Rusza sezon, rośnie sprzedaż materiałów budowlanych

2016-04-12 17:41
Materiały budowlane: narzędzia i sprzęt
Autor: M. Sochaczewski

Ruchy cenowe materiałów budowlanych od wielu miesięcy nie przynoszą żadnych sensacji, zmiany większości z nich oscylowały wokół 1 procenta. Marzec 2016 przyniósł większe zmiany, ale przede wszystkim pokazał, że w składach i hurtowniach PSB (Polskich Składów Budowlanych) ruszyły zakupy i materiałów budowlanych i potrzebnego na budowie sprzętu...

A wszystko to można wysnuć z najnowszego raportu cenowego i sprzedażowego opracowywanego przez centralę PSB.  Otóż przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w marcu 2016 były o 25% wyższe niż przed rokiem i aż o 78% (!) wyższe niż w lutym 2016. Natomiast sprzedaż po I kwartale tego roku jest wyższa o 17% od analogicznego okresu w roku 2015.

W cenach materiałów budowlanych też widać „ożywienie” w górę i w dół, wahania są większe niż przed miesiącem.
Najpierw podwyżki. Największe odnotowano dla narzędzi i sprzętu budowlanego (o 5,1%) oraz gazobetonów (o 3%), o niecałe 2% wzrosły też ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji.

Zdecydowanie więcej grup materiałów budowlanych (to podział PSB na potrzeby statystyki cenowej) w marcu 2016 zarejestrowało obniżki cen. Najbardziej spadły ceny izolacji wodochronnych (o 6,2%) oraz pokryć i folii dachowych, rynien (o 5,8%).  Z kolei sucha zabudowała staniała o 3,8%, chemia budowlana o 2,7%, materiałów ściennych ceramicznych o 2,6%, farb, lakierów i tapet o 2,2%, płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni o 2,1% oraz   1izolacji termicznych o 1,8%. Niewielki spadek ceny (o 0,3%) odnotowano dla cementu i wapna.
Ceny pozostałych grup materiałów (patrz niżej legenda pod wykresem) nie zmieniły się.

Ceny materiałów budowlanych w PSB
Autor: brak danych Trendy zmian cen materiałów budowlanych w składach i hurtowniach PSB, marzec2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej