Raport o SSE

2009-12-10 22:29

Po bardzo dobrych latach 2007-2008, rok 2009 przyniósł silne załamanie napływu nowych inwestycji do specjalnych stref ekonomicznych. Według prognoz firmy doradczej KPMG wartość inwestycji w strefach może być w roku bieżącym aż o 56% mniejsza niż w 2008 roku.

Chociaż kryzys na światowych rynkach finansowych oraz będące jego efektem spowolnienie gospodarcze w Polsce nie miały wpływu na bardzo dobre wyniki SSE w 2008 roku to już w roku bieżącym jest on wyraźny i niestety niekorzystny. KPMG szacuje, że liczba zezwoleń na działalność wydanych w 2009 obniży się w stosunku do ubiegłego roku o blisko jedną trzecią i wyniesie 142 ( w 2008 r. wydano 205 zezwoleń na prowadzenie działalności w SSE). Skutkiem mniejszej liczby zezwoleń jest spadek inwestycji. Należy spodziewać się, że nie przekroczą one 5 mld złotych chociaż jeszcze rok wcześniej inwestorzy zainwestowali w specjalnych strefach ekonomicznych 10,6 mld złotych. Oznacza to spadek inwestycji rok do roku aż o 56%, a w niektórych strefach spadek może przekroczyć 90% (np. suwalska czy słupska). Stosunkowo najbardziej odporną SSE w Polsce okazała się strefa katowicka, gdzie inwestycje obniżą się „zaledwie” o 28%. Jeśli sytuacja nie poprawi się w IV kwartale br to po raz pierwszy w dotychczasowej historii funkcjonowania SSE zatrudnienie w strefach na koniec 2009 roku będzie niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek nie będzie co prawda duży (ok 2%) jednak świadczy on o tym, że tegoroczne inwestycje w SEE przyniosły utworzenie mniejszej liczby miejsc pracy od liczby miejsc pracy zlikwidowanych przez działających już w strefach przedsiębiorców.

Nakłady inwestycyjne w SSE
Autor: Opracowanie własne KPMG na podstawie danych Ministerstwa Gospodarki (2007 i 2008) oraz odpowiedzi SS Nakłady inwestycyjne w SSE
Nakłady inwestycyjne w poszczególnych strefach
Autor: 2008 oraz odpowiedzi SSE| 2009| Opracowanie własne KPMG na podstawie danych Ministerstwa Gospodarki

Dla Krakowskiej SSE, Mieleckiej SSE, Starachowickiej SSE, Tarnobrzeskiej SSE i Warmińsko- -Mazurskiej SSE podane wartości są średnią arytmetyczną wielkości maksymalnej i minimalnej wskazanej przez zarząd strefy.

Najważniejsze wnioski płynące z raportu Specjalne strefy ekonomiczne – edycja 2009, przygotowanego przez firmę doradczą KPMG:

  • Inwestorzy pozytywnie oceniają funkcjonowanie w SSE – iInwestorzy są zadowoleni z faktu obecności w SSE. Wszystkie badane firmy działające w wałbrzyskiej SSE oceniły ją pozytywnie. Ponad 90% ocen pozytywnych zanotowały też strefy: katowicka, kostrzyńsko-słubicka oraz tarnobrzeska. Z kolei strefa krakowska otrzymała największy odsetek ocen „bardzo dobrych”.
  • Poprawia się dostępność pracowników w obszarach objętych strefą – zdecydowana większość inwestorów nie ma większych trudności ze znalezieniem kadry menedżerskiej, inżynierów oraz robotników i pracowników administracyjnych. Również oceny kwalifikacji pracowników są pozytywne. Większość inwestorów sygnalizowała natomiast, że nie otrzymuje pomocy ani od władz lokalnych, ani od zarządów SSE jeśli chodzi o pomoc w pozyskaniu pracowników.
  • Interpretacja przepisów podatkowych największym problemem – ponad połowa badanych inwestorów twierdzi, że ma problemy z prawidłową interpretacją przepisów podatkowych dotyczących zwolnień z podatku, wynikających z prowadzenia działalności w strefie. 46% firm ma problemy z rozdzieleniem kosztów i przychodów opodatkowanych od kosztów i przychodów zwolnionych z opodatkowania.
  • Plany inwestycyjne inwestorów pozostają ambitne – blisko połowa respondentów zapowiedziała nowe inwestycje na terenie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce w ciągu najbliższych 2-3 lat. Największy odsetek firm w legnickiej SSE. Blisko 90% tutejszych przedsiębiorstw ma inwestycje w swoich planach.

Pobierz pełną wersję raportu Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2009.


"Specjalne strefy ekonomiczne. Edycja 2009”, najnowszy raport badawczy KPMG jest już czwartą z kolei publikacją poświęconą funkcjonowaniu 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Raport jest oparty na wywiadach telefonicznych przeprowadzonych w lipcu - wrześniu 2009 roku z przedstawicielami wszystkich czternastu SSE oraz 170 inwestorami prowadzącymi działalność na terenie stref.

KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej