Rok 2016: wzrost pozwoleń na budowę i oddanych do użytku mieszkań

2016-12-29 11:22
osiedle mieszkaniowe warszawa
Autor: RED Real Estate Development Sp. z o.o. Osiedle Alpha Park w warszawskim Ursusie. Inwestycja realizowana przez RED Real Estate Development.

Od stycznia do listopada 2016 roku deweloperzy oddali do użytku ponad 143 000 mieszkań, czyli o 10,2% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Podobny wzrost odnotowano w pozwoleniach na budowę – w tym czasie wydano ich ponad 190 000 - o 10,9% więcej w porównaniu do roku ubiegłego.

Raport GUS nie obejmuje wyników grudniowych, które zostaną opublikowane w drugiej połowie stycznia 2017 roku. Można jednak przypuszczać, że dane całoroczne będą jeszcze bardziej optymistyczne.

Zdaniem deweloperów (źródło: RED Real Estate Development) lepsze będą również wyniki sprzedaży mieszkań. 

Skąd takie ożywienie na rynku inwestycji mieszkaniowych w mijającym roku?

Od stycznia 2017 banki zmieniają zasady udzielania kredytów. Zwiększa się m.in. kwota wymaganego przez banki wkadu własnego - z 15 do 20% wartości nieruchomości. Co prawda, nie wiadomo jaka będzie polityka banków wobec wskaźnika LTV (maksymalny poziom kredytu w stosunku do wartości nieruchomości) od  stycznia 2017 roku. Kolejne znaki zapytania to: czy wszystkie banki ograniczą finansowanie do maksymalnie 80% wartości nieruchomości? czy będzie możliwość finansowania do 90% wartości nieruchomości przy dodatkowych zabezpieczeniach np. ubezpieczenia niskiego wkładu? Trzeba pamiętać, że banki nie mogą sobie pozwolić na duże ograniczenia kredytowania, bo zwyczajnie mogą na tym stracić.

Wygląda jednak na to, że zarówno kupujący, jak i deweloperzy próbują wykorzystać aktualnie obowiązujące regulacje.

Program Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" cieszył się w roku 2016 ogromną popularnością. Niektóre inwestycje mieszkaniowe mają aż 3/4 lokali sprzedanych i finansowanych w programie MdM (dane własne redakcji). Tegoroczne środki zostały wykorzystane w zaledwie 3,5 miesiąca. Zainteresowanie było tak duże, że już w lipcu wstrzymano dopłaty na zakup nieruchomości w 2017 roku (w latach wcześniejszych w programie MdM można zarezerwować połowę budżetu).Od stycznia banki mają "odmrozić" kolejne fundusze z myslą o inwestycjach, które będą oddawane do użytku w 2018.

"Klienci zdają sobie sprawę, że MdM pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć na przykład na wykończenie mieszkania" - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park. "Wypłacenie środków następuje w momencie oddania budynku do użytkowania. Tym samym zakończenie przyjmowania wniosków na 2016 i 2017 rok doprowadziło do zwiększenia zainteresowania mieszkaniami, które będą gotowe w 2018 roku" – dodaje.

Nieruchomości luksusowe

Niezmiennie najwięcej mieszkań buduje się w segmencie popularnym., a najważniejszym kryterium decydującym o zakupie mieszkania pozostaje cena. Jednak, jak donoszą deweloperzy, Polacy coraz chętniej decydują się na nieruchomości w segmencie premium. Według raportów firmy KPMG w 2016 roku na dobra i usługi luksusowe Polacy wydali 16,4 mld zł, co oznacza aż 15% wzrost w porównaniu z 2015. Co więcej, wg prognoz KPMG, trend wzrostowy najprawdopodobniej utrzyma się w latach 2016-2020, a średnie tempo wzrostu w segmencie nieruchomości luksusowych w tym czasie powinno wynieść około 5% rocznie.

Uczciwie należy dodać, że rodzime nieruchomości luksusowe nie zawsze zasługują na to określenie. Jednak raport wspólny KPMG i REAS z 2015 roku szacuje wartość rynku pierwotnego luksusowych nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na 500 mln zł. Nowe nieruchomości kwalifikujące się do segmentu luksusowego zlokalizowane są niemal wyłącznie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu oraz w okolicach tych miast. Ceny lokali w stanie deweloperskim (co też raczej nie kojarzy się z luksusem) w podsegmencie apartamentów luksusowych zaczynają się od około 1 mln zł. Natomiast najdroższe transakcje sięgają 10 mln zł. Maksymalne ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy, uzyskiwane za wyjątkowe lokale z podsegmentu apartamentów luksusowych, sięgają w przypadku Warszawy 65 000 zł, zaś dla Wrocławia i Krakowa ok. 40 000 zł. W Poznaniu i Trójmieście maksymalne ceny są na poziomie ok. 30 000 zł (dane z raportu KPMG i REAS, 2015). Jako przykłady nieruchomości luksusowych w Polsce podawane są inwestycje Marina Mokotów w Warszawie, Sea Towers w Gdyni, Rezydencja Foksal w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu, Cosmopolitan i Złota 44 w Warszawie, Piano House w Warszawie.

cosmopolitan warszawa
Autor: Copyright: Cosmopolitan Twarda 2/4 Wieżowiec Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4, Warszawa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej