Rolnik też buduje
I to nie tylko dla siebie. W roku 2006 liczba oddanych do użytku budynków gospodarstw rolnych była o 72% większa niż w rok wcześniej. A to dopiero początek. Dzięki funduszom unijnym, lata 2007-2013 będą okresem intensywnych inwestycji w rozwój budownictwa na wsi, co oznacza duże zainteresowanie inwestorów materiałami budowlanymi.
Przechowalnia z bloków SILKA (Krusza Zamkowa) |
Chlewnia z bloków SILKA (Lubcza) |
"W roku 2006 oddano do użytku 7 848 budynków gospodarstw rolnych. Liczba ta po raz pierwszy od 9 lat była zbliżona do rekordowego poziomu notowanego w 1998 roku, tj. 10 242 budynków gospodarstw rolnych. Po tym rekordowym roku nastąpił znaczny spadek zapotrzebowania na materiały budowlane w segmencie budownictwa obiektów rolnych" - mówi Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska. - "O ponownym wzroście zainteresowania inwestorów materiałami budowlanymi w tym segmencie rynku świadczy wzrost liczby udzielonych pozwoleń na budowę budynków gospodarstw rolnych w 2006 r., który wyniósł +4,5% w stosunku do roku 2005. To był dopiero początek rozwoju tego segmentu rynku. Potwierdzają to ostatnie dane - w I półroczu 2007 r. liczba udzielonych pozwoleń na budowę budynków rolnych była aż o +26,4% wyższa w stosunku analogicznego okresu roku ubiegłego" - podsumowuje.
Xella Polska, aktywnie współpracując z sektorem rolniczym, odkrywała złożoność tej branży w Polsce oraz jej olbrzymi potencjał. Rolnictwo jest bardzo wrażliwą gałęzią gospodarki i wymaga szczególnego traktowania, ochrony i wsparcia. W tej branży zwrot zainwestowanego kapitału nie następuje tak szybko jak w innych działach gospodarki, a sama produkcja zależy od czynników zależnych nie tylko od człowieka.
"Nasza firma widzi ogromny potencjał w rynku rolnym. Dzięki funduszom unijnym najbliższe lata będą okresem intensywnych inwestycji w rozwój wsi: w infrastrukturę rolną, w rozwój przedsiębiorczości (powstawanie małych i średnich przedsiębiorstw), jak również - co najważniejsze dla naszej branży - w budownictwo rolne - mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska. - "Mając ogromne doświadczenie w budownictwie mieszkaniowym wiemy, z jakimi problemami borykają się inwestorzy. Z tymi samymi problemami będą mieli do czynienia inwestorzy budujący fermy, obory, stajnie, budynki oczyszczalni ścieków czy gospodarstwa agroturystyczne. To właśnie dla nich już rok temu stworzyliśmy narzędzie, jakim jest www.portalrolniczy.pl. W podjęciu takiej decyzji pomogło nam też duże zainteresowanie inwestorów rolnych blokami SILKA" - dodaje.
Wapienno-piaskowe bloki doceniane są w budownictwie rolniczym za trwałość i wytrzymałość. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim - na czynniki atmosferyczne i korozję chemiczną. Takiwe ściany potrafią oprzeć się kwaśnym deszczom i ponad dwudziestostopniowym mrozom - w zabudowaniach gospodarczych można więc pozostawić je bez otynkowania. Według producenta, bloki te gwarantują zdrowe, odporne na działanie grzybów i glonów ciche wnętrze budynku.
W Europie z silikatów buduje się od ponad stu lat. Współczesne bloki wapienno-piaskowe mają jednak znamienitego poprzednika - o tym samym składzie i strukturze mineralnej, a więc i wielu właściwościach. Mowa o piaskowcu. Sięgając więc po bloki silikatowe korzystamy z budulca, z którego stawiano piramidy, Stonehenge czy katedrę Notre Dame.