Rekordowa wartość inwestycji

2007-05-22 13:50

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne osiągnęły w 2006 roku wartość 14,7 mld USD - ogłosił szacunkowe dane Narodowy Bank Polski.

Jest to największy napływ BIZ w historii Polski. Do tej pory najlepszym pod tym względem był rok 2004, wielkość inwestycji wyniosła wtedy 12,9 mld USD. Pomimo bardzo dużego zainteresowania Polską inwestorów z krajów Unii Europejskiej, ubiegły rok należał do firm z Dalekiego Wschodu. Największe inwestycje rozpoczęły firmy z Japonii, m.in. Sharp, Bridgestone, Toyota czy Toshiba. Szacuje się, że wartość inwestycji japońskich w 2006 roku wyniosła ponad 1 mld USD.

Zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju skłania przede wszystkim dynamiczny wzrost wydajności pracy w przemyśle, duży rynek zbytu oraz tania jak na warunki europejskie siła robocza. Leszek Kąsek - ekonomista Banku Światowego twierdzi, że dużą część rekordowego w 2006 roku napływu inwestycji stanowiły, oprócz nowych projektów, reinwestowane zyski. - Świadczyć o tym mogą bardzo dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw w 2006 roku. - powiedział.

Inwestycje zagraniczne nie tylko ożywiają i unowocześniają gospodarkę, ale mają też duży wpływ na handel zagraniczny Polski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej