Pracy w budownictwie powoli przybywa

2015-07-09 16:54
PIIB krytykuje odebranie uprawnień inżynierom budownictwa
Autor: CzeM PIIB krytykuje odebranie uprawnień inżynierom budownictwa

W całej gospodarce widać ożywienie, bo pracodawcy wielu branż poszukują coraz więcej nowych osób. Jak wynika z półrocznej analizy serwisu Pracuj.pl, w tym okresie opublikowano 109 548 ofert pracy, czyli o ponad 12% więcej, niż analogicznie rok wcześniej. W budownictwie też jest więcej ofert pracy, ale "szału nie ma"...

W II kwartale 2015 najwięcej ofert pracy wygenerowały branże handel i sprzedaż (ponad 37% wśród prawie 111 tys. wszystkich ofert) oraz bankowość–finanse–ubezpieczenia (prawie 16%). Poszukiwano przede wszystkim W II kwartale 2015 r. najwięcej ofert pracy skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży, obsługi klienta (19% ofert), finansistów oraz specjalistów IT (14%). Co ciekawe, pracodawcy we wszystkich branżach przewidują wzrost zatrudnienia, bo interesują ich specjaliści od HR – dla nich w porównaniu z I półroczem roku ubiegłego przybyło ofert prawie o 30%.
Po stronie pracowników także obserwuje się większe zainteresowanie rynkiem pracy, bo rośnie liczba składanych aplikacji.

W budownictwie poszukiwani inżynierowie

W kategorii budownictwo i nieruchomości na stronach Pracuj.pl od początku roku zamieszczono prawie o 20% ofert niż analogicznie w roku 2014. Pracodawcy poszukiwali głównie inżynierów od elektroniki/elektryki, monterów/serwisantów oraz inżynierów budownictwa z uprawnieniami do projektowania. Z analiz Pracuj.pl wynika, że aż o 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów i inżynierów budownictwa, w szczególności znających się na budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Ponadto w budownictwie obserwuje się duże zaintersowanie pracownikami od HR, czyli pracodawcy liczą się z ruchami kadrowymi.

– Porównując do analogicznego okresu w 2014 roku dynamicznie wrasta zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych, budownictwa i inżynierów – komentuje ofertowy rynek pracy Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA. – Odnotowany przez nas prawie 19% wzrost, porównując rok do roku, zapotrzebowania na pracowników zgłoszony z branży budownictwo i nieruchomości również tłumaczy wzrost zapotrzebowania na pracowników budowlanych i inżynierów budownictwa z uprawnieniami. Nasz barometr nastrojów pracodawców, czyli właśnie zgłaszane zapotrzebowania na pracowników, pokazuje, że branża budowlana ma się coraz lepiej. Potwierdzają to dane GUS, które pokazują co prawda ogólny klimat koniunktury w budownictwie na poziomie minus 2 (w czerwcu – red.), ale to i tak jest jednym z najlepszych wyników od połowy 2011 roku.

– Porównując do analogicznego okresu w 2014 roku dynamicznie wrasta zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych, budownictwa i inżynierów – komentuje ofertowy rynek pracy Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA. – Odnotowany przez nas prawie 19% wzrost, porównując rok do roku, zapotrzebowania na pracowników zgłoszony z branży budownictwo i nieruchomości również tłumaczy wzrost zapotrzebowania na pracowników budowlanych i inżynierów. Nasz barometr nastrojów pracodawców, czyli właśnie zgłaszane zapotrzebowania na pracowników, pokazuje, że branża budowlana ma się coraz lepiej. Potwierdzają to dane GUS, które pokazują co prawda ogólny klimat koniunktury w budownictwie na poziomie minus 2 (w czerwcu – red.), ale to i tak jest jednym z najlepszych wyników od połowy 2011 roku.

Mazowsze liderem rynku pracy

Na razie nie ma szans, żeby województwo mazowieckie straciło pozycję lidera rynku pracy. Na stronach Pracuj.pl z tego regionu było 24 619 ofert pracy, czyli prawie 23% ze wszystkich. W porównaniu z półroczem roku ubiegłego jest to również spory wzrost, bo o ponad 17%. Na drugim miejscu uplasowało się co prawda województwo dolnośląskie, ale już tylko było stamtąd 11 270 ogłoszeń o pracę. Na kolejnych pozycjach z największą liczbą ofert pracy były województwa małopolskie (10 539), wielkopolskie (9642) i śląskie (9508).
Nie zmieniła się też tendencja, że najwięcej ofert pracy zamieszczają firmy duże, zatrudniające powyżej 250 osób. Jednak największą dynamikę wzrostu na tym rynku wykazały w pierwszym półroczu 2015 firmy średnie i małe. Duże miały wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 7,3%, natomiast średnie o ponad 26%, zaś małe prawie o 9%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany