Pozytywne skutki inflacji - trudno uwierzyć, ale mamy też skutki pozytywne

2022-12-22 16:29
Pozytywne i negatywne skutki inflacji
Autor: Gettyimages Jakie są negatywne skutki inflacji? I czy istnieją pozytywne skutki inflacji?

Pozytywne skutki inflacji - czy takie w ogóle istnieją? Jak pokazuje raport ”European Consumer Payment Report 2022”, inflacja ma także pozytywne implikacje. Raport publikowany jest każdego roku opiera się na badaniu przeprowadzanym jednocześnie w 24 krajach w Europie, także w Polsce. Zatem, jakie są pozytywne skutki inflacji?

Negatywne skutki inflacji

Negatywne skutki wysokiej inflacji jesteśmy w stanie wymienić bez dłuższego zastanowienia.

  • spadek siły nabywczej pieniądza, czyli de facto mniej pieniędzy w naszych portfelach
  • problemy z terminowym płaceniem coraz wyższych rachunków
  • konieczność sięgania po zewnętrzny zastrzyk gotówki, by pokryć bieżące wydatki
  • spadek wartości oszczędności ludności

Jednak, jak pokazuje raport ”European Consumer Payment Report 2022”, inflacja ma także pozytywne skutki. Przeszło 7 na 10 konsumentów (73%) deklaruje, że już wprowadzili lub planują wprowadzić zmiany w sposobie, w jaki wydają pieniądze, by zniwelować negatywny wpływ inflacji na domowe budżety. Dokładnie taki sam odsetek badanych zaznacza, że oszczędza pieniądze każdego miesiąca. A 33%, choć trudno w to uwierzyć, odkłada nawet więcej niż rok temu! 

Pozytywne skutki inflacji

Inflacja zweryfikowała nasze podejście do wydawania pieniędzy. Polacy zaczęli przyglądać się uważniej swoim wydatkom. 6 na 10 badanych osób (62%) przyznaje, że rosnące koszty życia uświadomiły im, ile pieniędzy wydają na rzeczy, których w rzeczywistości nie potrzebują. 73% konsumentów deklaruje, że już wprowadzili lub dopiero planują wprowadzić zmiany w sposobie, w jaki wydają pieniądze, by zniwelować negatywny wpływ inflacji na domowe budżety.

Jakie są zatem pozytywne skutki inflacji?

  • kontrola budżetów domowych, by nie wydawać ponad stan i generalnie, posiadanie wiedzy na temat tego, na co wydajemy pieniądze
  • rozsądniej podchodzimy do zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych - pożyczek i kredytów
  • staramy się oszczędzać
  • lepsza wiedza na temat finansów

Prowadzenie budżetu domowego, czyli kontrola tego, by nie wydawać ponad stan i generalnie, posiadanie wiedzy na temat tego, na co wydajemy pieniądze, jest konieczne, aby uchronić się od problemów finansowych.

Niestety, gigantyczny wzrost cen zmusił część konsumentów w Polsce do sięgnięcia po pożyczki czy kredyty, by zdobyć środki na pokrycie bieżących wydatków. Jednak w ogólnym rozrachunku inflacja i wzrost stóp procentowych spowodowały, że obecnie roztropniej podchodzimy do zaciągania kolejnych zobowiązań, nie pożyczamy pieniędzy tak chętnie, jak wcześniej – takie podejście deklaruje 71% ankietowanych. W momencie, którym mówimy o nadejściu kolejnego kryzysu finansowego, takie zachowanie także jest pozytywnym zjawiskiem.

Staramy się również oszczędzać. Mimo że inflacja skutecznie utrudnia nam regularne odkładanie gotówki, to jednak 7 na 10 (73%) konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. 1/3 ankietowanych (33%) przyznaje, że oszczędza więcej niż rok temu, ponieważ chce zapewnić sobie wystarczające rezerwy finansowe na wypadek kryzysu gospodarczego. 33% Polaków zapytanych wprost o powody, dla których oszczędzają, odpowiada, że są to niespodziewane wydatki. Drugie miejsce na liście tych powodów (18%) zajęło odkładanie gotówki na wypadek utraty pracy lub innego źródła dochodu.

Część konsumentów, mowa o tych „zadowolonych z siebie”, którzy sądzili wcześniej, że świetnie kontrolują swój budżet, przekonała się, że mogą robić to jeszcze efektywniej (czyli dodatkowo zaoszczędzić!), bo odkryli, że do tej pory wydawali pieniądze na rzeczy, które były zbędne, np. na kolejne subskrypcje online czy kawę kupowaną na mieście. Można wyłonić i taką grupę konsumentów, których rosnące ceny zmusiły do tego, aby pierwszy raz w życiu w tak uważny sposób przyjrzeli się swoim wydatkom. Niektórzy po raz pierwszy w ogóle zetknęli się z pojęciem „budżet domowy”, a przecież dla „zdrowych finansów” to istotne, aby go prowadzić zawsze, a nie tylko wtedy, gdy mamy mało pieniędzy i każdą złotówkę musimy oglądać dwa razy – komentuje Beata Puchalska, ekspert Intrum.

Na czym oszczędzają Polacy w inflacji?

Jakie działania podejmują Polacy, by zminimalizować negatywny wpływ inflacji na budżet domowy? 3 pierwsze miejsca to:

  • robienie zakupów w dyskontach (61%),
  • ograniczenie wydatków na życie towarzyskie (54%),
  • szukanie promocji w internecie (45%).

Na czym jeszcze oszczędzają Polacy?

  • wydawanie mniej pieniędzy na prezenty dla innych (40%)
  • anulowanie subskrypcji na usługi streamingowe i aplikacje (29%)
  • mniejsze kwoty przeznaczone na oszczędzanie (19%)
  • mniejsze wsparcie celów charytatywnych (16%)
  • korzystanie z odroczonych płatności (5%)
  • przeprowadzka, aby obniżyć rachunki, czynsz i raty kredytu (2%)

Źródło: European Consumer Payment Report 2022

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany