Roboty drogowe w pełni

2008-08-14 12:07

W czerwcu ogłoszono 16 575 przetargów, z czego najwięcej pochodziło z województw: mazowieckiego i śląskiego, a najmniej z województwa lubuskiego. Ogłoszenia te stanowiły około 81 proc. wszystkich publikacji, a informacje o nich zamieszczano zazwyczaj w Internecie. W całej Polsce największą popularnością  w branży budowlanej cieszyły się przetargi dotyczące drogownictwa.

Internet jako miejsce publikacji wybrało 66 proc. ogłoszeniodawców (zamieszczono tutaj informacje o 8 864 przetargach). Pozostałe ogłoszenia przetargowe opublikowane zostały w prasie (1 806 przetargów), Biuletynie Zamówień Publicznych i różnego rodzaju biuletynach regionalnych i branżowych (2 696 przetargów).

W przetargach z branży budowlanej zdecydowanie przodowało drogownictwo. Prawie jedna czwarta ogłoszeń dotyczyła tego właśnie sektora. Nieco niżej uplasowały się przetargi dotyczące prac elektro-energetycznych i wykończeniowych (po 17 proc. ogłoszeń) oraz wodno-kanalizacyjnych (14 proc. ogłoszeń).

Szczegółowe zestawienie prezentuje poniższy wykres:

Buduje Mazowsze

Jak wspomniano, rekordzistą, jeśli chodzi o ilość zamieszczonych ogłoszeń przetargowych, okazało się województwo mazowieckie. Ukazało się tutaj aż 1783 informacje o przetargach. Tuż za nim jest województwo śląskie (1 714 ogłoszeń) i małopolskie (1515 ogłoszeń). Najmniej buduje się w województwach lubuskim i podlaskim, w których ogłoszono odpowiednio tylko 342 i 358 ogłoszeń przetargowych.

Przetargi ogłoszone w czerwcu charakteryzowały się tym, że prawie 90 proc. ogłoszeń dotyczących branży budowlanej miało formę przetargów nieograniczonych i w większości dotyczyło zleceń na usługi bądź wykonanie. Zaledwie 4 proc. ogłoszeń dotyczyło dostaw. W przeważającej większości przetargów (69 proc.) nie wymagano wnoszenia wadium. Rekordzistą okazała się tutaj firma "EOLICA" Wojciechowo Sp. z o.o. w Gniewinie, która zażądała najwyższego wadium w wysokości 1000 000,00 zł za udział w konkursie ofert na: "dostawę, montaż i uruchomienie 14 turbozespołów wiatrowych o mocy min. 2 MW dla Farmy Wiatrowej Wojciechowo".

W prawie 69 proc. ogłoszonych przetargów nie wymagano wnoszenia wadium. Natomiast najwyższego wadium, w wysokości 1000 000,00 PLN zażądała firma "EOLICA" Wojciechowo Sp. z o.o. w Gniewinie za udział w konkursie ofert na: "dostawę, montaż i uruchomienie 14 turbozespołów wiatrowych o mocy min. 2 MW dla Farmy Wiatrowej Wojciechowo".

lipiec 2006 r.

Zobacz także:

Budować drogi - tak, ale jak w upale? >>

Tani beton na drogi >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej