresu świadczonych usług. W podziale na kategorie, na pojezierzach Warmii i Mazur dominują hotele trzy- i dwugwiazdkowe. W porównaniu do innych regionów turystycznych, dość duży udział w rynku hotelowym mają hotele czterogwiazdkowe (8). Hotele jednogwiazdkowe stanowią niecałe 2% miejsc noclegowych regionu. Najbardziej wymagający goście mają tu do dyspozycji tylko jeden hotel pięciogwiazdkowy – mówi Michał Kuliński, z działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.

Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur
Autor: Cushman & Wakefield| kwiecień 2011

Stopień wykorzystania pokoi w hotelach położonych na obszarze pojezierzy Warmii i Mazur w 2009 r. wyniósł ponad 34% i był niższy o 1,5 punktu procentowego w stosunku do 2008 r. Wynajęto około 493 000 pokoi, z czego prawie 29% turystom zagranicznym. Obłożenie na poziomie 20-40% związane jest z sezonowością turystyki w regionie przypadającej na okres od maja do września.

–  Największe obłożenie pokoi hotelowych występuje na Pojezierzu Mazurskim, natomiast najmniejsze na Pojezierzu Iławskim. W porównaniu z rokiem 2008 odnotowano jego spadek we wszystkich hotelach na pojezierzach Warmii i Mazur, oprócz hoteli na Pojezierzu Iławskim. Dodatni wynik w Iławie i okolicach świadczy o rosnącej popularności tego regionu i jego potencjale turystycznym. W kolejnych latach prognozuje się wzrost współczynnika obłożenia pokoi na terenie pojezierzy Warmii i Mazur. Wzrost popytu na usługi konferencyjne w hotelach ze strony turystów biznesowych wynikający z ogólnej poprawy sytuacji gospodarczej oraz stale rosnący odsetek turystów krajowych korzystających z bazy hotelowej w Polsce powinny przełożyć się na wyraźny wzrost obłożenia pokoi hotelowych w regionie w najbliższych latach – mówi Michał Kuliński, autor raportu.

Oferta hotelowa obiektów położonych na pojezierzach Warmii i Mazur jest stosunkowo bogata, szczególnie jeśli porównamy ją z zakresem usług świadczonych w hotelach zlokalizowanych w innych regionach turystycznych Polski. Z roku na rok zwiększa się liczba hoteli świadczących usługi z zakresu SPA & Wellness, rekreacyjno-sportowych, czy rozrywkowych. Również istniejące obiekty poszerzają zakres świadczonych usług.

Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur charakteryzuje się dużym potencjałem rozwojowym. Wyjazdy nad jeziora to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wakacji w Polsce. Ponadto baza hotelowa pojezierzy Warmii i Mazur jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Polsce pod względem oferty usług dodatkowych. Hotelarze stawiają zwłaszcza na SPA & Wellness. Usługi tego typu przyciągają turystów poza sezonem, dzięki czemu hotele utrzymują w miarę stały poziom obłożenia przez cały rok – podsumowuje Michał Kuliński

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej