Rosną ceny materiałów dla budownictwa

2015-07-21 11:15
Materiały budowlane
Autor: Getty Images Procedurom oceny zgodności wyrobów budowlanych i ich właściwego oznaczenia znakiem budowlanym B lu CE towarzyszy, spoczywający na producentach, obowiązek informacyjny, wynikający z przepisów Prawa budowlanego i specyfikacji technicznych

Wzrost koniunktury w budownictwie wyhamował i nadal pozostaje na poziomie poniżej zera. Ale jak twierdzą eksperci, budownictwo zaczyna wykazywać objawy ożywienia. A jak w tej sytuacji reaguje rynek materiałów budowlanych? Podsumowanie czerwca 2015 pokazało, że ceny większości materiałów budowlanych zaczęły rosnąć, chociaż, jak wynika z comiesięcznych analiz PSB, w kilku grupach spadły.

W hurtowniach i składach materialów budowlanych PSB najbardziej spadły ceny izolacji wodochronnych (prawie o 4%) oraz suchej zabudowy (o ponad 2%). Nieznacznie (czyli o niecały procent) również spadły ceny pokryć i folii dachowych, rynien oraz izolacji termicznych. Minimalnie spadły ceny płytek ceramicznych oraz wyposażenia łazienek i kuchni.

Natomiast w przypadku wzrostów, to największy – o 7,3% - odnotowano dla farb, lakierów oraz tapet. Wzrosty cen między 3-4% wykazały materiały ścienne ceramiczne oraz narzędzia i sprzęt budowlany. Mniejsze wzrosty odnotowano dla instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji, cementu i wapna, chemii budowlanej oraz silikatów i gazobetonów.
W odniesieniu do maja 2015 nie zmieniły się ceny stolarki otworowej, parapetów oraz drewna i materiałów drewnopochodnych, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.

Tradycyjnie Grupa PSB poinformowała, że przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w czerwcu 2015 były o ponad 12% wyższe niż przed rokiem, ale o 1% niższe niż przed miesiącem. Sprzedaż po sześciu miesiącach 2015 roku była wyższa o 6% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Ceny materiałów budowlanych wg PSB
Autor: Grupa PSB Trendy zmian cenowych materiałów budowlanych w hurtowniach i składach budowlanych PSB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej