Rok rekordów inwestycyjnych

2007-05-28 13:49

Według danych NBP w 2006 roku zainwestowano w Polsce około 14,7 mld USD. Dla porównania, w najlepszym pod tym względem roku 2004 wartość inwestycji bezpośrednich w naszym kraju wyniosła o 2 mld mniej.

W ubiegłym roku naszym rynkiem interesowali się przede wszystkim inwestorzy z Japonii. W naszym kraju rozpoczęli działalność tacy azjatyccy giganci, jak Toyota, Sharp, Bridgestone czy Toshiba, a wartość tych inwestycji osiągnęła około 1 mld USD. Inwestycje te pociągają za sobą kolejne. Za przykładem dużych firm zaczynają wkraczać na krajowy rynek również mniejsze przedsiębiorstwa, które bez tych większych nigdy by się u nas nie pojawiły. Do tej pory najchętniej wybieranymi lokalizacjami przez Japończyków były specjalne strefy ekonomiczne. Zdecydowanym faworytem pod względem ilości azjatyckich inwestycji okazuje się Dolny Śląsk i Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna.

Zagranicznych inwestorów, w tym także tych z krajów UE, przyciąga do Polski wzrost wydajności pracy w przemyśle, relatywnie niskie koszty pracy w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, dogodne położenie geograficzne w centrum starego kontynentu, a także 38 mln konsumentów - czyli duży rynek zbytu. Zagraniczni przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że nasza kadra jest dobrze wykształcona. Dla Japończyków ponadto duże znaczenie ma fakt, że coraz więcej szkół w Polsce wykłada język japoński.

W ubiegłym roku najwięcej zainwestowano w Polsce jesienią. Rakordowy okazał się wrzesień, kiedy do kraju z inwestycji zagranicznych napłynęło około 2324 tys.USD, w listopadzie niewiele mniej - 2112 tys. USD. Tradycyjnie gorzej wypadły miesiące wakacyjne - dla porównania np. w lipcu 2006 roku wartość bezposrednich inwestycji wyniosła 115 tys. USD.

Zobacz także:

Polaków marzenia o drugiej Japonii >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej