Raport o rynku powierzchni biurowych w Polsce

2008-06-23 17:51

Firma doradcza CB Richard Ellis wydała kolejny raport dotyczący rynku nieruchomości. Tym razem publikacja "Understanding Office Destinations Poland - Spring 2008" prezentuje stan rynku powierzchni biurowych w Polsce. Dane do raportu zostały zgromadzone w pierwszych miesiącach 2008 roku.

Raport zawiera informacje o popycie, podaży, czynszach, trendach oraz prognozach dotyczących rynku powierzchni biurowych w głównych miastach Polski. Jak wynika z publikacji, najbardziej dojrzałym rynkiem biurowym w Polsce jest Warszawa. Stolica dysponuje prawie 3 mln m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Jednak w porównaniu z innymi miastami europejskimi, np. Londynem (28,5 mln m2), Paryżem (27,2 mln m2), czy Frankfurtem (11,9 mln m2) nadal jest we wczesnej fazie rozwoju. Nasycenie rynku powierzchnią biurową w Warszawie wynosi około 160 m2 na 100 mieszkańców, podczas gdy średnia dla miast europejskich to 380 m2.

Największe wykonane oraz planowane inwestycje biurowe w Warszawie prezentuje poniższa tabela:

Źródło: CB Richard Ellis

Poza Warszawą najwięcej biurowców powstało w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Jak podaje raport, we Wrocławiu i Krakowie aktywność deweloperów jest zdecydowanie największa. Wrocław wybrały firmy z sektora produkcyjnego i zaawansowanych technologii. Ograniczone zasoby biurowe tego miasta przyczyniły się do intensywnej renowacji starszych budynków lub obiektów poprzemysłowych, a także do powstawania nowych projektów. W ostatnich latach Łódź, Trójmiasto i Katowice przyciągnęły uwagę zarówno firm produkcyjnych, jak też outsourcing'owych. Natomiast Poznań jest ceniony ze względu na dogodną lokalizację i transport, liczbę inwestycji produkcyjnych oraz tradycje handlowe miasta.

Jak informuje Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku w firmie CB Richard Ellis: "Oczekiwany przyśpieszony rozwój systemu autostrad, jak również poprawa infrastruktury głównych miast Polski związana z przygotowaniami do EURO 2012, wpłyną na zwiększenie aktywności deweloperów i inwestorów, którzy intensywnie poszukują dobrych lokalizacji pod inwestycje. Obserwujemy wzrost zainteresowania rynkami dotychczas mniej rozwiniętymi, takimi, jak Szczecin, Lublin i Rzeszów".

Rozwój rynków biurowych wynika z ekspansji krajowych i zagranicznych firm, ale przede wszystkim z zainteresowania, które wykazują duże międzynarodowe korporacje poszukujące oszczędności w ramach procesów BPO (Business Process Offshoring). Ponieważ koszty operacyjne w mniejszych miastach są niższe, inwestycje BPO najczęściej lokowane są poza Warszawą. Jak szacują analitycy z firmy CB Richard Ellis, w 2007 roku firmy międzynarodowe wynajęły poza Warszawą ponad 200 tys. m2 powierzchni biurowej.

Niskie wskaźniki powierzchni niewynajętych oraz ograniczona podaż nowych obiektów w 2006 i 2007 roku powstrzymała spadek czynszów, jaki był obserwowany od roku 2001. Obecnie miesięczne czynsze wywoławcze za najlepszej jakości powierzchnię biurową wahają się od 30 - 35 Euro/m2 w Warszawie, 18 - 20 Euro/m2 w Krakowie i 15 - 18 Euro/m2 w pozostałych miastach. W chwili obecnej wzrost czynszów jest już wolniejszy, jednak nadal zauważalny.

Do końca 2010 roku, całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce osiągnie poziom około 6,6 mln m2.

Zobacz: Raport "Understanding Office Destinations Poland - Spring 2008" >>>

maj 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej