Pracy w budownictwie powoli przybywa

2015-07-09 16:54
PIIB krytykuje odebranie uprawnień inżynierom budownictwa
Autor: CzeM PIIB krytykuje odebranie uprawnień inżynierom budownictwa

W całej gospodarce widać ożywienie, bo pracodawcy wielu branż poszukują coraz więcej nowych osób. Jak wynika z półrocznej analizy serwisu Pracuj.pl, w tym okresie opublikowano 109 548 ofert pracy, czyli o ponad 12% więcej, niż analogicznie rok wcześniej. W budownictwie też jest więcej ofert pracy, ale "szału nie ma"...

W II kwartale 2015 najwięcej ofert pracy wygenerowały branże handel i sprzedaż (ponad 37% wśród prawie 111 tys. wszystkich ofert) oraz bankowość–finanse–ubezpieczenia (prawie 16%). Poszukiwano przede wszystkim W II kwartale 2015 r. najwięcej ofert pracy skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży, obsługi klienta (19% ofert), finansistów oraz specjalistów IT (14%). Co ciekawe, pracodawcy we wszystkich branżach przewidują wzrost zatrudnienia, bo interesują ich specjaliści od HR – dla nich w porównaniu z I półroczem roku ubiegłego przybyło ofert prawie o 30%.
Po stronie pracowników także obserwuje się większe zainteresowanie rynkiem pracy, bo rośnie liczba składanych aplikacji.

W budownictwie poszukiwani inżynierowie

W kategorii budownictwo i nieruchomości na stronach Pracuj.pl od początku roku zamieszczono prawie o 20% ofert niż analogicznie w roku 2014. Pracodawcy poszukiwali głównie inżynierów od elektroniki/elektryki, monterów/serwisantów oraz inżynierów budownictwa z uprawnieniami do projektowania. Z analiz Pracuj.pl wynika, że aż o 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów i inżynierów budownictwa, w szczególności znających się na budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Ponadto w budownictwie obserwuje się duże zaintersowanie pracownikami od HR, czyli pracodawcy liczą się z ruchami kadrowymi.

– Porównując do analogicznego okresu w 2014 roku dynamicznie wrasta zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych, budownictwa i inżynierów – komentuje ofertowy rynek pracy Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA. – Odnotowany przez nas prawie 19% wzrost, porównując rok do roku, zapotrzebowania na pracowników zgłoszony z branży budownictwo i nieruchomości również tłumaczy wzrost zapotrzebowania na pracowników budowlanych i inżynierów budownictwa z uprawnieniami. Nasz barometr nastrojów pracodawców, czyli właśnie zgłaszane zapotrzebowania na pracowników, pokazuje, że branża budowlana ma się coraz lepiej. Potwierdzają to dane GUS, które pokazują co prawda ogólny klimat koniunktury w budownictwie na poziomie minus 2 (w czerwcu – red.), ale to i tak jest jednym z najlepszych wyników od połowy 2011 roku.

– Porównując do analogicznego okresu w 2014 roku dynamicznie wrasta zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych, budownictwa i inżynierów – komentuje ofertowy rynek pracy Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA. – Odnotowany przez nas prawie 19% wzrost, porównując rok do roku, zapotrzebowania na pracowników zgłoszony z branży budownictwo i nieruchomości również tłumaczy wzrost zapotrzebowania na pracowników budowlanych i inżynierów. Nasz barometr nastrojów pracodawców, czyli właśnie zgłaszane zapotrzebowania na pracowników, pokazuje, że branża budowlana ma się coraz lepiej. Potwierdzają to dane GUS, które pokazują co prawda ogólny klimat koniunktury w budownictwie na poziomie minus 2 (w czerwcu – red.), ale to i tak jest jednym z najlepszych wyników od połowy 2011 roku.

Mazowsze liderem rynku pracy

Na razie nie ma szans, żeby województwo mazowieckie straciło pozycję lidera rynku pracy. Na stronach Pracuj.pl z tego regionu było 24 619 ofert pracy, czyli prawie 23% ze wszystkich. W porównaniu z półroczem roku ubiegłego jest to również spory wzrost, bo o ponad 17%. Na drugim miejscu uplasowało się co prawda województwo dolnośląskie, ale już tylko było stamtąd 11 270 ogłoszeń o pracę. Na kolejnych pozycjach z największą liczbą ofert pracy były województwa małopolskie (10 539), wielkopolskie (9642) i śląskie (9508).
Nie zmieniła się też tendencja, że najwięcej ofert pracy zamieszczają firmy duże, zatrudniające powyżej 250 osób. Jednak największą dynamikę wzrostu na tym rynku wykazały w pierwszym półroczu 2015 firmy średnie i małe. Duże miały wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 7,3%, natomiast średnie o ponad 26%, zaś małe prawie o 9%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej