Praca w budownictwie. Inżynier budownictwa z dobrą pozycją przetargową

2017-02-22 11:59
Praca w budownictwie
Autor: thinkstockphotos.com

Podobno w budownictwie jest obecnie około 10 tys. wakatów. Teoretycznie to dla każdego, kto by chciał, znajdzie się praca w jakiejś firmie budowlanej. Nic bardziej mylnego. Budownictwo stało się bardzo wymagającym rynkiem pracy, a o fachowców coraz trudniej. Kogo poszukują pracodawcy?

Kondycję branży i koniunkturę w budownictwie bardzo dobrze charakteryzuje rynek pracy. Koniec roku 2016 zaznaczył się według GUS niewielkim (o 0,5%) spadkiem zatrudnienia. Z kolei w styczniu 2017 dało się tu zauważyć wyraźne ożywienie. W odniesieniu rok do roku na stronach pracuj.pl pojawiło się prawie o 19% więcej ofert pracy w budownictwie.

Jak podał portal Pracuj.pl, w styczniu 2017 opublikował łącznie 46 401 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost ofert o 15% w ujęciu rok do roku i aż o 40% więcej niż w grudniu 2016. To nie jest jakiś spektakularny ruch na rynku pracy, tylko naturalny sezonowy mechanizm rządzący zatrudnieniem. Budownictwo nie było w styczniu branżą o największym przyroście ofert, gdzie wyróżniły się m.in. sektory handel i sprzedaż, bankowość /finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie, ale w porównaniu ze styczniem rok temu poziom zainteresowania firm budowlanych nowymi pracownikami wzrósł o prawie 19%. Co ciekawe, zjawisko to bardzo nasiliło się z miesiąca na miesiąc, bo porównaniu z grudniem 2016 aż o 48%.

Zwracamy jednak uwagę, że tak duży wzrost ofert pracy w budownictwie nie jest jednoznaczny z tym, że każdy znajdzie tu pracę. Jak wszystkie branże, budownictwo również specjalizuje się, a zatem potrzebuje przede wszystkim fachowców z wiedzą i doświadczeniem. W styczniu mniej więcej co szósta oferta była skierowana do specjalistów ds. budownictwa i prawie o 30% więcej ofert dotyczyło inżynierów budownictwa oraz największy w styczniu bo aż 27% skok w ofertach pracy skierowanych do inżynierów.

Eksperci Pracuj.pl przeanalizowali, że najwięcej optymizmu co do sytuacji w budownictwie, mierzonego liczbą zamieszczanych ofert pracy, mają duże i średnie firmy budowlane, ale i te mniejsze chcą przyjąć więcej osób do pracy.

Będziemy obserwować ruchy kadrowe firm budowlanych i czy przekładają się one na wzrost zatrudnienia w tej branży. Ostatnie dane GUS dotyczące zatrudnienia są policzone na koniec III kwartału 2016. Według nich w budownictwie pracowało wówczas prawie 413,5 tys. osób, nie wliczając w to firm mających mniej 9 pracowników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany