Rekordowa wartość inwestycji

2007-05-22 13:50

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne osiągnęły w 2006 roku wartość 14,7 mld USD - ogłosił szacunkowe dane Narodowy Bank Polski.

Jest to największy napływ BIZ w historii Polski. Do tej pory najlepszym pod tym względem był rok 2004, wielkość inwestycji wyniosła wtedy 12,9 mld USD. Pomimo bardzo dużego zainteresowania Polską inwestorów z krajów Unii Europejskiej, ubiegły rok należał do firm z Dalekiego Wschodu. Największe inwestycje rozpoczęły firmy z Japonii, m.in. Sharp, Bridgestone, Toyota czy Toshiba. Szacuje się, że wartość inwestycji japońskich w 2006 roku wyniosła ponad 1 mld USD.

Zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju skłania przede wszystkim dynamiczny wzrost wydajności pracy w przemyśle, duży rynek zbytu oraz tania jak na warunki europejskie siła robocza. Leszek Kąsek - ekonomista Banku Światowego twierdzi, że dużą część rekordowego w 2006 roku napływu inwestycji stanowiły, oprócz nowych projektów, reinwestowane zyski. - Świadczyć o tym mogą bardzo dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw w 2006 roku. - powiedział.

Inwestycje zagraniczne nie tylko ożywiają i unowocześniają gospodarkę, ale mają też duży wpływ na handel zagraniczny Polski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej