Powierzchnie przemysłowe na świecie 2011

2011-03-08 15:54

Z raportu firmy Cushman & Wakefield “Powierzchnie przemysłowe na świecie 2011" (Industrial Space Across the World 2011) wynika, że w ubiegłym roku czynsze w nieruchomościach magazynowo-przemysłowych Azji wzrosły o ponad 5% w porównaniu z innymi krajami świata, w których sytuacja na rynku najmu uległa pogorszeniu. W skali globalnej czynsze w lokalizacjach magazynowo-przemysłowych obniżyły się o ok. 1,2%. Taki sam spadek odnotowano w całych Stanach Zjednoczonych oraz krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Raport, w którym uwzględniono czynsze i łączne koszty najmu w 53 krajach, wskazuje na bardzo silne wzrosty na rynkach Dżakarty, Pekinu i Singapuru w 2010 r. W rankingu najdroższych lokalizacji magazynowo-przemysłowych świata Singapur awansował z 19. miejsca na 4. pozycję przy wzroście czynszów o 14,9%. Czynsze w Aglomeracji Dżakarty w Indonezji wzrosły o 21,7%, a w Pekinie o 17,5%.

Londyńska dzielnica Heathrow utrzymała pozycję lidera rankingu dziesiąty rok z rzędu z kosztami najmu na poziomie 235 EUR/mkw./rok. Tokio ponownie znalazło się na drugim miejscu (183 EUR/mkw./rok), natomiast Genewa przesunęła się z czwartej lokaty w ubiegłym roku na trzecią pozycję z kosztami wynoszącymi 164 EUR/mkw./rok.

Najdroższe lokalizacje powierzchni magazynowo-przemysłowych na świecie w 2011 r.

Powierzchnie przemysłowe na świecie 2011
Autor: Cushman & Wakefield


Heathrow jako rynek przemysłowy i magazynowy zawdzięcza swój trwały sukces strategicznej lokalizacji i roli międzynarodowego węzła komunikacyjnego dla pasażerów i towarów. Wobec braku nowych inwestycji podaż obiektów wysokiej jakości będzie nadal zmniejszać się w 2011 r. w miarę zaspokajania popytu przez istniejące zasoby. W celu pozyskania odpowiednich pomieszczeń w preferowanych lokalizacjach niektórzy najemcy będą zmuszeni zawierać umowy typu prelet - uważa Karen Thomas, partner z działu powierzchni logistycznych i przemysłowych firmy Cushman & Wakefield w Wielkiej Brytanii.

- Awans Singapuru z 19. pozycji na 4. miejsce należy uznać za oznakę ożywienia rynku. W 2009 r. czynsze za powierzchnie przemysłowe i magazynowe w tej lokalizacji spadły w rankingu z piątego miejsca rok wcześniej na 19. wskutek recesji. Do ubiegłorocznego wzrostu przyczyniła się przede wszystkim lepsza kondycja sektora produkcyjnego, w którym firmy przemysłowe rozwijają się, dążąc do zwiększenia udziału w rynku w czasie ożywienia gospodarczego. Popyt na powierzchnię produkcyjną generują także inne sektory, w tym sektor handlowy, dla którego taka powierzchnia może być atrakcyjna ze względu na możliwość prowadzenia na niej własnej produkcji. Jest to sposób na obniżenie kosztów najmu - stwierdził Toby Dodd, dyrektor wykonawczy w biurze Cushman & Wakefield w Singapurze.

- Za wyjątkiem kilku lokalizacji ponowny wzrost aktywności obserwujemy na większości najważniejszych rynków przemysłowych. Wynika on głównie z następujących czynników: wzrost produkcji przemysłowej w ostatnich 15 miesiącach, znaczne ożywienie (rok do roku) importu i eksportu na rynkach Ameryki Północnej oraz stabilizacja czynszów. Na niektórych rynkach czynsze nieznacznie wzrosły po czterech latach spadków lub stagnacji. Stabilizacja stawek czynszu wynika z niewielkiej liczby nowych inwestycji budowlanych, co sprzyja absorpcji istniejących zasobów. Firmy uzupełniają zapasy i wiele z nich dysponuje znacznym kapitałem na rozwój w przyszłości. Ogólnie rzecz biorąc w globalnym sektorze przemysłowym panuje ostrożny optymizm - powiedział Jim Dieter, wiceprezes wykonawczy grupy ds. powierzchni przemysłowych firmy Cushman & Wakefield w USA.

Największe wzrosty czynszów za powierzchnię przemysłową w 2011 r.

Powierzchnie przemysłowe na świecie 2011
Autor: Cushman & Wakefield


- Powyższe dane potwierdzają, że w naszym rankingu miasta azjatyckie nadal zajmują czołowe miejsca. Tokio i Hongkong ugruntowały swoje pozycje jako jedne z najdroższych lokalizacji przemysłowych świata, a sześć z dziesięciu najszybciej rozwijających się lokalizacji znajduje się w Azji. Świadczy to o wyraźnej zmianie w porównaniu z sytuacją 10-15 lat temu. Wskazuje to także na szybki rozwój coraz większej liczby rynków azjatyckich w ostatnich kilku latach – powiedział Barrie David, z zespołu badań i analiz w firmie Cushman & Wakefield

Warszawa znalazła się na 24 miejscu rankingu z kosztami najmu na poziomie 82,8 EUR/mkw./rok.

W ubiegłorocznym rankingu była to pozycja 21 z kosztami najmu 77,4 EUR/mkw./rok.

- Statystyki pokazują, że pozycja Warszawy nieznacznie się zmieniła. Pomimo wzrostu czynszu przesunęliśmy się o 3 pozycje w dół. Oznacza to, iż wzrost czynszu był wolniejszy w porównaniu z innymi światowymi rynkami nieruchomości magazynowo-przemysłowych – powiedziała Kamila Pruk, negocjator z działu powierzchni przemysłowych i magazynowych Cushman & Wakefield w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany