Rośnie zdolność kredytowa Polaków

2010-04-16 16:34

Wyhamowanie akcji kredytowania hipotecznego oraz spadek popytu na mieszkania spowodowane kryzysem gospodarczym, obserwowane od października 2008 r. nie znajdują uzasadnienia w polskich realiach mieszkaniowych.

W Polsce zdecydowanie wzrasta liczba oraz średnia wartość nowo udzielonych kredytów. W roku 2002 wynosiła ona około 60 000 zł, w czerwcu 2006 r. już blisko 140 000 zł, a pod koniec listopada 2009 r. przekroczyła 200 000 zł.

Zgodnie z danymi statystycznymi wciąż brakuje ponad 1,8 mln mieszkań. Ponadto około 10% istniejących (i wciąż użytkowanych) lokali mieszkaniowych kwalifikuje się do wyburzenia, bądź generalnego remontu.

Według "Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości" (publikacja Związku Banków Polskich), w IV kwartale 2009 r. banki udzieliły 52,8 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę blisko 11 mld zł. Związek szacuje, że w 2010 r. banki udzielą do 15% więcej kredytów niż w 2009 r., o wartości 45-50 mld zł.

- Przewidujemy, że średnia wartość ubezpieczenia kredytu hipotecznego będzie w dalszym ciągu wzrastać. Przemawia za tym rozwój rynku pracy, a co za tym idzie, coraz lepsza sytuacja finansowa Polaków. Także obecne warunki na rynku nieruchomości sprzyjają zakupom mieszkań - podsumowuje Colin Turner, dyrektor Groupe Prévoir. - Można więc spodziewać się, że Polacy będ kupować więcej mieszkań i o wyższym metrażu – dodaje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej