Rusza sezon, rośnie sprzedaż materiałów budowlanych

2016-04-12 17:41
Materiały budowlane: narzędzia i sprzęt
Autor: M. Sochaczewski

Ruchy cenowe materiałów budowlanych od wielu miesięcy nie przynoszą żadnych sensacji, zmiany większości z nich oscylowały wokół 1 procenta. Marzec 2016 przyniósł większe zmiany, ale przede wszystkim pokazał, że w składach i hurtowniach PSB (Polskich Składów Budowlanych) ruszyły zakupy i materiałów budowlanych i potrzebnego na budowie sprzętu...

A wszystko to można wysnuć z najnowszego raportu cenowego i sprzedażowego opracowywanego przez centralę PSB.  Otóż przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w marcu 2016 były o 25% wyższe niż przed rokiem i aż o 78% (!) wyższe niż w lutym 2016. Natomiast sprzedaż po I kwartale tego roku jest wyższa o 17% od analogicznego okresu w roku 2015.

W cenach materiałów budowlanych też widać „ożywienie” w górę i w dół, wahania są większe niż przed miesiącem.
Najpierw podwyżki. Największe odnotowano dla narzędzi i sprzętu budowlanego (o 5,1%) oraz gazobetonów (o 3%), o niecałe 2% wzrosły też ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji.

Zdecydowanie więcej grup materiałów budowlanych (to podział PSB na potrzeby statystyki cenowej) w marcu 2016 zarejestrowało obniżki cen. Najbardziej spadły ceny izolacji wodochronnych (o 6,2%) oraz pokryć i folii dachowych, rynien (o 5,8%).  Z kolei sucha zabudowała staniała o 3,8%, chemia budowlana o 2,7%, materiałów ściennych ceramicznych o 2,6%, farb, lakierów i tapet o 2,2%, płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni o 2,1% oraz   1izolacji termicznych o 1,8%. Niewielki spadek ceny (o 0,3%) odnotowano dla cementu i wapna.
Ceny pozostałych grup materiałów (patrz niżej legenda pod wykresem) nie zmieniły się.

Ceny materiałów budowlanych w PSB
Autor: brak danych Trendy zmian cen materiałów budowlanych w składach i hurtowniach PSB, marzec2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej