Rośnie produkcja okien
Trwa dobra passa producentów okien. Z roku na rok wzrasta liczba produkowanych w Polsce okien, co oznacza, że jest popyt. Co ciekawe, najlepiej się mają wyroby o najwyższych parametrach świadczących o energooszczędności.
Już od jakiegoś czasu podsumowując kolejne lata, producenci okien za każdym razem mówili: odnotowaliśmy kolejny rekord i zastanawiali się, kiedy ten trend wyhamuje. Jak na razie krzywa produkcji pnie się cały czas w górę. Jak policzyło Centrum Analiz Branżowych (CAB), w pierwszym kwartale 2016 wyprodukowano w Polsce ponad 2,75 mln sztuk okien. To o 4% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Ponadto zwiększył się o 6% również eksport naszych wyrobów, co w przeliczeniu na sztuki oznacza 1,3 mln. Sprzedaż krajowa w I kwartale 2016 też na plusie - 1,5 mln sztuk, czyli wzrost o 3%.
Jak zauważają eksperci z CAB, coraz więcej produkowanych w Polsce okien ma najwyższe parametry ciepłochronności. Już w roku 2015 co czwarte okno miało wskaźnik Uw lepszy niż 0,9 W/m2K. Tak wysoki parametr dla wszystkich okien będzie wymagany u nas dopiero od roku 2021. Jednak polscy producenci nie będą czekać do ostatniej chwili, twierdzą, że już 40 proc. polskich okien będzie się mogło nim wykazać w roku 2017.
Na tak dobre efekty w podwyższaniu energooszczędności okien ma coraz powszechniejsze stosowanie termicznych przeszkleń 3-szybowych, których produkcja po trzech miesiącach tego roku wzrosła o 5,2%. Wzrost w produkcji okien o wysokich właściwościach ciepłochronnych świadczy również o coraz większych wymaganiach inwestorów, którzy mają coraz większą wiedzę o budynkach i mieszkaniach wysoce energooszczędnych, zaczynają liczyć koszty nie tylko ich budowy, ale i utrzymania. Ten trend skomentował Mariusz Kołodziej, dyrektor Pilkington IGP:
- W minionym roku po raz kolejny odnotowaliśmy ponad 30-procentowy wzrost sprzedaży szyb dwukomorowych i 20-procentowy szyb z udziałem szkła laminowanego. Nasza struktura sprzedaży pokazała, że rozwiązania zapewniające korzyści w zakresie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa to najważniejsze potrzeby dzisiejszego rynku.