Przez miesiąc koniunktura w budownictwie spadła o połowę

2017-09-21 17:31
Bankructwa obawiają się najczęściej mikro i mali przedsiębiorcy z branży budowlanej, usług i transportu
Autor: Jupiterimages Bankructwa obawiają się najczęściej mikro i mali przedsiębiorcy z branży budowlanej, usług i transportu

W tym roku koniunktura w budownictwie rosła tylko czerwca bez spektakularnych skoków i osiągnęła wskaźnik 6,4. Potem już tylko kreska spadała, a przez ostatni miesiąc straciła aż połowę swojego wyniku. W tym czasie bowiem przybyło nieco pesymistów co do sytuacji firm budowlanych, a także ubyło optymistów.

We wrześniu 2017 koniunktura w budownictwie spadła do 2,7 z poziomu 5,2 w sierpniu. Jak podaje GUS, fluktuacja pomiędzy optymistami a pesymistami przedstawia się następująco – poprawę koniunktury sygnalizowało 15,7% firm budowlanych, a jej pogorszenie – 13,0%, przed miesiącem był to odpowiednio 17,8 i 12,7%. Pozostałe przedsiębiorstwa zadeklarowały, że ich sytuacja nie uległa zmianie. Zachowanie się wskaźnika koniunktury w budownictwie jest ciekawe wobec pozytywnych sygnałów płynących z całej gospodarki, chociażby prognozowany wzrost PKB w trzecim kwartale 4,5% i wyraźne ożywienie w przetargach infrastruktury transportowej, nie mówiąc już o rekordach w budownictwie mieszkaniowym. Widać bardziej przemawiają do wyobraźni wieści o za małym torcie do podziału między firmy budowlane i remontowe, przy czym rynek wyraźnie opanowały firmy duże.

Koniunktura w budownictwie wrzesień 2017
Autor: GUS

Firmy budowlane wciąż sygnalizują wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Z danych GUS wynika także, że we wrześniu 2017 wzrosła (do 6,1%) liczba firm budowlanych, w których szefowie twierdzą, że nie napotykają na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Przed rokiem był to odsetek 4,4%.
Pozostali jako najbardziej dotkliwą barierę działalności wskazują na koszty zatrudnienia (61,8%), kłopoty z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników, które w porównaniu z 29,2% firm wskazujących na te kwestię we wrześniu 2016 wzrosło obecnie do 44,5%.

Z kolei wykorzystanie mocy produkcyjnych, które w firmach budowlanych ukształtowało się średnio na poziomie 84% (najwyższe od listopada 2008) potwierdza dostosowywanie się przedsiębiorstw do bieżącej sytuacji rynkowej i lepsze zarządzania zasobami i kontraktami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej