Rośnie produkcja okien

2016-05-18 15:37
Fabryka okien Drutex. Jak wygląda produkcja okien pvc
Autor: brak danych Profile pvc docina się na odpowiednie wymiary i montuje się z nich ramę okna. Montaż uszczelek może odbywać się na etapie ekstruzji lub być wykonany ręcznie. Uszczelki osadzane ręcznie są miękkie, dzięki temu przy dużych oszkleniach narażonych na większe obciążenia nie ma niebezpieczeństwa pęknięcia szyby

Trwa dobra passa producentów okien. Z roku na rok wzrasta liczba produkowanych w Polsce okien, co oznacza, że jest popyt. Co ciekawe, najlepiej się mają wyroby o najwyższych parametrach świadczących o energooszczędności.  

Już od jakiegoś czasu podsumowując kolejne lata, producenci okien za każdym razem mówili: odnotowaliśmy kolejny rekord i zastanawiali się, kiedy ten trend wyhamuje. Jak na razie krzywa produkcji pnie się cały czas w górę. Jak policzyło Centrum Analiz Branżowych (CAB), w pierwszym kwartale 2016 wyprodukowano w Polsce ponad 2,75 mln sztuk okien. To o 4% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Ponadto zwiększył się o 6% również eksport naszych wyrobów, co w przeliczeniu na sztuki oznacza 1,3 mln. Sprzedaż krajowa w I kwartale 2016 też na plusie - 1,5 mln sztuk, czyli wzrost o 3%. 

Jak zauważają eksperci z CAB, coraz więcej produkowanych w Polsce okien ma najwyższe parametry ciepłochronności. Już w roku 2015 co czwarte okno miało wskaźnik Uw lepszy niż 0,9 W/m2K. Tak wysoki parametr dla wszystkich okien będzie wymagany u nas dopiero od roku 2021. Jednak polscy producenci nie będą czekać do ostatniej chwili, twierdzą, że już 40 proc. polskich okien będzie się mogło nim wykazać w roku 2017.
Na tak dobre efekty w podwyższaniu energooszczędności okien ma coraz powszechniejsze stosowanie termicznych przeszkleń 3-szybowych, których produkcja po trzech miesiącach tego roku wzrosła o 5,2%. Wzrost w produkcji okien o wysokich właściwościach ciepłochronnych świadczy również o coraz większych wymaganiach inwestorów, którzy mają coraz większą wiedzę o budynkach i mieszkaniach wysoce energooszczędnych, zaczynają liczyć koszty nie tylko ich budowy, ale i utrzymania. Ten trend skomentował Mariusz Kołodziej, dyrektor Pilkington IGP:
- W minionym roku po raz kolejny odnotowaliśmy ponad 30-procentowy wzrost sprzedaży szyb dwukomorowych i 20-procentowy szyb z udziałem szkła laminowanego. Nasza struktura sprzedaży pokazała, że rozwiązania zapewniające korzyści w zakresie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa to najważniejsze potrzeby dzisiejszego rynku.

okno pvc aluminium internorm
Autor: IFTM Internorm Okno PVC-aluminium KV440
Produkcja okien energooszczędnych w Poosce
Autor: Centrum Analiz Branżowych Produkcja i prognoza udziału okien energooszczędnych (Uw<0,9 W/[m2*K]) w sprzedaży okien w Polsce do 2017 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej