Raport o rynku powierzchni biurowych w Polsce

2008-06-23 17:51

Firma doradcza CB Richard Ellis wydała kolejny raport dotyczący rynku nieruchomości. Tym razem publikacja "Understanding Office Destinations Poland - Spring 2008" prezentuje stan rynku powierzchni biurowych w Polsce. Dane do raportu zostały zgromadzone w pierwszych miesiącach 2008 roku.

Raport zawiera informacje o popycie, podaży, czynszach, trendach oraz prognozach dotyczących rynku powierzchni biurowych w głównych miastach Polski. Jak wynika z publikacji, najbardziej dojrzałym rynkiem biurowym w Polsce jest Warszawa. Stolica dysponuje prawie 3 mln m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Jednak w porównaniu z innymi miastami europejskimi, np. Londynem (28,5 mln m2), Paryżem (27,2 mln m2), czy Frankfurtem (11,9 mln m2) nadal jest we wczesnej fazie rozwoju. Nasycenie rynku powierzchnią biurową w Warszawie wynosi około 160 m2 na 100 mieszkańców, podczas gdy średnia dla miast europejskich to 380 m2.

Największe wykonane oraz planowane inwestycje biurowe w Warszawie prezentuje poniższa tabela:

Źródło: CB Richard Ellis

Poza Warszawą najwięcej biurowców powstało w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Jak podaje raport, we Wrocławiu i Krakowie aktywność deweloperów jest zdecydowanie największa. Wrocław wybrały firmy z sektora produkcyjnego i zaawansowanych technologii. Ograniczone zasoby biurowe tego miasta przyczyniły się do intensywnej renowacji starszych budynków lub obiektów poprzemysłowych, a także do powstawania nowych projektów. W ostatnich latach Łódź, Trójmiasto i Katowice przyciągnęły uwagę zarówno firm produkcyjnych, jak też outsourcing'owych. Natomiast Poznań jest ceniony ze względu na dogodną lokalizację i transport, liczbę inwestycji produkcyjnych oraz tradycje handlowe miasta.

Jak informuje Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku w firmie CB Richard Ellis: "Oczekiwany przyśpieszony rozwój systemu autostrad, jak również poprawa infrastruktury głównych miast Polski związana z przygotowaniami do EURO 2012, wpłyną na zwiększenie aktywności deweloperów i inwestorów, którzy intensywnie poszukują dobrych lokalizacji pod inwestycje. Obserwujemy wzrost zainteresowania rynkami dotychczas mniej rozwiniętymi, takimi, jak Szczecin, Lublin i Rzeszów".

Rozwój rynków biurowych wynika z ekspansji krajowych i zagranicznych firm, ale przede wszystkim z zainteresowania, które wykazują duże międzynarodowe korporacje poszukujące oszczędności w ramach procesów BPO (Business Process Offshoring). Ponieważ koszty operacyjne w mniejszych miastach są niższe, inwestycje BPO najczęściej lokowane są poza Warszawą. Jak szacują analitycy z firmy CB Richard Ellis, w 2007 roku firmy międzynarodowe wynajęły poza Warszawą ponad 200 tys. m2 powierzchni biurowej.

Niskie wskaźniki powierzchni niewynajętych oraz ograniczona podaż nowych obiektów w 2006 i 2007 roku powstrzymała spadek czynszów, jaki był obserwowany od roku 2001. Obecnie miesięczne czynsze wywoławcze za najlepszej jakości powierzchnię biurową wahają się od 30 - 35 Euro/m2 w Warszawie, 18 - 20 Euro/m2 w Krakowie i 15 - 18 Euro/m2 w pozostałych miastach. W chwili obecnej wzrost czynszów jest już wolniejszy, jednak nadal zauważalny.

Do końca 2010 roku, całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce osiągnie poziom około 6,6 mln m2.

Zobacz: Raport "Understanding Office Destinations Poland - Spring 2008" >>>

maj 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej