Rosną ceny materiałów dla budownictwa

2015-07-21 11:15
Materiały budowlane
Autor: Getty Images Procedurom oceny zgodności wyrobów budowlanych i ich właściwego oznaczenia znakiem budowlanym B lu CE towarzyszy, spoczywający na producentach, obowiązek informacyjny, wynikający z przepisów Prawa budowlanego i specyfikacji technicznych

Wzrost koniunktury w budownictwie wyhamował i nadal pozostaje na poziomie poniżej zera. Ale jak twierdzą eksperci, budownictwo zaczyna wykazywać objawy ożywienia. A jak w tej sytuacji reaguje rynek materiałów budowlanych? Podsumowanie czerwca 2015 pokazało, że ceny większości materiałów budowlanych zaczęły rosnąć, chociaż, jak wynika z comiesięcznych analiz PSB, w kilku grupach spadły.

W hurtowniach i składach materialów budowlanych PSB najbardziej spadły ceny izolacji wodochronnych (prawie o 4%) oraz suchej zabudowy (o ponad 2%). Nieznacznie (czyli o niecały procent) również spadły ceny pokryć i folii dachowych, rynien oraz izolacji termicznych. Minimalnie spadły ceny płytek ceramicznych oraz wyposażenia łazienek i kuchni.

Natomiast w przypadku wzrostów, to największy – o 7,3% - odnotowano dla farb, lakierów oraz tapet. Wzrosty cen między 3-4% wykazały materiały ścienne ceramiczne oraz narzędzia i sprzęt budowlany. Mniejsze wzrosty odnotowano dla instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji, cementu i wapna, chemii budowlanej oraz silikatów i gazobetonów.
W odniesieniu do maja 2015 nie zmieniły się ceny stolarki otworowej, parapetów oraz drewna i materiałów drewnopochodnych, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.

Tradycyjnie Grupa PSB poinformowała, że przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w czerwcu 2015 były o ponad 12% wyższe niż przed rokiem, ale o 1% niższe niż przed miesiącem. Sprzedaż po sześciu miesiącach 2015 roku była wyższa o 6% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Ceny materiałów budowlanych wg PSB
Autor: Grupa PSB Trendy zmian cenowych materiałów budowlanych w hurtowniach i składach budowlanych PSB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej