Powrót do rynku pracodawcy?

2009-02-24 10:31

Sytuacja na rynku pracy na początku 2009 roku wyglądała dużo lepiej niż pod koniec 2008 roku. Liczba ofert pracy opublikowanych w portalu Pracuj.pl w styczniu wzrosła o 40% w stosunku do grudnia ubiegłego roku.

Obserwowane w ciągu ostatnich miesięcy wahania koniunktury gospodarczej miały wpływ również na sytuację na rynku pracy. Pod koniec 2008 roku liczba ofert znacznie spadła. Wynikało to nie tylko z naturalnej okresowości rynku pracy, ale i z atmosfery wyczekiwania wśród pracodawców, która towarzyszyła nadchodzącym sygnałom o kryzysie gospodarczym. W efekcie wiele firm wstrzymało prowadzone rekrutacyjne, co spowodowało systematyczny spadek liczby ofert pracy już od października 2008.

Z początkiem 2009 roku na portalu Pracuj.pl zaobserwowano „odbicie” rynku pracy. Całkowita liczba ofert w portalu wzrosła o 40% względem grudnia 2008 i o 7% w stosunku do listopada 2008 roku. Wiele firm rozpoczęło nowe procesy rekrutacyjne – choć widać było ostrożniejsze podejście do zatrudniania nowych osób niż przed rokiem. To oznacza, że osoby poszukujące pracy miały w styczniu do dyspozycji więcej propozycji niż miesiąc wcześniej. W czasach kryzysu firmy wzmacniają głównie sprzedaż, a ograniczają działania marketingowe. Ten trend znajduje odzwierciedlenie również w danych pochodzących z portalu Pracuj.pl.

pracuj.pl
Autor: Pracuj.pl

W branży budowlanej, po wyraźnym spadku w listopadzie i grudniu, styczeń 2009 pokazał wzrost liczby ofert. Co ciekawe, nie są to oferty skierowane do pracowników fizycznych, a przede wszystkim poszukiwane są osoby do działów technologicznych, handlowych, księgowości i obsługi klienta.

pracuj.pl
Autor: Pracuj.pl

- Wszystko wskazuje na to, że 2009 rok będzie powrotem do rynku pracodawcy. Pierwsze symptomy tego zjawiska przedsiębiorcy obserwują już teraz w trakcie negocjacji płacowych - kandydaci nie są już tak wymagający jak kiedyś. Styczniowy wzrost liczby ofert pracy jest wyraźny i wskazuje na poprawę sytuacji na rynku pracy, jednak dopiero analiza całego I kwartału 2009 roku pokaże, jakie jest realne zapotrzebowanie na pracowników – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej