W dalszym ciągu najsłabiej rozwijającym się rynkiem biurowym jest Łódź.
Najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano we Wrocławiu. Popyt na powierzchnie biurowe w tym mieście jest bardzo duży, co powoduje, że większość oddanych inwestycji zostaje natychmiast "wchłonięta".
Niski wskaźnik pustostanów w Łodzi jest natomiast wynikiem małej aktywności deweloperów w tym rejonie.
Łódź
Dzięki położeniu w centralnej części Polski i bliskości węzłów komunikacyjnych Łódź stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów inwestycyjnych. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza to kolejne atuty tego regionu.
Pierwsze nowoczesne obiekty biurowe powstały tu w 1999 roku. Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej na koniec trzeciego kwartału br. wyniosła 29 tys. 762 mkw. W trzecim kwartale nie oddano do użytku żadnego budynku; zakończenie jedynej inwestycji biurowej zaplanowano na koniec 2006 roku. Spowoduje to wzrost całkowitej powierzchni biurowej o około 35 proc.
Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych jest stabilna. Średnie stawki czynszu kształtują się na poziomie 10,5 euro.
Wskaźnik powierzchni niewynajętej wzrósł z 5,36 do 7,20 proc. Wpłynął na to przede wszystkim wysoki poziom pustostanów w budynku Orange Plaza (40 proc.).
Pomimo atrakcyjnych warunków do inwestowania, nie widać zainteresowania rynkiem powierzchni biurowej ze strony deweloperów. Władze miasta twierdzą, że dopiero sprzedaje się działki pod inwestycje, a budowa kolejnych obiektów rozpocznie się za kilkanaście miesięcy.
Poznań
Poznań jest jednym z największych i najstarszych miast w Polsce. Jest także bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym, który łączy zachodnią i wschodnią część Europy.
Z najniższą (po Warszawie) stopą bezrobocia i wartością PKB przekraczającą 4,100 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca Poznań biurowych rozpoczął się tu w 1998 roku; wtedy otwarto Poznańskie Centrum Finansowe. Najwyższa podaż budynków biurowych klasy A nastąpiła w 2003 roku, kiedy do użytku oddano 33 tys. mkw.
W trzecim kwartale br. nie oddano należy do najsilniejszych gospodarczo miast Polski.
Rozwój nowoczesnych obiektów żadnego nowego obiektu.
Według przewidywań - do końca 2005 roku podaż utrzyma się na poziomie 144 tys. mkw. Na rok 2006 i 2007 zaplanowano realizację wielu inwestycji biurowych, co spowoduje wzrost podaży o około 40 tys. mkw.
Całkowita wilekość powierzchni wynajętej w trzecim kwartale wyniosła 4,443 mkw. Średnia stawka czynszu wyniosła 11,7 euro za mkw. Popyt utrzymywał się na niezmienionym poziomie.
Na koniec trzeciego kwartału wskaźnik pustostanów spadł z 10,5 do 9,41 proc.
Wrocław
Wrocław jest zaliczany do najbogatszych miast w Polsce. Leży w jednym z ważniejszych korytarzy tranzytowych, stanowi ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny Dolnego Śląska.
Międzynarodowe drogi, porty żeglugi rzecznej, sieć połączeń kolejowych i Międzynarodowy Port Lotniczy położony w odległości 6 km od miasta zapewniają dobre połączenie z Warszawą i miastami Europy Zachodniej.
Wrocławski rynek biurowy jest najprężniej rozwijającym się rynkiem w kraju. Jest to drugie - obok Krakowa - miasto, w którym odnotowano największą liczbę realizowanych i planowanych inwestycji biurowych.
Łączna powierzchnia wrocławskich biurowców w trzecim kwartale br. wyniosła 90 tys. 798 mkw. Do końca 2005 roku zostaną oddane kolejne inwestycje.
Stawki czynszu kształtują się na poziomie 11,8 euro za mkw. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w analizowanym okresie był najniższy w Polsce i wynosił około 4 proc.
Spadek wskaźnika pustostanów przy znacznym wzroście podaży biur świadczy o o dużym popycie na powierzchnie biurowe.
W latach 2006 - 2007 nastąpi rekordowy przyrost podaży biur - około 90 tys. mkw. Może to spowodować spadek stawek czynszu i wzrost wskaźnika pustostanów.
Kraków
Kraków jest ważnym ośrodkiem kultury i nauki. Bliskość autostrady A4 i lotniska w Balicach, a także rozbudowana sieć połączeń kolejowych sprawiają, że położenie tego miasta jest niezwykle atrakcyjne.
Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wynoszą obecnie 138 tys. 290 mkw. Około 36 proc. tej powierzchni znajduje się w budynkach położonych w centrum miasta.
Obecnie krakowski rynek biurowy jest w fazie dynamicznego rozwoju. W ciągu dwóch najbliższych lat przybędzie 70 tys. mkw. nowoczesnych biur. Inwestorzy - obawiając się nadpodaży w najbliższych latach - coraz częściej czekają z rozpoczęciem budowy do momentu podpisania umowy typu pre-lease z kluczowymi najemcami.
Zbyt duża podaż w stosunku do popytu może spowodować wzrost wskaźnika pustostanów (obecnie wynosi on 10,88 proc.) i spadek stawek czynszu (najwyższe stawki czynszu sięgają 14 euro).