Raport: Rynek mieszkaniowy w lipcu 2010 r.

2010-08-23 12:11
Sawa Dom, Legnicka 17
Autor: Premedium Legnicka 17 - w centrum Wrocławia, w okolicy Pl. Jana Pawła II i Rynku powstanie 12-kondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy

Przedstawiamy raport z rynku mieszkaniowego z największych miast Polski: Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Łodzi, Poznania, Katowic. W lipcu warszawski rynek domów, podobnie jak rynek mieszkań, nie wykazał się dużą aktywnością. Zainteresowani zakupem tego typu nieruchomości kierowali swoją uwagę częściej na podwarszawskie miejscowości niż centrum miasta... Jak to wyglądało w pozostałych miastach? Zachęcamy do przeczytania raportu.

WARSZAWA

Lipiec na warszawskim rynku nieruchomości charakteryzował się typowym dla sezonu wakacyjnego spadkiem aktywności jego uczestników.
Rynek deweloperski, pomimo licznie organizowanych eventów zachęcających potencjalnych nabywców do zapoznania się z ofertą i zwiedzenia gotowych już mieszkań, odnotował spadek zainteresowania proponowanymi do sprzedaży mieszkaniami. Nie jest to jednak zjawisko na tyle niepokojące, aby spodziewać się nagłych zmian na rynku. Nie oznacza to jednak całkowitych wakacji dla rynku nieruchomości. Banki coraz częściej zachęcają do korzystania z oferty kredytów hipotecznych. Od 2011 roku w życie wchodzi tzw. Rekomendacja T – postanowienia wprowadzone przez Komisję Nadzoru Bankowego mające na celu zapobieganie powstawaniu niespłacanych kredytów. Według zasad Rekomendacji T przyszli kredytobiorcy, aby uzyskać kredyt w innej niż polska walucie, będą musieli posiadać 20% wkładu własnego. Kolejnym obostrzeniem jest postanowienie, iż suma zobowiązań obecnych i tych wynikających z kredytu hipotecznego nie może miesięcznie przekraczać 50% dochodu kredytobiorcy. Są to postanowienia, które już teraz zaczynają być wprowadzane przez banki, jednocześnie jednak stanowią dosyć skuteczne narzędzie mające zachęcić potencjalnych kredytobiorców do podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu już teraz.

KRAKÓW

Na początku wakacji na rynku krakowskim można było zaobserwować niewielki wzrost zainteresowania klientów. Klienci głównie poszukiwali mieszkań 2-pokojowych z rynku wtórnego, najchętniej zlokalizowanych blisko centrum, w przedziale cenowym 300 000 – 350 000 zł. Dużym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania z rynku pierwotnego w cenie do 5500 PLN za m2. W lipcu uaktywnili się klienci poszukujący domów, głównie w Swoszowicach, Mogilnach, w południowej i południowo - zachodniej części Krakowa, w cenach nie przekraczających 700 000 zł.

KATOWICE

Na katowickim rynku mieszkaniowym widoczny jest spadek zainteresowania zakupem nieruchomości, co jest charakterystyczne dla okresu wakacyjnego. Sytuacja ta dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Liczba zapytań ze strony potencjalnych nabywców jest zdecydowanie mniejsza. Nieruchomości, które cieszą się zainteresowaniem, to przede wszystkim 1 i 2- pokojowe mieszkania w niskiej cenie. Spowolnienie w sprzedaży wpłynęło na redukcję cen nieruchomości, jak również na większe możliwości negocjacji. Na rynku wynajmu panuje znaczne ożywienie. Przyszli najemcy to klienci biznesowi, którzy przyjechali na czas kontraktu do pracy na terenie Śląska. Są to przede wszystkim obcokrajowcy, pracownicy z kadry menedżerskiej, poszukujący mieszkań w wysokim standardzie, z miejscem postojowym. Dobra komunikacja z sąsiednimi miastami odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż często na terenie miast, w których ma siedzibę firma, brakuje nieruchomości odpowiadających wysokim wymaganiom klientów. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2 i 3-pokojowe. Ze względu na dużą podaż ofert w wysokim standardzie, również na rynku wynajmu nastąpiła obniżka cen mieszkań. 2-pokojowe mieszkanie można wynająć w kwocie od 2000 zł/m-c, a 3-pokojowe mieszkanie od 2600 zł/m-c.

DO POBRANIA: Pełny raport rynku mieszkaniowego w lipcu 2010 r.

Kraków - raport rynku mieszkaniowego, lipiec 2010, Ober-Haus
Autor: Ober-Haus Nieruchomości
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany