Powrót do rynku pracodawcy?

2009-02-24 10:31

Sytuacja na rynku pracy na początku 2009 roku wyglądała dużo lepiej niż pod koniec 2008 roku. Liczba ofert pracy opublikowanych w portalu Pracuj.pl w styczniu wzrosła o 40% w stosunku do grudnia ubiegłego roku.

Obserwowane w ciągu ostatnich miesięcy wahania koniunktury gospodarczej miały wpływ również na sytuację na rynku pracy. Pod koniec 2008 roku liczba ofert znacznie spadła. Wynikało to nie tylko z naturalnej okresowości rynku pracy, ale i z atmosfery wyczekiwania wśród pracodawców, która towarzyszyła nadchodzącym sygnałom o kryzysie gospodarczym. W efekcie wiele firm wstrzymało prowadzone rekrutacyjne, co spowodowało systematyczny spadek liczby ofert pracy już od października 2008.

Z początkiem 2009 roku na portalu Pracuj.pl zaobserwowano „odbicie” rynku pracy. Całkowita liczba ofert w portalu wzrosła o 40% względem grudnia 2008 i o 7% w stosunku do listopada 2008 roku. Wiele firm rozpoczęło nowe procesy rekrutacyjne – choć widać było ostrożniejsze podejście do zatrudniania nowych osób niż przed rokiem. To oznacza, że osoby poszukujące pracy miały w styczniu do dyspozycji więcej propozycji niż miesiąc wcześniej. W czasach kryzysu firmy wzmacniają głównie sprzedaż, a ograniczają działania marketingowe. Ten trend znajduje odzwierciedlenie również w danych pochodzących z portalu Pracuj.pl.

pracuj.pl
Autor: Pracuj.pl

W branży budowlanej, po wyraźnym spadku w listopadzie i grudniu, styczeń 2009 pokazał wzrost liczby ofert. Co ciekawe, nie są to oferty skierowane do pracowników fizycznych, a przede wszystkim poszukiwane są osoby do działów technologicznych, handlowych, księgowości i obsługi klienta.

pracuj.pl
Autor: Pracuj.pl

- Wszystko wskazuje na to, że 2009 rok będzie powrotem do rynku pracodawcy. Pierwsze symptomy tego zjawiska przedsiębiorcy obserwują już teraz w trakcie negocjacji płacowych - kandydaci nie są już tak wymagający jak kiedyś. Styczniowy wzrost liczby ofert pracy jest wyraźny i wskazuje na poprawę sytuacji na rynku pracy, jednak dopiero analiza całego I kwartału 2009 roku pokaże, jakie jest realne zapotrzebowanie na pracowników – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej