Zarówno w stosunku do czerwca ub. roku jak i maja br. wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano we wszystkich działach budownictwa. W porównaniu z czerwcem ub. roku wzrost ten wyniósł:
- w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi: 13,1%,
- w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków: 13,0%,
- w podmiotach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej: 3,5%.
W porównaniu z majem br. wzrost produkcji w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniósł 36,2%, w realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków 19,7%, a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne 17,6%. W I półroczu br. produkcja budowlano-montażowa była niższa o 6,1% niż przed rokiem (w dziale związanym ze wznoszeniem budynków spadek wyniósł 6,7%, z wykonywaniem robót budowlanych specjalistycznych 6,0%, a z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej 5,1%).
Na odnotowany spadek niewątpliwie wpływ miały warunki atmosferyczne panujące w tym okresie, zwłaszcza ostra zima, która szczególnie przez dwa pierwsze miesiące hamowała prowadzenie większości robót budowlanych. W I kwartale br. zrealizowane roboty były niższe o 15,2% od ubiegłorocznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że w porównaniu z miesiącem poprzednim, począwszy od lutego br., w każdym miesiącu obserwuje się dynamiczny wzrost produkcji we wszystkich działach budownictwa, a w maju i w czerwcu – przekroczenie poziomu ubiegłorocznego. Kształtowanie się dynamiki produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem 2005 r., ilustruje poniższy wykres:

i